Blog Panoramy Firm

Jak stosować szwedzkie zioła? Zastosowanie, przeciwwskazania i przepisy!

2019-10-07
zioła szwedzkie

Zioła szwedzkie to mieszanka, którą zaleca się stosować w formie leczniczej nalewki ze względu na jej liczne właściwości medyczne. Działa zarówno na skórę, jak i funkcjonowanie całego organizmu. Pita w odpowiednich dawkach lub używana do przygotowania kompresów łagodzi różnego rodzaju bóle. Dlatego też dobrze jest poznać jej zawartość, zastosowanie oraz sposoby przygotowania.

Co zawierają szwedzkie zioła?

W skład szwedzkich ziół wchodzi aż 11 składników. Mieszanka zawiera: aloes – 10 g, mirrę – 5 g, szafran – 0,2 g, kamforę – 10 g, senes – 10 g, korzeń rabarbaru – 10 g i kurkumę – 10 g. Ponadto w jednej paczuszce ziołowej mieszanki znajduje się manna – 10 g, driakiew (teriak) – 10 g, arcydzięgiel – 10 g oraz korzeń dziewięćsiłu – 5 g. W postaci leczniczej nalewki stosowane są już od XVII wieku. Wtedy to receptę opracował lekarz Klaus Samst ze Szwecji. Ziołowa mieszanka w postaci naparu mogła jednak być znana wcześniej. Być może pierwszy zastosował ją żyjący w XV wieku szwajcarski medyk Paracelsus.

Zastosowanie szwedzkich ziół

Dostępne u producentów i hurtowniach żywności ekologicznej szwedzkie zioła różnią się od ziół Bittnera, które zawierają ich aż 25. Picie mieszanki w formie nalewki pomaga szczególnie przy zapaleniu gardła, bólach zębów i miesiączkowych, problemach z krążeniem i niskim ciśnieniem oraz przy infekcjach oddechowych. Oprócz tego eliminują pasożyty jelit. Wskazane są przy zaburzeniach menstruacyjnych oraz wpływają korzystnie na przebieg porodów. Dodatkowo poprawiają kondycję skóry. Ich regularne picie wspomaga leczenie trądziku, aft czy suchej skóry. Stosowane zioła szwedzkie na zatoki łagodzą także rany i oparzenia, a także odciski. Ponadto nasączenie w nich wacika i stosowanie jako kompres zmniejszają występowanie bólów i zawrotów głowy. W podobny sposób można je stosować na zmęczone oczy zagrożone jaskrą. Wystarczy delikatnie zakroplić roztworem oczy. W formie okładów sprawdzą się także na bóle reumatyczne i bezsenność. Przed położeniem okładu należy przygotować skórę. W tym celu najlepiej zastosować tłustą maść i zamoczyć w nalewce gazę. Potem należy zawinąć dane miejsce np. bandażem. W przypadku występowania zaczerwienienia lub innych niepokojących objawów należy przerwać bezpośrednie stosowanie na skórę.

Przeciwwskazania do stosowania

Tzw. fitoterapia powinna przebiegać po przeprowadzonej konsultacji z lekarzem. Dlatego też najlepiej w tym celu udać się do specjalisty i zakupić gotową mieszankę np. w aptece. Ze względu na zawartość takiej mieszanki, trudno jest przewidzieć, jakie wywoła skutki i jak zareaguje na nią organizm. Do rzadkich efektów ubocznych stosowania większych niż zalecana dawek aloesu należy zapalenie wątroby. Do przeciwwskazań stosowania szwedzkich ziół zaliczają się alergie, zaburzenia pracy nerek, marskość wątroby oraz niedrożność jelit. Niewskazane jest spożywanie ich przez kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby cierpiące na padaczkę. Nie powinno się ich łączyć z mlekiem.

Jak przyrządzić ziołową nalewkę? Gotowa recepta na zdrowie 

Przepis na zioła szwedzkie jest bardzo prosty. Po zakupieniu mieszanki ziołowej wystarczy ją zalać 1,5 alkoholu np. żytniego lub owocowego (38-40%). Następnie odstawia się tak przygotowaną nalewkę na ok. 2 tyg. Najlepiej w temp. max. 25°C. Roztwór trzeba codziennie wstrząsać. Po upływie 14 dni należy go odcedzić i przelać do buteleczek. Szczelnie zamknąć. Przechowywać w chłodnym miejscu np. w lodówce lub piwnicy. Jeśli chcemy zaoszczędzić czasu, gotową nalewkę możemy kupić w sklepach z ziołami.