Soki jabłkowe są bardzo dobrze znane w naszym kraju. Dużo osób chętnie spożywa je, co z pewnością wiąże się zarówno z ich smakiem, jak również z aspektami zdrowotnymi. Zanim jednak będziemy mogli cieszyć się wypiciem soku jabłkowego konieczne jest jego wyprodukowanie. Soki jabłkowe niekiedy produkowane są nawet przez samych sadowników. Jak zatem wygląda proces produkcji soków jabłkowych?

Przygotowanie miazgi i tłoczenie

Soki jabłkowe są bardzo popularne w naszym kraju. Zazwyczaj powstają one w specjalistycznych firmach zajmujących się przetwarzaniem owoców, jednakże są także takie przypadki, w których to sami sadownicy zajmują się produkowaniem soków jabłkowych. Jednym z nich jest Nasz Sad Gospodarstwo Sadownicze z Książenic w województwie Wielkopolskim.

Proces powstawania tego napoju jest złożony z kilku etapów. Jeśli posiada się już owoce, z których powstanie sok, to na początku należy je umyć. Dopiero potem następuje pierwsze właściwy etap procesu powstawania soku i jest nim przygotowanie i obróbka miazgi owocowej. W trakcie tego etapu jabłka trafiają z magazynu na sortownik. Potem są one równomiernie dozowane i trafiają na taśmę inspekcyjną. Tam owoce niespełniające wymogów są odrzucane.

Jabłka, które spełniły wymogi trafiają do młyna gdzie uzyskuje się z nich miazgę. W takcie jej mielenia wykorzystuje się pompę membranową. Do miazgi dodaje się preparaty enzymatyczne, których zadaniem jest wspomaganie tłoczenia. Tak przygotowana miazga pompowana jest do zbiorników, z których będzie pobierana podczas następnego etapu.

Następnym etapem jest tłoczenie, które odbywa się w specjalistycznych tłoczniach. Proces ten rozpoczyna się od napełnienia wstępnego. Miazgę pompuje się do zamkniętego cylindra, dzięki czemu przestrzeń komory ściskania jest wypełniona. Potem następuje tłoczenie właściwe. Na miazgę wywierany jest nacisk tłoka, przez co sok wypływa przez elementy filtrujące. Następnie tłok się wycofuje przy jednoczesnych obrotach cylindra, a cały cykl się powtarza.

Po zakończeniu tłoczenia, płaszcz otwiera się i następuje zrzut wytłoków, które trafiają do podajnika ślimakowego i transportowane są do miejsca składowania. Wytłoczony sok spływa do przejściowych zbiorników.

Pasteryzacja, ultrafiltracja i koncentracja

Po etapie tłoczenia powstały mętny sok jabłkowy trafia do selekcji pasteryzacji i odzyskiwania aromatów. Pasteryzacja soku odbywa się w temperaturze 95 – 100 stopni Celsjusza. Jej celem jest inaktywacja enzymów, stabilizacja mikrobiologiczna soku, okleinowanie skrobi oraz denaturacja białek.

Nieodłącznym elementem produkcji soku jabłkowego jest ultrafiltracja. Polega ona na pompowaniu go z dużą prędkością przez moduły membran za pomocą pompy odśrodkowej. Po tym etapie sok transportowany jest do zbiorników soku klarownego. Następnie w stacji wyparnej dochodzi do koncentracji soku. Proces ten nazywany jest inaczej jako zagęszczanie soku.