Nie każdy wie, że ubój zwierząt rzeźnych musi odbywać się w zgodzie z restrykcyjnymi przepisami. Ważne jest przestrzeganie norm humanitarnych, których naruszenia może nieść wiele poważnych konsekwencji. W Rzeźni Andrzeja Parafiniuka obowiązują europejskie standardy, co w dużej mierze wpływa na jakość oferowanych wyrobów mięsnych. Trzeba mieć świadomość, że technika uboju odpowiada za walory smakowe gotowego produktu.

Należyta ochrona zwierząt

Rzeźnia Andrzeja Parafiniuka ze Sztumu kładzie duży nacisk na ochronę zwierząt. Ubój bydła przeprowadzany jest z należytym szacunkiem, tak aby uchronić istoty żywe przez nadmiernym stresem i bólem. Wszystkie niezbędne czynności przeprowadzane są w zgodzie z rygorystycznymi normami UE. Eksperci dokładają wszelkich starań, aby obrót przedubojowy także odbywał się w dogodnych warunkach. Wszystko po to, aby zminimalizować stres zwierzyny.

Podczas uboju bydła liczy się również wysoka higienizacja omawianego procesu. Wyroby mięsna wysokiej jakości muszą spełniać wymogi bezpiecznej żywności. Nasza załoga posiada niezbędne kwalifikacja i doświadczenie. Personel przechodzi przez wieloetapowe szkolenia. Należy wspomnieć, że przepisy regulują każdy etap uśmiercania zwierząt m.in. parametry oszałamianie

 - informuje fachowiec z Rzeźni Andrzeja Parafiniuka.

Wymagania sanitarno-higieniczne

Ubój zwierząt w Rzeźni Andrzeja Parafiniuka wykonywany jest w zgodzie z wymogami sanitarno-higienicznymi. Priorytetem jest sprawdzenie stanu zdrowia zwierząt, który może się zmienić w transporcie, a nawet podczas oczekiwania na ubój. Przedsiębiorstwo posiada niezbędne pomieszczenia, które podzielone są na strefy. Znajduje się w nich nowoczesne wyposażenie. Personel dba o zachowanie najwyższego poziomu czystości.

Odpady powstające podczas realizowanych prac są sukcesywnie eliminowane. Pracownicy przestrzegają zasad higieny. Nie można również nie wspomnieć o dezynfekcji, która wymaga stosowania środków nie stanowiących zagrożenia dla żywności.