Zdrowe, pyszne i świeże owoce oraz warzywa wiosną, latem, jesienią, czy zimą, to nie zasługa sklepów, czy tylko i wyłącznie rolników. Olbrzymią rolę w całym łańcuchu dostaw odgrywają szeroko wyspecjalizowane i nowoczesne hurtownie warzyw, które muszą stosować odpowiednie metodologie pracy tak, aby móc handlować produktami również w okresie zimowym. Ważne jest zatem między innymi specjalistyczne przechowywanie.

Odpowiednie przechowywanie warzyw

Każde zebrane z pola warzywo charakteryzuje się odpowiednimi warunkami, które pozwalają im przetrwać w świeżej formie nawet do kilkunastu lub więcej miesięcy. Jedne warzywa lubią zatem wilgoć i cień, a także bardzo niskie temperatury, a inne wręcz przeciwnie, lubują się w suchej i stosunkowo ciepłej atmosferze. Warto zatem podkreślić to, że właśnie na barkach hurtowni warzyw i owoców leży świeżość produktów oraz ich wysoka jakość przez cały rok. Firmy te muszą zatem posiadać różnego rodzaju specjalistyczne magazyny, pomieszczenia chłodnicze, a także specjalistyczną aparaturę pozwalającą na dokonywanie stosownych pomiarów.

Szeroka sieć kontaktów

Najlepsze hurtownie warzyw przede wszystkim budują sieć kontaktów z rolnikami, którzy uprawiają rośliny w sposób ekologiczny. Brak wielu środków chemicznych stosowanych przy wzroście powoduje bowiem to, że przechowywane warzywa dłużej utrzymują swoją świeżość. O ich wyższej jakości wspominać nie trzeba. Istotna jest także współpraca z wieloma dystrybutorami warzyw, którzy przekazują je do obrotu detalicznego. Warto zatem wiedzieć, że funkcjonowanie dobrej hurtowni, w dużej mierze opiera się o różne metodologie zarządcze i logistyczne. Terminowość, błyskawiczność realizacji zleceń i ich precyzyjność, są niesamowicie istotne.

Oferta wielu produktów

Na rynku można dzisiaj spotkać się z hurtowniami, które oferują np. tylko cebulę lub ziemniaki. Wyspecjalizowały się jednak również podmioty, które obsługują swoich partnerów – wielokrotnie klientów zagranicznych – gwarantując im znacznie szerszy asortyment. Mowa o sprzedaży kapusty, ziemniaków, ogórków, cebuli, pomidorów, czy też buraków. Niekiedy hurtownie również zajmują się dystrybucją owoców. Najwyższą jakość swoich produktów, gwarantuje zaś między innymi firma MACPOL, która słynie właśnie z szerokiej oferty, kompleksowej obsługi i zapewnianiu warzyw o najwyższej klasie. Nic dziwnego, że hurtownia ta swoje ziemniaki, buraki, cebulę itd. sprzedaje do licznych polskich sklepów.