Kiedy mowa o karpiu, wiele osób od razu wspomina Wigilię Bożego Narodzenia. To właśnie wtedy króluje na polskich stołach, przyrządzany na tysiące różnych sposobów. Można śmiało powiedzieć, że kupowanie karpia to tradycja narodowa. Dlaczego karp jest tak chętnie kupowany na święta i skąd powinny pochodzić ryby, aby ich mięso miało doskonały smak oraz aromat?

Król wśród polskich ryb

Pomimo tego, że na polskim rynku znajdzie się ryby o wiele cenniejsze pod względem smaku i aromatu, to właśnie karp został wybrany jako ta, która gości na wigilijnym stole. Wielu Polaków nie wyobraża sobie bez niego świąt Bożego Narodzenia. W naszym kraju została wyhodowana jedna z jego odmian – karp królewski, nazywany również lustrzeniem. Dzikie karpie to zaledwie mały odsetek wśród wszystkich osobników. W dzisiejszych czasach większość ryb pochodzi ze stawów hodowlanych, gdzie hoduje się je specjalnie w celach konsumpcyjnych. Karpie mogą osiągać nawet metr długości, a najcięższy złowiony w Polsce osobnik miał prawie 35 kg!

Skąd wziąć karpia?

Ogromne znaczenie ma pochodzenie karpia. Wiele osób skarży się, że mięso po przyrządzeniu ma posmak i zapach mułu, lecz ryba pochodząca z zaufanego miejsca nie powinna go mieć. Na smak ryby wpływa wiele czynników:

  • Jakość wody – oczywiście w niewielu stawach można utrzymać krystaliczną wodę, a w już w ogóle w stawach zarybianych karpiem. Mimo wszystko właściciel stawu musi dbać o jego czystość. Niebezpieczne są zwłaszcza zanieczyszczenia chemiczne np. pochodzące ze środków ochrony roślin.
  • Pasza – stwierdzenie, że „jesteś tym, co jesz” jest trafne również w przypadku ryb. Pasza może wpływać na smak i zapach mięsa.
  • Warunki przetrzymywania – po odłowieniu ryba powinna być od przechowywana we właściwych warunkach. Można ją zabić i schłodzić lub utrzymywać przy życiu do kilku dni, zapewniając odpowiednie warunki.

Jednym z polecanych hodowców karpia jest Gospodarstwo Rybackie Tomasza Króla, które znajduje się w miejscowości brzeszcze.

Dlaczego warto jeść karpia?

Karp jest zaliczany do ryb średnio tłustych, dlatego większość diet nie wyklucza jego spożywania. Duże znaczenie ma oczywiście sposób przyrządzenia. Zamiast tradycyjnego smażenia na głębokim oleju o wiele lepszym pomysłem będzie ryba gotowana lub pieczona w piekarniku. Karp jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy z grupy B. Ma również łatwo przyswajalne białko, dlatego jest chętnie zjadany przez osoby będące na diecie pescowegetariańskiej. Warto jeść go nie tylko od święta, ale również na co dzień. Jako zamiennik ciężkostrawnego i tłustego mięsa.