czas czytania: 3 min materiał partnera

Owoce egzotyczne z zagranicy. Dlaczego warto je importować?

owoce

Krajowy rynek owocowy w sezonie symbolizują przede wszystkim jabłka, gruszki, śliwki, czereśnie czy wiśnie. Wielu z nas z niecierpliwością czeka na rozpoczęcie zbiorów i pojawienie się w sklepach ulubionych polskich owoców o wyjątkowym smaku, które wykorzystywane są przede wszystkim na robienie z nich przetworów. Z kolei egzotyczne owoce, takie jak arbuzy, morele, ananasy czy banany warto sprowadzać z miejsc, cechujących się ciepłym klimatem i odpowiednimi dla ich wzrostu warunkami. Dlaczego hurtownie decydują się na import tych produktów?

Cytrusy i inni owocowi podróżnicy

O walorach zdrowotnych owoców chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Bez względu na to, czy rodzime czy te z zagranicy, stanowią źródło cennych witamin i minerałów, niezbędnych człowiekowi do utrzymania prawidłowego funkcjonowania wielu organów. Owoce to wspaniała alternatywa dla wszechobecnych słodyczy, obfitujących w biały cukier i tłuszcze przyczyniające się do rozwoju otyłości, czyli choroby będącej poważnym problemem w współczesnych cywilizacji. Słodki smak owoce zawdzięczają obecności fruktozy, potocznie zwanej cukrem owocowym. Mimo, iż to cukier prosty nie ma tak negatywnego wpływu na zdrowie jak biały odpowiednik dodawany do większości produktów. Jak mówią specjaliści z Fruits& Vegetables Group, owoce egzotyczne sprzedawane w Polsce cieszą się dość dużą popularnością, zwłaszcza zimą. Wówczas na stołach króluje dodawana do herbaty cytryna, niezbędny składnik podczas przeziębienia, aromatyczne pomarańcze i mandarynki zwiastujące święta, kwaśne grejpfruty uchodzące za najzdrowsze z cytrusów, które posiadają właściwości odchudzające czy niezastąpione po treningu energetyczne banany. Klimat w Polsce niestety nie sprzyja rozwojowi tych owoców w normalnych, naturalnych warunkach, dlatego ich import z zagranicy jest niezbędny. Oczywiście nie tylko zimą jemy egzotyczne owoce. Przecież soczysty, orzeźwiający w upalne dni arbuz, o niskiej kaloryczności to nietypowy dla nas owoc, a jednak letnią porą to jeden z tych, po które sięgamy najczęściej. Importowane są również ananasy, morele, brzoskwinie, nektarynki czy nasycone sycylijskim słońcem winogrona.

Umowa z zagranicą

Geograficzne położenie Polski mimo wielu walorów turystycznych, niestety wiąże się z pewnymi ograniczeniami, co do uprawy niektórych produktów. Warunki atmosferyczne, czyli cyklicznie zmieniające się pory roku charakteryzują się przede wszystkim różnymi wartościami temperatury, które uniemożliwiają wzrost owoców potrzebujących stałego dostępu do promieni słonecznych. Na szczęście usytuowanie takich krajów jak Grecja, Włochy, Hiszpania czy Albania w strefie ciepłego klimatu daje egzotycznym owocom najlepsze środowisko wzrostu. To jeden z głównym czynników skłaniających polskie hurtownie takie jak Fruits & Vegetables Group do zawierania umów z zagranicznymi dostawcami opartych na importowaniu i sprzedaży na swoim terenie zakupionych od nich owoców. Dzięki temu o każdej porze roku możemy rozkoszować się smakiem ulubionych pachnących południowym słońcem przysmaków. Tym samym dostawcy zyskują szeroką rzeszę zadowolonych klientów, a przecież to bodziec napędzający dźwignię handlu.