Polacy coraz chętniej korzystają z oferty restauracji proponujących dania kuchni japońskiej. Czołowym jej „przedstawicielem” jest oczywiście sushi, czyli potrawa z ryżu przyrządzanego z octem ryżowym oraz różnymi dodatkami takimi jak ryby, owoce morza, grzyby oraz warzywa. Sushi to jednak danie, które ma bardzo wiele odmian. Które są najpopularniejsze i jakie mają nazwy?

Nigiri

Nigiri to bardzo popularny rodzaj sushi. Składa się z niewielkich, ugniecionych porcji ryżu o podłużnym kształcie, na których umieszczane są kawałki owoców morza lub ryb. Pomiędzy ryżem a dodatkiem zazwyczaj znajduje się chrzan wasabi.

Gunkanmaki

Odmianą nigiri jest gunkanmaki. Mają one nieco bardziej podłużny kształt, a także cechują się wystającym ponad warstwę ryżu plastrem nori, co ma pomagać w ułożeniu dodatków. Często wzbogacane są kawiorem.

Maki

Kolejnym rodzajem sushi jest maki. Tworzy go rolka ryżu owinięta algą morską o nazwie nori. Wewnątrz umieszcza się różne dodatki, przy czym obok owoców morza i ryb, mogą być to warzywa takie jak awokado, marynowana rzodkiew lub piklowana tykwa.

Futomaki

Kolejną odmianą jest futomaki, które pochodzi od słowa futo-maki oznaczającego „gruby” lub „tłusty”. Są to około sześciocentymetrowe kawałki, często z wystającymi kawałkami ogórka lub sałaty. Ze względu na ich wielkość, zazwyczaj tworzą je większe, wewnętrzne wzory wykonane z różnych składników.

Hosomaki

Najmniejszymi kawałkami sushi są hosomaki. Mają one od dwóch do trzech centymetrów i są przyrządzone z jednoskładnikowego nadzienia. Ze względu na nieduży rozmiar, najczęściej jedzą je dzieci.

Uramaki

Dodatek w postaci ziarna sezamowego tworzy sushi określane mianem uramaki. Jest ono szczególnie popularne w krajach zachodnich, przede wszystkim z dodatkami takimi jak awokado, ogórek czy krabowe paluszki.

Temaki

Nieco rzadziej spotykaną odmianą są temaki, czyli wersja przypominająca kształtem lodowego rożka, który wypełniony ryżem zostaje wzbogacony pokrojonymi w słupki warzywami i kawałkami ryb. Ze względu na formę uznawane jest za sushi w wersji „fast-food”, można bowiem zjeść je w drodze, bez konieczności używania pałeczek.

Oshizushi

Charakterystyczne kanciaste boki tworzące kostki nazywane oshizushi. Na ich wierzchu najczęściej pojawiają się pokrojone w podobny sześciokątny kształt kawałki ryb.

Kilkanaście rodzajów sushi sprawia, że każdy, niezależnie od swoich preferencji smakowych, może znaleźć nuty smakowe dopasowane idealnie do swojego kulinarnego gustu. Do spróbowania najlepszego sushi w Nowym Sączu oraz innych potraw kuchni japońskiej, zaprasza restauracja Q-Sushi zlokalizowana w ścisłym centrum miasta