Ciasto francuskie jest cenione ze względu na swoją kruchość i delikatny smak. Cechuje się kilkoma cienkimi warstwami i często zawiera nadzienie z różnorodnych owoców. Niewiele osób jednak wie, że ma pochodzenie starogreckie i rzymskie. Po raz pierwszy można było o nim usłyszeć w XVII wieku pod nazwą pâte feuilletée. W Polsce pojawiło się za to wiek później. Poniżej przedstawiamy przepisy na przygotowane z niego smacznych przekąsek. Zainspiruj się najciekawszymi recepturami na bazie jabłek. 

Ciasto francuskie z jabłkami

Do klasycznych deserów należy z pewnością ciasto francuskie na słodko z jabłkami. Do stworzenia słynnego warkocza potrzebne będą artykuły spożywcze, takie jak: ciasto francuskie – jedno opakowanie, jabłka – 3 średniej wielkości, szczypta cynamonu, łyżeczka cukru, jajko oraz dowolne orzechy i rodzynki. 

W celu przygotowania ciasta francuskiego z jabłkiem pokrój umyte owoce. Dodaj cynamon, cukier i posiekane dodatki. Wyłóż na blasze z rozłożonym papierem do pieczenia. Natnij niewielkiej szerokości paski, a pośrodku umieść jabłka. Następnie zawiń z formy warkocz. Posmaruj masą z jajka i przyprósz cukrem. Piecz przez pół godziny w piekarniku w temp. maks. 180°C.

warkocz z jabłkami

Ciastka francuskie z jabłkami

Do przygotowania ok. 28 sztuk ciastek francuskich z jabłkami będziesz potrzebować:

  • Ciasta francuskiego: 30 dag,
  • Jabłek: średnich, słodkich i w miarę twardych,
  • Białka.

Wszystkie powyższe składniki znajdziesz w pobliskich supermarketach i hipermarketach. Po wyjęciu odmrożonego ciasta francuskiego z lodówki rozwiń je na stolnicy. Odczekaj ok. 30 min, aż się ociepli. W ten sposób zapobiegniesz kruszeniu się masy w trakcie pieczenia. Następnie powycinaj koła szklanką. Najlepiej, aby miała średnice 6,5 cm. Obrane i pokrojone na ćwiartki jabłko bez nasiennych gniazd pokrój na plasterki. Rozłóż na każdym cząstkę owocu i zlep. Na papier do pieczenia ułożony na blasze przełóż wszystko i nałóż roztrzepanym wcześniej białkiem. Włóż do pieczenia w temp. 220°C. Nie nagrzewaj. Odczekaj ok. 20 min. Podawaj na ciepło lub schłodzone. 

Wskazówka: Ciepłe ciastka możesz polać lukrem. Zrobisz je z mieszanki cukru pudru z gorącą wodą. Jabłka w cieście francuskim można stworzyć również w formie ślimaczków. W tym celu przygotowaną formę odpowiednio się zawija. Przyda się dodatkowo masło – 25 g, cynamon -  6g oraz pszenna mąka. Do zrobienia posypki przygotuj cukier puder.

ciastka z jabłkami

Różyczki z ciasta francuskiego

Ostatnia propozycja to róże z ciasta francuskiego. Przygotowuje się je w bardzo prosty sposób. Po umyciu jabłek należy je przekroić na pół, a następnie pozbyć się nasion. Potem kroi się połówki owoców na cienkie plasterki i przekłada cząstki do garnka. Zalewa wodą zmieszaną z sokiem z cytryny. Gotuje się wszystko przez ok. 2 min. Owoce powinny być nieznacznie miękkie. Po ugotowaniu można je odcedzić i odłożyć do wystudzenia. 

W tym czasie zaleca się również rozgrzanie piekarnika do temp. 190°C. Foremki do pieczenia smaruje się masłem. Zwykły i waniliowy cukier miesza się z cynamonem. Najlepiej użyć do tego miseczki. Rozkłada się następnie ciasto francuskie na blacie. Powinien być posypany mąką. Masę z ciasta rozwałkowuje się na szerokość ok. 60 cm. Dzieli się je na 12 jednakowych pasków i przyprósza cukrem oraz cynamonem. 

Na środku każdego paska kładzie się pokrojone w plasterki owoce techniką nakładania. Resztę układa się na jabłkach i zawija. Przykrywa się formę folią z aluminium i odkłada do piekarnika. Piecze się przez ok. 40 min. Po ok. 35 min zaleca się wstawić wszystko raz jeszcze po zdjęciu folii. Otrzymany deser posypuje się do smaku cukrem pudrem. Różyczki z ciasta francuskiego mogą być podawane na słodko np. z marcepanu lub na słono np. z salami.

róże z jabłkami

Zobacz też: Jak zrobić ocet jabłkowy? Przepis na ocet jabłkowy domowej roboty