Karp jest rybą niezwykle popularną w Polsce. Przede wszystkim jest kluczowym elementem na polskich stołach na kolacji wigilijnej, ale z powodzeniem może być też głównym składnikiem codziennej diety. Warto zwrócić uwagę na karpia knyszyńskiego – to ryba hodowana w stawach ziemnych w gospodarstwie rybackim. Czym dokładnie charakteryzuje się karp z Knyszyna?

Wyjątkowy smak karpia

Nazywany również królewskim, karp knyszyński jest rybą hodowaną w cyklu 3-letnim metodą Dubisza. Stawy hodowlane, w których ryby się znajdują, wypełnione są czystą wodą. Niezwykle istotny jest również pokarm, jaki zapewnia karpiom knyszyńskim optymalny rozwój. To zboże oraz naturalne pożywienie znajdujące się w stawach. Odławiane na zimę i przenoszone na ten okres do zimochowów karpie z Knyszyna dzięki zachowaniu tradycyjnych metod hodowli charakteryzują się głównie niepowtarzalnym smakiem.

Warto przy tym zwrócić również uwagę na walory zdrowotne ryby. Naturalna hodowla w gospodarstwie rybackim sprawia, że karp knyszyński pozbawiony jest wszelkich trujących związków czy szkodliwych substancji, jakie wykrywane są nierzadko w rybach hodowanych na masową skalę i karmionych tanim, niezdrowym pokarmem. Takich metod nie stosuje Gospodarstwo Rybackie Sp. z o.o, które działając w oparciu o wieloletnią tradycję, hoduje karpia knyszyńskiego w sposób właściwy i gwarantujący jego doskonały smak. Czym jeszcze wyróżnia się ta ryba i dlaczego warto zamówić ją właśnie w tym gospodarstwie?

Ważny składnik diety

Hodowla karpia knyszyńskiego nie należy do łatwych. Odbywa się ona z wykorzystaniem klasycznej metody Dubisza. Polega ona na aż trzykrotnym przeniesieniu ryby do różniących się od siebie zbiorników wodnych. Pierwszy rok ryby spędzają w stawach narybkowych, drugi natomiast w stawach kroczkowych. Trzeci rok życia karp knyszyński spędza już w największym stawie w Polsce – jest nim Jezioro Zygmunta Augusta znajdujące się na skraju Puszczy Knyszyńskiej. Dopiero po tym czasie zostaje odłowiony i trafia do sprzedaży. Połączenie wszystkich elementów hodowli sprawia, że karp knyszyński wyróżnia się niepowtarzalnym smakiem, aromatem i walorami zdrowotnymi.

Karp kojarzony jest nieodłącznie z kolacją wigilijną. Słusznie – to bowiem tradycyjna potrawa, jaka znajduje w okresie bożonarodzeniowym na polskich stołach. Warto swojej rodzinie zaserwować wyjątkowego karpia knyszyńskiego, który z pewnością zachwyci nawet najbardziej wymagających smakoszy. Można podawać go zarówno na obiad, jak i np. jako smaczną i bardzo wartościową przekąskę na śniadanie czy kolację.