Dynia to warzywo będące nośnikiem wielu cennych właściwości. Jej nasiona mają bogate wartości odżywcze i lecznicze. Chociaż ziarna zawierają aż 446 kcal, to zalecane są jako składnik niemal każdej diety zdrowotnej. Jak zatem jeść pestki dyni? Czy nadmierne spożywanie może zaszkodzić zdrowiu? Jak stosować olej dyniowy w kuchni? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.

Jakie właściwości ma dynia?

Lecznicze właściwości pestki dyni zawdzięczają zawartości wielu cennych składników. Jej nasiona składają się z:

  • Cynku, który wpływa na kondycję paznokci, skóry i włosów oraz odpowiada za regulację poziomu testosteronu u mężczyzn;
  • Witamin np. A, B6, C i K oraz niacyny czy kwasu foliowego chroniącego przed anemią;
  • Kwasów tłuszczowych, fosforu, magnezu, żelaza i białka.

Spożywanie nasion z dyni jest szczególnie polecane przy wszelkiego rodzaju dietach, w tym wegetariańskiej.

Pestki dyni – przeciwwskazania do spożywania

Według specjalistów pestek z dyni nie powinny stosować osoby, które są uczulone na któryś z zawartych w nich składników odżywczych, bądź chorują na przewlekłe schorzenia np. zapalenie wątroby. Ponieważ nadmierne spożywanie produktów wysokokalorycznych może powodować wzrost tkanki tłuszczowej, niezalecane są przy zwiększonym poziomie cholesterolu, cukrzycy, wrzodach dwunastnicy oraz problemach z żołądkiem czy jelitami. 

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej umówić się na wizytę u dietetyka lub lekarza. Nierzadko spożywanie tego rodzaju artykułów spożywczych powoduje wzdęcia i kolki. Wówczas należy zaprzestać ich jedzenia. Przeciwskazania dotyczące spożywania pestek dyni dotyczą również noworodków. 

pestki dyni

Zastosowanie oleju z dyni

Uniwersalny olej dyniowy do kupienia w dobrym sklepie spożywczym lub aptece jest ważnym składnikiem kosmetyków. W postaci naturalnej może być aplikowany bezpośrednio na skórę. Pozostawia ją nawilżoną, jędrną i odnowioną. Przy tym zmniejsza widoczność zmarszczek czy powstawanie zmian skórnych oraz łagodzi podrażnienia. Wspomaga także walkę z cellulitem, rozstępami i bliznami. 

Wskazówka: Ponieważ produkt z pestek dyni cechuje się ciemnozieloną barwą, przed zastosowaniem na skórę rozcieńcz go wodą lub jasnym olejem. Możesz go poza tym stosować na włosy. Regularne używanie sprawia, że kosmyki stają się mocniejsze, a końcówki rzadziej się rozdwajają.

Jak najlepiej stosować olej dyniowy?

Oprócz suszonych czy prażonych nasion spożywanych jako kuracja oczyszczająca organizm z pasożytów wskazane jest picie oleju jadalnego z pestek dyni. Najlepsze rezultaty osiągnie się, spożywając go min. przez 14 dni. 

Wskazówka: po wypiciu oleju z dyni należy zastosować środek przeczyszczający np. olej rycynowy. Wpłynie to korzystnie na wypróżnianie. W ten sposób usunie się z organizmu wszelkie pasożyty. 

Olej dyniowy można także dodawać do sałatek, surówek czy pełnoziarnistego pieczywa. Może być również składnikiem zup np. kremów oraz deserów np. puddingów czy sernika z powodu charakterystycznego orzechowego posmaku. 

Przedłużeniem terapii leczniczej może być wprowadzenie do codziennej diety probiotyków. Uzupełnią brakujące, dobre bakterie i wzmocnią florę, a przez to wpłyną na odporność całego organizmu.

Przepis na prażone pestki dyni

Po zakupieniu gotowych nasion dyni należy je ułożyć na blasze, na której został rozłożony papier do pieczenia. Następnie polewa się pestki olejem np. rzepakowym i obtacza. Uwaga: Zbyt wysoka temperatura może spowodować utratę cennych właściwości odżywczych. W związku z tym najlepiej przyrządzić je w domu. 

Wskazane jest prażenie w temp. 75°C przez 15-20 min. Do smaku można dodać szczyptę soli. Po wszystkim należy je przesypać do pojemnika, szczelnie zamknąć i przechowywać w lodówce. Po otwarciu mogą być spożywane przez ok. 1-2 miesiące. 

Zobacz też: Pieczona dynia – jak upiec i do czego ją wykorzystać?