Nie bez powodu przywodzą na myśl święta Bożego Narodzenia. Wykorzystywane w kuchni jako aromatyczny dodatek nadają charakteru wielu napojom i potrawom. Goździki kojarzą się z sezonem jesienno-zimowym ze względu na swoje rozgrzewające właściwości i charakterystyczny smak. Poznaj niezwykłe właściwości przyprawy. Sprawdź, jak można ją wykorzystać nie tylko w diecie. Przeczytaj więcej o goździkowym olejku.     

Przyprawy korzenne – charakterystyka goździków

Charakteryzują się niezwykle oryginalnym smakiem, którego nie można porównać z żadnym innym. Wykorzystuje się je już od III w. p.n.e., a ich nazwa pochodzi od łacińskiego słowa, które można przetłumaczyć jako „gwóźdź”. Goździki to wysuszone i nierozkwitłe kwiaty Goździkowca korzennego, czyli Czapetki pachnącej. Największe uprawy tych niewysokich drzew można znaleźć blisko jezior i wód morskich w Afryce oraz Azji. Pączki zbierane są ręcznie tuż przed rozkwitem i suszone powoli na słońcu, by przyprawa nabrała pięknego brązowego koloru.         

Najważniejsze właściwości goździków wynikają z bogatego składu. Cenne elementy sprawiają, że przyprawa jest niezwykle chętnie wykorzystywana w gastronomii, lecznictwie oraz kosmetologii. Wśród cennych substancji znajdziemy eugenol, który odpowiada za charakterystyczny zapach, garbniki, seskwiterpeny oraz olejki – odpowiadające za piekący i cierpki smak suszonych pąków. Jak się okazuje, cena goździków jest niezwykle przystępna, możemy je otrzymać już za kilka złotych w każdym sklepie spożywczym.

Niezwykła moc goździków i różnorodne zastosowanie przyprawy

Poza walorami aromatycznymi oraz smakowymi warto podkreślić mnóstwo wartości odżywczych goździków. Choć nie są w stanie pokryć naszego dziennego zapotrzebowania, to dostarczają nam witaminy A, C, E i K oraz minerały, takie jak: magnez, sód, potas, wapń, fosfor i żelazo. Korzystnie oddziałujące na zdrowie substancje znajdziemy przede wszystkim w suszonych pąkach, a nie w wersji sproszkowanej przyprawy.

Ze względu na niezwykłe właściwości możemy wskazać na szerokie zastosowanie goździków:

1. Goździki w medycynie

Choć stanowią niepozorną przyprawę, to mają dobroczynny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Wśród właściwości leczniczych goździków możemy wyróżnić:

  • Wspomaganie funkcji wątroby – przyprawa oczyszcza organizm z toksyn, chemikaliów i metabolizuje leki. Pomaga również w leczeniu trawiennych dolegliwości. Napary z goździków stosuje się na wzdęcia, zaparcia i nudności.   
  • Łagodzenie bólu zębów – ze względu na silne właściwości przeciwbakteryjne i znieczulające. Żucie goździków i płukanie jamy ustnej naparem goździkowym redukuje znacząco nieświeży oddech i wspomaga leczenie infekcji grzybiczych.  
  • Wzmacnianie układu odpornościowego – na co pomagają goździki? Nie bez powodu przyprawę stosuje się przede wszystkim w sezonie jesienno–zimowym oraz wiosną – zawarty w niej eugenol pomaga bowiem w zwalczaniu infekcji.
  • Redukowanie dolegliwości bólowych – wiesz już, czy goździki pomagają na ból zęba. Okazuje się, że przyprawa może zmniejszyć bolesność gardła podczas przeziębienia. Produkty goździkowe warto zastosować na dolegliwości bólowe głowy, ponieważ pobudzają krążenie i rozgrzewają.    

2. Goździki w kuchni i w diecie

Słodki, lekko pikantny i gorzkawy smak oraz korzenny zapach goździków sprawia, że bardzo chętnie wykorzystuje się je w kuchni. Nadają bowiem niepowtarzalne walory wielu daniom i napojom. Najczęściej znajdziemy przyprawę w zimowych potrawach, świątecznych słodkościach czy grzańcach na bazie piwa lub wina. Świetnie uzupełniają się z owocami np. w konfiturach. Wzmacniają aromat kompotów czy herbat.

herbata z goździkami

Co ciekawe goździki jako przyprawy sprawdzają się doskonale w daniach mięsnych. Bardzo często łączone są z dziczyzną, wołowiną czy cielęciną. Stanowią również ważny element popularnych mieszanek orientalnych. W formie sproszkowanej można wykorzystać je jako dodatek do różnego rodzaju pasztetów, farszy czy bigosu. 

3. Olejek z goździków w kosmetologii

Wyjątkowy aromat suszone pąki zawdzięczają zawartym w składzie dodatkom eterycznym. Nie bez powodu olejek goździkowy wykorzystywany jest w aromaterapii oraz do odświeżania powietrza w domu. Jak się okazuje, produkt ma również pozytywny wpływ na naszą urodę. Możemy stosować go na skórne zmiany i do leczenia cery trądzikowej.

Czy goździki pomagają na wypadanie włosów? Okazuje się, że olejek stanowi naturalny sposób na pierwsze oznaki starzenia się. Stosowany jest nie tylko na siwe włosy, ale również jako wzmacniająca odżywka. Dodatkowo wspomaga walkę z łupieżem i grzybicą skóry głowy.

zastosowanie goździków

Jak widzisz, nie bez powodów mówi się, że żucie goździków dwa razy dziennie ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Przyprawa to nie tylko niezwykły zapach, ale również moc dobroczynnych właściwości. Szerokie zastosowanie dotyczy również produktów goździkowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o aromatycznych dodatkach, to przeczytaj o leczniczych zaletach kurkumy.