Polacy uwielbiają pieczywo. Chleb czy bułki są nieodłącznym elementem śniadania i kolacji, ale zdarza się, że podaje się je również do obiadu. Warto wiedzieć, że nie każde pieczywo jest dobre. Wszystko zależy od tego z jakich składników jest wypiekane. Szczególnie wartościowy jest chleb żytni, który jest nie tylko smaczny, ale jest też źródłem wartościowych mikro i makroskładników.
Chleb wypiekany na zakwasie
Coraz więcej dietetyków podkreśla, że spożywanie chleba nie wpływa negatywnie na przyrost wagi. Ważne, aby spożywany chleb był wykonany z wartościowych i zdrowych składników wolnych od substancji wspomagających. Najlepszy jest chleb na zakwasie, który jest nie tylko zdrowy, ale również bardzo smaczny. Zakwas powstaje poprzez połączenie wody i mąki, które pod wpływem odpowiedniej temperatury oraz działania czasu ulegają fermentacji. Powstaje wtedy masa, która składa się z takich składników jak dzikie drożdże, bakterie kwasu mlekowego oraz bakterie kwasu octowego. To one wpływają na walory zdrowotne naturalnego pieczywa na zakwasie. Co ważne zakwas powinien być przygotowany z mąki żytniej, ponieważ jest ona o wiele bardziej zdrowa niż modyfikowana genetycznie mąka pszenna. Ta ostatnia może mieć negatywny wpływ na procesy trawienne, ale też wywoływać różnego rodzaju nietolerancje pokarmowe oraz alergie. Poza tym mąka pszenna zawiera też gluten, który może być przyczyną rozwoju chorób układu pokarmowego.
Zdrowie ukryte w zakwasie
Chleb żytni jest nie tylko smaczny, ale też posiada wiele walorów zdrowotnych. Podczas fermentacji zakwasu wytwarza się kwas mlekowy, który aktywizuje enzymy trawienne i stymuluje pracę przewodu pokarmowego. Działa też korzystnie na mikroflorę bakteryjną uzupełniając jej niedobory lub poprawiając znacząco jakość. Podczas spożywania pieczywa żytniego dochodzi do zakwaszenia treści jelitowej co przyczynia się do zahamowania rozwoju bakterii chorobotwórczych, ale też namnażania się związków rakotwórczych dzięki pozytywnym bakteriom probiotycznym. Podczas fermentacji rozkładają się fityniany, które uwalniają cynk, żelazo, wapń i magnez tak ważne dla zdrowia.
Wartości odżywcze pieczywa na zakwasie
Są bardzo wysokie. Wpływ ma na to wspomniany już wcześniej proces fermentacji, dzięki któremu wytwarzane są witaminy i aminokwasy egzogenne będące podstawowym elementem budulcowym białek. W procesie fermentacji powstają witaminy z grupy B, które regulują pracę układy nerwowego, biorą udział w przemianach węglowodanów i aminokwasów zapobiegając anemii, miażdżycy oraz nowotworom.
Piekarnia i cukiernia Kibało - rzemieślnicza jakość, której zaufasz!
Piekarnia i Cukiernia Rzemieślnicza Kibało, zlokalizowana we Wrocławiu, istnieje od 1978 roku. Oferuje ona naturalne i smaczne pieczywo oraz wypieki cukiernicze, mając kilka punktów firmowych w mieście. Stawiając na najwyższą jakość, korzysta ze sprawdzonych składników od lokalnych dostawców. W ofercie można znaleźć pieczywo na zakwasie żytnim, drożdżówki, pączki, ciastka oraz torty na zamówienie. Firma posiada ponad 40 lat doświadczenia w branży.