Jajka kurze to jeden z podstawowych składników codziennej diety. To bogate źródło makroskładników, minerałów i witamin. Spożywanie jajek jest nie tylko bezpieczne, ale i korzystne dla zdrowia. Są one wykorzystywane w potrawach z całego świata, dlatego łatwo jest znaleźć dla nich zastosowanie w swojej kuchni. Jakie wartości odżywcze zawierają jajka kurze? Jak można je smacznie przyrządzać na co dzień?

Dlaczego warto jeść jajka?

Jajka stanowią cenne źródło pełnowartościowego i jednocześnie łatwo przyswajalnego białka pochodzenia zwierzęcego. To ważny makroskładnik szczególnie w przypadku dzieci, u których wciąż rozwija się i rośnie tkanka kostna. Jajka dostarczają do organizmu dużo aminokwasów egzogennych – człowiek nie potrafi ich sam wytwarzać, dlatego trzeba je dostarczać z pożywieniem. W produktach firmy FHU Eco Ovi Maria Jędrasik znajduje się też wiele witamin i minerałów. Hurtownia jajek zajmuje się sprzedażą żywności bogatej w kwas foliowy, wapń, potas, żelazo, fosfor i cynk, a także kwasy omega-3 i omega-6 oraz witaminy A, D, E, K i B. Zawiera ona również zapobiegający złogom w tętnicach ksantofil i chroniącą oczy przed zaćmą luteinę.

Jednym z najcenniejszych składników jajek jest lecytyna. Ten złożony z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych składnik reguluje ciśnienie krwi i zapobiega powstawaniu zakrzepów. Chroni też wątrobę przed powstawaniem kamieni żółciowych i usprawnia układ nerwowy. Świeże jaja od zielononóżki kuropatwianej dostępne w firmie Eco Ovi są też skutecznym sposobem na walkę z cholesterolem, nadciśnieniem, cukrzycą i anemią. Naświetlane promieniami UVC, spełniają wszystkie wymagane normy, co pozwala zachować w nich cenne wartości odżywcze.

Najlepsze dania z jajkami w roli głównej

Jajka stanowią produkt ceniony nie tylko w kuchni polskiej, ale też w kuchniach całego świata. Z hurtownią Eco Ovi chętnie współpracują lokale gastronomiczne, piekarnie i cukiernie, które wykorzystują jaja kurze do przygotowywania wysokiej jakości dań i wypieków. Produkty te cieszą się szczególną popularnością w postaci różnorodnych śniadań. Zarówno w restauracjach, jak i w domach chętnie spożywanymi potrawami są omlet, szakszuka, pasta jajeczna czy jajko w koszulce, a także swojska jajecznica, sadzone czy po prostu jajka gotowane na twardo lub miękko. Można je też znaleźć w składzie wielu ciast, makaronów i innych produktów spożywczych. Świeże jaja z hurtowni Eco Ovi stanowią przepis na zdrową i smaczną dietę bogatą w potrzebne organizmowi składniki odżywcze.