Właściciele sklepów wielobranżowych, a nawet niewielkich prywatnych stoisk na targach, zaopatrują się u większych dostawców. Dotyczy to chociażby warzyw i owoców, czyli produktów spożywczych, które przez cały proces ich dystrybucji muszą zachować należytą świeżość. Na co zatem powinniśmy jako klienci zwracać uwagę przy nawiązywaniu współpracy z dostawcą owoców i warzyw?

Jak powinno wyglądać zaplecze technologiczne dostawcy warzyw i owoców?

Sprawdzony producent artykułów spożywczych działa na podstawie współpracy nawiązanej z wieloma gospodarstwami sadowniczymi. Pozwala mu to na przygotowanie rozbudowanej oferty zarówno warzyw, jak i owoców. Po ich odbiorze bezpośrednio od rolników, produkty muszą jednak trafić do właściwego zaplecza przechowalniczego. W przypadku firmy GP Raj-Fruit Sp. z o.o. są to specjalistyczne komory chłodnicze w kategorii ULO. Dzięki temu produkty spożywcze magazynuje się w warunkach gwarantujących utrzymanie ich świeżości.

Ważnym elementem zaplecza technicznego zakładów należących do dostawcy warzyw i owoców jest również system odpowiedzialny za sortowanie i pakowanie wyrobów. Działania w tym zakresie powinny być w pełni zautomatyzowane, co znacząco skróci czas przygotowania artykułów spożywczych do dalszej dystrybucji. Rozwiązania technologiczne obecnie wykorzystywane przez najlepszych dostawców wzbogaca się o tzw. wodny rozładunek. Czym się wyróżnia taki system i w jaki sposób funkcjonują nowoczesne urządzenia sortująco-pakujące?

Sortowanie, pakowanie i dalsza dystrybucja warzyw i owoców

Obecnie coraz więcej sortownic wyposaża się w tzw. system wodnego rozładunku. Owoce czy warzywa trafiają ze skrzyniopalet do zbiornika zanurzeniowego. Wypływają na powierzchnię, a nurt wywołany specjalną pompą kieruje je na przenośnik rolkowy. Takie rozwiązanie znacznie usprawnia i skraca czas sortowania warzyw i owoców. Podstawową zaletą jest w tym wypadku bardzo wysoka wydajność. Nowoczesne sortownie osiągają efektywność na poziomie nawet 10 ton przeładowanych produktów na godzinę.

Najlepsi dostawcy warzyw i owoców wyposażają swoje zakłady w systemy sortująco-pakujące oraz proponują klientom wiele produktów, które są w krótkim czasie gotowe do dalszej dystrybucji. Po umieszczeniu w odpowiednich opakowaniach są ładowane do specjalnych samochodów ciężarowych typu chłodnia, którymi przewozi się je do ostatecznych odbiorców w postaci sklepów czy właścicieli wspomnianych stoisk wielobranżowych. W połączeniu z atrakcyjną ceną artykułów sprawia to, że takie rozwiązanie jest dla sprzedawców niezwykle korzystne.