Blog Panoramy Firm

Jak jeść pestki dyni? Zastosowanie

2019-10-10
pestki dyni

Dynia to warzywo będące nośnikiem wielu cennych właściwości. Jej nasiona mają cenne wartości lecznicze. Chociaż pestki dyni zawierają 446 kcal, zalecane są jako składnik niemal każdej diety. Jak zatem spożywać pestki dyni? Czy nadmierne spożywanie może zaszkodzić zdrowiu? Jak stosować olej dyniowy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Jakie właściwości ma dynia?

Lecznicze właściwości pestki dyni zawdzięczają zawarciu cennych składników. Jej nasiona składają się z:

  • Cynku. Wpływa na kondycję paznokci, skóry i włosów oraz odpowiada za regulację poziomu testosteronu u mężczyzn.
  • Witamin. Niacyna czy kwas foliowy chroniący przed anemią.
  • Kwasów tłuszczowych, fosforu, magnezu, żelaza i białka.

Spożywanie nasion z dyni jest szczególnie polecane przy wszelkiego rodzaju dietach, w tym wegetariańskiej.

Pestki dyni – przeciwwskazania do spożywania

Pestek z dyni nie powinny stosować osoby, które są uczulone na któryś z zawartych przez nie składników odżywczych bądź chorują na przewlekłe schorzenia np. zapalenie wątroby. Ponieważ nadmierne spożywanie produktów wysokokalorycznych może powodować wzrost tkanki tłuszczowej, niezalecane są przy zwiększonym poziomie cholesterolu, cukrzycy, wrzodach dwunastnicy oraz problemach z żołądkiem czy jelitami. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem. Nierzadko spożywanie tego rodzaju artykułów spożywczych powoduje wzdęcia i kolki. Wówczas należy zaprzestać ich jedzenia.

Zastosowanie oleju z dyni

Olej dyniowy do kupienia w dobrym sklepie spożywczym lub aptece jest także składnikiem kosmetyków. W postaci naturalnej może być aplikowany bezpośrednio na skórę. Pozostawia ją nawilżoną, jędrną i odnowioną. Przy tym zmniejsza widoczność zmarszczek czy powstawanie zmian skórnych oraz łagodzi podrażnienia. Wspomaga także walkę z cellulitem, rozstępami i bliznami. Wskazówka: Ponieważ cechuje się ciemnozieloną barwą, przed zastosowaniem na skórę rozcieńcz go wodą lub jasnym olejem. Możesz go poza tym stosować na włosy. Regularne używanie sprawia, że kosmyki stają się mocniejsze, a końcówki rzadziej się rozdwajają.

Jak najlepiej stosować olej dyniowy?

Oprócz suszonych czy prażonych pestek dyni spożywanych jako kuracja oczyszczająca organizm z pasożytów wskazane jest picie oleju jadalnego z pestek dyni. Najlepsze rezultaty osiągnie się, pijąc go min. przez 14 dni. Wskazówka: po wypiciu oleju z dyni należy zastosować środek przeczyszczający np. olej rycynowy. Wpłynie to korzystnie na wypróżnianie. W ten sposób usunie się z organizmu wszelkie pasożyty. Olej dyniowy można także dodawać do sałatek, surówek czy pełnoziarnistego pieczywa. Może być również składnikiem zup np. kremów oraz deserów np. puddingów czy sernika z powodu charakterystycznego orzechowego posmaku. Przedłużeniem terapii leczniczej może być wprowadzenie do codziennej diety probiotyków. Uzupełnią brakujące, dobre bakterie i wzmocnią florę, a przez to wpłyną na odporność całego organizmu.

Przepis na prażone pestki dyni

Po zakupieniu gotowych nasion należy je ułożyć na blasze, na której został ułożony papier do pieczenia. Następnie polewa się olejem np. rzepakowym i obtacza. Uwaga: Zbyt wysoka temperatura może spowodować utratę cennych właściwości odżywczych. W związku z tym najlepiej przyrządzić je w domu. Wskazane jest prażenie w temp. 75°C przez 15-20 min. Do smaku można dodać szczyptę soli. Po wszystkim należy je przesypać do pojemnika, szczelnie zamknąć i przechowywać w lodówce. Po otwarciu mogą być spożywane przez ok. 1-2 miesiące.