Oczekiwanie na święta Bożego Narodzenie umila pieczenie pierniczków. Jeszcze w XVI w. tworzone wg specjalnej receptury były sprzedawane przez aptekarzy ze względu na ich zdrowotne właściwości. Dzisiejsze ciasteczka chociaż niezdrowe, wiążą się nierozerwalnie ze świątecznym okresem. Za ich charakterystyczny zapach odpowiadają aromatyczne przyprawy. Cynamon, goździki, kardamon, anyż, gałka muszkatołowa czy nadzienie z marmolady bądź marcepanu to tylko część sugestii. Jak je przygotować i udekorować dowiesz się poniżej.

Przepisy na pierniki – inspiracje

Świąteczne pierniki to obok ciast na święta absolutna podstawa, która powinna się znaleźć na świątecznym stole. Do utworzenia oryginalnych miękkich pierniczków przydadzą się foremki w różnych kształtach – choinek, ludzików czy gwiazdek – lub wykrawacze szablonów. Tradycyjny przepis na pierniczki wymaga przygotowania: mąki (0,5 kg), cukru (15 dag), masła (15 dag), przyprawy do pieczenia, miodu (4 łyżek), mleka (2 szklanek), kakao, sody oczyszczonej, jajek (2 sztuk) oraz 4 żółtek.

Wykonanie: Rozpuszcza się zmieszane z miodem masło w garnku rozgrzanym na małym ogniu. Następnie dodaje się kakao, cukier i przyprawę. Miesza się, a powstały karmel odstawia się do wystygnięcia. Przesiewa się mąkę, a potem domiesza z karmelem, ubitymi jajkami i żółtkami, sodą oczyszczoną i mlekiem. Wyrabia się na ciasto i zawija w folię. Następnie wkłada się do lodówki na całą dobę. Po upływie tego czasu rozwałkowuje się masę – jej grubość powinna wynosić 0,5 cm – i wykształca dzięki foremkom. Ostatnim krokiem jest pieczenie przez maks. 40 min.

Świąteczne pierniczki z pomarańczowym aromatem można natomiast przygotować z następujących składników:

  • Mąki pszennej – 2,5 szklanki,

  • Miodu – 2 łyżek,

  • Cukru pudru – 0,5 szklanki,

  • Sody oczyszczonej – 1 łyżeczki,

  • Masła – 5 łyżek,

  • Soku pomarańczowego – 3 łyżeczek,

  • Dodatkowo: Skórka z pomarańczy i jajko.

Wykonanie: Połącz wszystkie składniki mikserem. Następnie rozgnieć na ciasto. Masa powinna być całkowicie jednolita. Na obsypanej mąką stolnicy rozwałkuj formę i ukształtuj na ciasteczka. Rozłóż na blasze papier do pieczenia i ułóż na nich pierniki. Piecz przez maks. 12 min w temp. 180°C. Gdy ostygną, polej czekoladową polewą lub posyp np. orzechami.

Jak ozdobić pierniczki na święta?

Sposobów dekorowania pierniczków jest naprawdę wiele. Większość niezbędnych artykułów można znaleźć w sklepach spożywczych. Najczęściej do ozdabiania pierniczków stosuje się polewę czekoladową. Wystarczy rozpuścić dowolny rodzaj czekolady w wodzie (wodnej kąpieli) bądź w garnuszku. Następnie dodaje się odrobinę mleka i masła, miesza i gotowe.

Najpopularniejszą formą dekoracji jest użycie lukru do pierników. Można go sporządzić samemu. Uciera się mikserem cukier puder z białkiem, aż do powstania białego koloru. Czasami dodaje się jeszcze sok z cytryny lub aromaty np. waniliowe. Wskazówka: Ważne, aby mikser pracował na wolniejszych obrotach. Szybsza praca spowoduje powstanie bezy. Po otrzymaniu gęstej masy należy polać nim ciasto. Lukier można zabarwić specjalnymi barwnikami spożywczymi. Bezpieczniejsze będzie jednak użycie naturalnych barwników. Czerwony kolor otrzyma się z mieszanki soku wiśniowego, jagód czy aronii. Marchewkowy sok nada mu pomarańczową barwę, a sok z cytryny lub kurkuma – żółty. Groszek cukrowy, szpinak lub liście mięty pozwolą uzyskać zielone zabarwienie.

Inną opcją są różnego rodzaju rękawy cukiernicze, pisaki, cukrowe glazury oraz dodatki np. wiórki kokosowe, cukrowe perełki lub brokat (jadalny), kandyzowane owocowe skórki, suszone owoce czy kolorowe posypki. Do dekorowania można użyć wstążek, tasiemek i innych artykułów papierniczych – pod warunkiem, że świąteczne pierniki nie będą przeznaczone do spożycia dla małych dzieci. W ten sposób można obrysować lub ozdobić tylko zewnętrzne części ciasteczek bądź ich wnętrze. Choinki, gwiazdki, śnieżynki, bałwanki czy inne postacie można stworzyć dzięki bakaliom, rodzynkom, orzeszkom czy migdałom. Dekorowanie pierniczków to w końcu zabawa dla całej rodziny!