Dieta każdego człowieka powinna składać się z produktów, które pełne są witamin oraz innych makro i mikroelementów, a także pozostałych składników odżywczych. Im mniej przetworzone wyroby, tym zatem lepiej. Tą zasadą warto kierować się między innymi przy kupnie owoców i warzyw, które niestety w dużej mierze są sztucznie hodowane i nawożone z użyciem pestycydów oraz innych substancji niekoniecznie pozytywnie wpływających na zdrowie. Jak zatem rozpoznać świeże i wysokie jakościowo warzywa oraz owoce? Gdzie można je kupić? Poznaj kilka praktycznych wskazówek!

Intensywny kolor i zapach znakiem świeżości

Prostym sposobem na określenie tego, czy warzywo lub owoc są świeże, jest zwrócenie uwagi na ich kolor oraz zapach. Im bardziej aromatyczną woń wydają dane produkty, tym lepiej. Podobnie jest z barwą. Szczególnie warto zwracać uwagę na intensywny kolor zielony, który jest oznaką tego, iż dany produkt niedawno został zwieziony z pola czy z sadu. Dotyczy to nie tylko ogórków, brokuł czy kapusty, ale także rzodkiewki oraz kalafiora. Nieobrane warzywa z liści łatwiej rozpoznać pod kątem świeżości.

Dla przykładu nać świeżej marchwi powinna być mocno zielona, a także sprężysta i niemalże chrupiąca. Z pewnością mniej świeże są zaś marchewki z pożółkłą oraz „zwiędłą” nacią. Warzywa i owoce nieobrane łatwiej zatem ocenić wzrokiem czy poprzez dotyk pod kątem świeżości. Nie poleca się zaś kupowania produktów foliowanych.

Unikaj supermarketów! Wybierz osiedlowe warzywniaki

Warzywa i owoce w supermarketach kuszą swoimi regularnymi kształtami, pięknymi foliowymi opakowaniami, a także niskimi cenami. Niestety na tym kończą się ich zalety. W większości są to zagraniczne produkty sprowadzane z Włoch, Hiszpanii, Argentyny czy nawet Francji i Niemiec, a to oznacza, że przebyły w transporcie długą drogę. Dodatkowo doliczyć należy czas przeleżenia ich w chłodniach w oczekiwaniu na rozdysponowanie do konkretnych sklepów. Ostatecznie trafiają do nich towary „drugiej jakości” pełne sztucznych uszlachetniaczy i bez intensywnego świeżego smaku. Czy jest zatem alternatywne wyjście?

Dzisiaj najlepszym miejscem na warzywno-owocowe zakupy jest osiedlowy warzywniak taki jak ZielonoMi, który działa w Wołominie. To właśnie w takich sklepikach znaleźć można najświeższe produkty pochodzące wprost z sadów, plantacji czy też od rolników z certyfikatami ekologicznych upraw. Ceny w warzywniakach ze względu na duży pobyt nie są przy tym wygórowane, a wybór jest naprawę bardzo duży.

Sekretem świeżości owoców i warzyw w takich miejscach są codzienne poranne dostawy oraz zamawianie tylko takiej ilości produktów, jaka z pewnością w całości zostanie wyprzedana. W warzywniakach czy zieleniakach nie ma mowy o sprzedaży towaru kilkudniowego. Wyjątkiem są ziemniaki oraz owoce egzotyczne, które dojrzewają w ekspozycyjnych skrzynkach.

W poszukiwaniu warzyw sezonowych

Jeśli szukasz warzyw i owoców pełnych makro i mikroelementów, a także witamin, powinieneś zainteresować się szczególnie produktami sezonowymi: fasolką, owocami egzotycznymi, truskawkami, malinami czy czereśniami. W warzywniakach i zieleniakach dostępne są one tylko wiosną, latem czy wczesną jesienią. W marketach kupić można je zaś w postaci produktów wspomnianej „drugiej klasy” przez cały rok – uprawiane są one w wielkich hiszpańskich czy marokańskich szklarniach i pakowane są w folie.