Stosowanie imbiru ma swoje korzenie w Azji. Aromatyczna roślina o specyficznym smaku służy tam na co dzień jako dodatek do niemal każdej potrawy. Szybko jego używanie przejęły kraje europejskie. Do dziś uważa się go za naturalny środek wspomagający leczenie przeziębień, łagodzący dolegliwości czy zapobiegający mdłościom. Dlatego też idealna na jesienne długie wieczory będzie herbata z imbirem. Jak ją przygotować i podawać? Sprawdź!

Dlaczego na przeziębienie zaleca się imbir? Właściwości imbiru

Korzeń imbiru ma właściwości lecznicze, do których zalicza się przeciwdziałanie stanom zapalnym i rozwojowi bakterii. W związku z tym zalecany jest jako środek wspierający podczas leczenia przeziębienia. Jego spożywanie wspomaga także leczenie grypy. Imbir działa odkażająco i rozgrzewająco na organizm, a podany w formie naparu pomoże przy bólach gardła. Pozwala uodpornić się na wirusy i bakterie. Dzięki substancjom odpowiadającym za jego charakterystyczny gorzki smak usprawnia trawienie i zapobiega np. wzdęciom. Dodatkowo powstrzymuje wymioty, zakrzepy krwi, łagodzi mdłości i dolegliwości związane z miesiączkami oraz bóle stawów i mięśni. Dlatego można go znaleźć w składzie rozgrzewających plastrów i maści. Może być stosowany jako środek łagodzący migreny, obrzęki i zaburzenia krążenia krwi. Jest polecany w codziennym jadłospisie do poprawy koncentracji.

Jak podawać imbir? Wskazówki przygotowania

Imbir nie bez powodu należy do najczęściej stosowanych w kuchni przypraw. Najlepiej podawać go w jak najświeższej postaci. Może być mielony, krojony, starty na tarce lub poszatkowany. Jeśli zdecydujemy się zastąpić świeży zmielonym, to pamiętajmy o zachowaniu stosunku 6:1. Przy szatkowaniu natomiast należy się kierować zgodnie z kierunkiem ułożenia włókien korzenia. Plasterki za to można nie tylko dodać do sałatki, ale zrobić z nich też napar. Z kolei w suszonej lub sproszkowanej formie znajdzie zastosowanie na co dzień. Można go np. użyć do zrobienia marynaty. Imbir do herbaty powinien być już obrany i pokrojony na drobne kawałeczki. Najlepiej też podawać go w filiżankach. Z kolei imbirową kawę z dodatkiem miodu podaje się z mlekiem lub bitą śmietaną.

Jak zrobić herbatę z imbirem? 

Istnieje wiele przepisów na herbatę z imbirem. Do przygotowania herbaty najlepiej użyć świeżego, średniej wielkości korzenia. Można go kupić w dowolnym sklepie spożywczym. Imbir należy obrać i opcjonalnie pokruszyć za pomocą np. moździerza. Możesz go jednak też pokroić na drobne kawałki. 

Zagotuj wodę w małym garnku i dodaj imbir do wrzącej wody razem z torebką herbaty, a potem ponownie zagotuj. Ewentualnie możesz dodać też sok ze świeżo wyciśniętej pomarańczy oraz cytryny. Możesz osłodzić brązowym cukrem lub miodem. Inna opcja polega na starciu świeżego korzenia na drobnych oczkach tarki. W ten sposób wydobywa się cenny sok. Następnie zalewa się go nieznacznie odcedzoną herbatą. Tak przygotowany napar najlepiej trzymać pod przykryciem. Inaczej wyparują cenne olejki eteryczne. W przypadku infekcji lub bólów np. mięśni zalecane jest picie wywaru co 2-3 godziny. 

herbata z imbirem

Syrop z imbiru na przeziębienie

Na przeziębienie zalecany jest również syrop z imbiru. Do jego przyrządzenia będziesz potrzebować korzeni rośliny, miodu oraz 2 cytryn. Sparz wrzątkiem owoce, umyj, obierz i usuń pestki. Pokrój na cienkie plasterki i zetrzyj na drobnych oczkach na tarce. Wlej do przygotowanego wcześniej słoika 3 łyżeczki zmieszanego z 4 plasterkami cytrusów miodu. Dodaj do nich 2 łyżeczki startej rośliny. Powtarzaj czynność, aż wypełnisz cały słoik. Zalej wszystko miodem. 

Syrop imbirowy przechowuj w lodówce. Możesz go dolewać do herbaty, wody lub pić wprost z łyżki. Przyjmuj raz na dobę. Przypraw do smaku goździkami, mielonej kurkumy lub pieprzu. Imbir zmieszany z wodą i cytryną można pić też przy odchudzaniu. Można też z niego przygotować zdrowe koktajle. Sprawdzi się w połączeniu z ananasem, szpinakiem, bananem czy kiwi.