Serwowanie posiłków w lokalach gastronomicznych musi odbywać się przede wszystkim sprawnie. W znacznym stopniu ułatwia to wykorzystanie mrożonych warzyw i owoców. Poza przyspieszeniem przygotowywania potraw pozwalają one serwować dania niezależnie od pory roku z użyciem składników sezonowych. Tym samym zachowują wszystkie zarówno walory smakowe, jak i odżywcze.

Ekonomiczne zaopatrzenie

To podstawowy aspekt, który przemawia za tym, aby wykorzystywać mrożone warzywa, owoce lub grzyby w gastronomii na szeroką skalę. Wynika to z faktu adekwatności ceny do otrzymanego produktu. Przede wszystkim obejmuje ona wyłącznie części jadalne, a nie tak jak w przypadku świeżych odpowiedników również skórkę lub liście, których trzeba się po prostu pozbyć. Ponadto mrożoną żywność można przechowywać znacznie dłużej, stąd też istnieje sposobność kupienia ich większej ilości bez obaw o jej zepsucie się. W odpowiednich warunkach, czyli w zamrażarce z temperaturą ustawioną na -18 stopni spokojnie można je magazynować nawet do 12 miesięcy. Co również istotne, wartość mrożonych owoców oraz warzyw nie jest zależna od sezonu, co również przemawia na ich korzyść.

Niezależność od pory roku

Choć wiele lokali gastronomicznych oferuje swoim klientom menu sezonowe, to równie duża ilość potraw serwowanych stale zawiera owoce, warzywa i grzyby, które są dostępne tylko w określonych porach roku. Nie sposób co kilka miesięcy gruntowanie odmieniać całą listę proponowanych specjałów, aby pozyskiwać świeże produkty tego rodzaju. W tej kwestii niezwykle pomocne okazują się artykuły mrożone, będące świetną alternatywą. W związku z tym, że plony są przygotowywane i poddawane procesowi mrożenia zaraz po ich zbiorze, pozwala na zachowanie ich wszelkich wartości odżywczych. Dzięki temu tak samo jak świeże odpowiedniki wzbogacają smak potraw. Ponadto warto zaznaczyć, że wcześniejsze ugotowanie warzyw przed ich konfekcjonowaniem w znacznym stopniu przyspiesza późniejszą obróbkę w restauracyjnej kuchni.

Sprawdzony dostawca

Doświadczeni restauratorzy zwracają szczególną uwagę na jakość wykorzystywanych artykułów spożywczych. Wybór niskiej jakości produktów mrożonych zamiast oczekiwanych oszczędności może przynieść wiele strat spowodowanych niskim zadowoleniem klientów. Stąd też ważne, aby podczas zaopatrywania lokalu korzystać tylko z asortymentu od zaufanych dostawców. Jednym z nich jest hurtownia lodów i mrożonek Bambino, znajdująca się w Tczewie i oferująca żywność tylko od renomowanych producentów. Dokonując zamówienia, warto zwrócić szczególną uwagę na warunki transportu, a także uprzedniego magazynowania. Po odebraniu towaru najlepiej przyjrzeć się opakowaniom, które pod żadnym pozorem nie mogą być dziurawe. Niebagatelną rolę odgrywa także kwestia regularności oraz terminowości dostaw, co przekłada się bezpośrednio na zyski z prowadzonej działalności gastronomicznej.