W czasach, w których tak wiele uwagi poświęca się kwestiom związanym ze zdrowym odżywianiem, skład konkretnych produktów spożywczych, w szczególności tych gotowych, często poddawany jest bacznej analizie. Obecnie ogromny nacisk kładzie się na wykorzystanie składników naturalnych, które w przyszłości wyprzeć mają substancje chemiczne o raczej wątpliwym wpływie na ludzki organizm. Świetny przykład stanowią tutaj ekstrakty roślinne. Co warto o nich wiedzieć?

Czym są i jak powstają ekstrakty roślinne?

Z samym sformułowaniem „ekstrakty roślinne” można zetknąć się stosunkowo często. Niemniej jednak pojęcie to stosunkowo rzadko rozwijane jest w formie przystępnej dla odbiorcy. Pojawia się zatem zasadnicze pytanie dotyczące tego, czym one tak naprawdę są? Jeżeli chodzi o sam proces ich wytwarzania, to mówimy tutaj o skomplikowanej procedurze, która opiera się przede wszystkim na wykorzystaniu nowoczesnych maszyn. Ekstrakty roślinne powstają w wyniku selektywnej ekstrakcji surowców roślinnych.

Występują głównie w postaci proszku, choć oczywiście, w zależności od konkretnego zastosowania, spotkać można w formie płynnych wyciągów na bazie gliceryny, alkoholu, a także glikolu propylenowego. Na wyjątkową uwagę zasługuje jednak fakt, iż wszystkie ekstrakty roślinne zawierają aktywne komponenty o naukowo udowodnionym prozdrowotnym działaniu. Za najbardziej wartościowe substancje o charakterystyce czynnej uważa się flawonoidy, polifenole oraz witaminy. Z jakimi jeszcze informacjami warto się zapoznać?

Uniwersalność zastosowania

Choć ekstrakty roślinne zdecydowanie najbardziej kojarzyć mogą się z wykorzystaniem w branży spożywczej i jest to skojarzenie uzasadnione, to okazuje się, iż ich zastosowanie zyskuje bardziej uniwersalnego wymiaru. Są to produkty na szeroką skalę wykorzystywane m.in. w przemyśle kosmetycznym, czego najlepszy przykład stanowić mogą ekstrakty takie jak chociażby kwas bosweliowy, kapsaicyna, czy kurkumina, której źródłem pochodzenia jest ostryż długi. Ekstrakty roślinne wyjątkowo cenione są przez osoby prowadząca aktywny tryb życia. Stanowią doskonałe uzupełnienie ważnych substancji utraconych podczas intensywnego treningu.

Trzeba również wiedzieć o tym, iż jakość ekstraktów roślinnych w największej mierze zależy od sposobu przeprowadzenia ekstrakcji. Aby zagwarantować sobie jak najlepsze rezultaty, zdecydowanie warto zaufać w tej kwestii najbardziej renomowanym producentom, do których zalicza się firma ASTI. Jak zatem wyraźnie widać ekstrakty roślinne stanowią bardzo skuteczną odpowiedź na problemy związane z koniecznością wprowadzenia produktów o naturalnym składzie. Choć niejednokrotnie charakteryzują się one nieco wyższą ceną, to konsumenci zyskują jednak pewność, że w żaden sposób nie zaszkodzą swojemu organizmowi.