W przeciwieństwie do wina, whisky czy innych szlachetnych alkoholi, wiele osób raczej nie przykłada zbyt dużej wagi do tego, w jaki sposób serwuje piwo. Bardzo często jest ono pite od razu po zakupie, lub ewentualnie po schłodzeniu w lodówce, prosto z butelki czy puszki. Tymczasem odpowiednie przechowywanie, a przede wszystkim serwowanie piwa wydobywa z trunku jego najlepsze walory smakowe i zapachowe. Poznaj wskazówki, jak najlepiej podawać piwo.

Odpowiednia temperatura

Chociaż w upalny dzień najchętniej sięgamy po dobrze schłodzone piwo, trzeba uważać, gdyż zarówno zbyt zimny, jak i zbyt ciepły trunek traci swoje walory smakowe i zapachowe. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby nigdy nie zamrażać piwa. Najlepsze warunki do przechowywania tego trunku to zacienione miejsce i temperatura ok. 3°C, a więc takie, jakie panują w lodówce. W przypadku, gdy piwo trafi do zamrażarki (nawet na krótki czas) staje się mętne i traci gaz, co później w znacznym stopniu wpływa na jego smak.

Jak podkreślają pracownicy hurtowni piw Zofmar Bis z Łodzi, równie ważna dla zachowania wszelkich właściwości charakterystycznych dla danego rodzaju piwa, jest temperatura serwowania trunku. Niemniej jednak w każdym przypadku warto po wyciągnięciu piwa z lodówki chwilę odczekać i dać mu się lekko ogrzać. Różnica z pewnością będzie wyczuwalna w smaku i aromacie.

Rodzaj szkła dobrany do piwa

Kolejną kluczową kwestią jest to, w czym serwuje się piwo. Odpowiednio dobrane do gatunku piwa szkło wpływa nie tylko na jego wygląd i ogólną estetykę (klarowność, barwa, piana), ale też aromat i smak. Na rynku dostępne są naczynia o różnym kształcie czy grubości szkła, co pozwala wydobyć różne właściwości trunku. Wśród najpopularniejszego szkła do piwa wymienia się m.in.:

  • kufle – to zdecydowanie najczęściej wybierane naczynia do serwowania piwa, a to dlatego, że są bardzo uniwersalne; mają różne kształty, ale charakteryzują się prostą budową i sporym uchwytem ułatwiającym trzymanie,

  • szklanki – klasyczne szklanki, zazwyczaj wysokie i smukłe, występują w różnych kształtach oraz rozmiarach, różnią się także grubością szkła; tuż obok kufli są najbardziej uniwersalne i najczęściej spotykane, sprawdzają się do piw lekkich, pszenicznych, smakowych,

  • pokale – często mylone są ze zwykłymi wysokimi szklankami, ale tak naprawdę są to smukłe kielichy, których cechą charakterystyczną jest nóżka; polecane są do pilznerów, lagerów i koźlaków.

Prawidłowe nalewanie trunku

Wbrew pozorom sposób, w jaki piwo rzemieślnicze nalewane jest do naczynia, ma duży wpływ na jego smak i uwalniające się aromaty. Piwo powinno być nalewane po ściance naczynia pochylonego pod kątem ok. 45 stopni. W ten sposób napełnia się szklankę lub kufel do wysokości 3/4 naczynia. Następnie resztę trunku dolewa się do naczynia ustawionego już w pozycji pionowej – dzięki temu na powierzchni tworzy się piana.