Kiszonki warzywne są w naszym kraju znane i cenione od wielu lat. Te przetwory mają szerokie kulinarne zastosowanie. Sprawdzają się, jako samodzielne przekąski lub dodatki do kanapek. Wchodzą w skład surówek, sałatek a także tradycyjnych polskich potraw. Nie sposób wyobrazić sobie bigos czy kapuśniak bez odpowiednio przygotowanej kapusty. Poza ciekawym smakiem, kiszonki mają pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie.

Czym są kiszone warzywa?

Przed przejściem do walorów zdrowotnych warto wyjaśnić jak powstają te specyficzne przetwory. Do ich przygotowania używana jest jedna z klasycznych metod konserwowania żywności. Chodzi tu o kiszenie, czyli proces fermentacji mlekowej zatrzymujący gnicie warzyw i owoców. Polega na zamienieniu cukrów prostych zawartych w roślinach w kwas mlekowy. Odpowiadają za to bakterie mlekowe. Kiszeniu najczęściej poddawana jest kapusta i ogórki, ale w ten sposób można przygotować także inne plony. Trzeba tylko umieścić je w słoikach lub specjalnych zbiornikach, zalać wodą zmieszaną z solą i przyprawami. Fermentacja powinna trwać przynajmniej 10 dni. Cały proces nie jest skomplikowany a konserwowane warzywa zyskują niepowtarzalne walory.

Właściwości zdrowotne kiszonek

Kiszonki można przygotowywać samodzielnie w domu lub korzystać z gotowych przetworów owocowo-warzywnych. W obu przypadkach, jeśli do ich powstania użyto naturalnych składników, mają pozytywny wpływ na zdrowie. Dlatego, że kiszona kapusta lub ogórki zawierają:

  • witaminy C, B a także A, E i K,
  • kwas mlekowy i błonnik,
  • magnez, wapń, fosfor i potas,
  • acetylocholinę.

Trzeba dodać, że kiszonki są niskokaloryczne, zatem sprawdzą się podczas odchudzania. Udając się do sklepu warto sprawdzić czy producent przetworów korzysta z tradycyjnych receptur. Zdarza się, bowiem, że typowy wygląd i kwaśny posmak są uzyskiwane przez konserwanty a nie naturalną fermentację. Takie produkty spożywcze nie mają wielu wartości odżywczych i zdrowotnych.

Wiadomo już, co zawierają kiszone ogórki i inne warzywa. Teraz należy, więc wspomnieć, co daje spożywanie tych przetworów, oczywiście poza walorami smakowymi. Przede wszystkim, wspomaga układ odpornościowy dzięki sporej zawartości witaminy C. Do tego kiszonki przygotowywane samodzielnie lub przez  ZPOW Tracz usprawniają pracę układu pokarmowego. Natomiast za sprawą przeciwutleniaczy przeciwdziałają starzeniu się organizmu. Malo tego, kiszone warzywa obniżają poziom cholesterolu i regulują wchłanianie cukru we krwi. Przefermentowane produkty spożywcze dostarczają składniki, które wspomagają pracę wielu narządów ciała. Warto je regularnie jeść pod warunkiem, że nie ma do tego żadnych przeciwwskazań jak chociażby choroby wątroby.