Automaty vendingowe wykorzystywane są na całym świecie już od ponad kilkudziesięciu lat. Obecnie znaleźć można je w barach, hotelach, na dworcach i lotniskach, w szkołach i w budynkach uczelni wyższych, a nawet w urzędach oraz obiektach kulturalnych. Szczególnymi odbiorcami usług firm, które wynajmują i obsługują automaty vendingowe, są zarządcy biurowców. Maszyny z przekąskami czy napojami zimnymi bardzo pożądane są przez pracowników, którzy chcą umilić sobie czas pracy lub zapewnić sobie mały lunch. Jakie automaty vendingowe najczęściej stawiane są zatem w polskich firmach?

Automat do słodyczy, napojów zimnych, a może kawy?

Rodzajów automatów vendingowych jest naprawdę wiele, a to, co chowają za swoją szklaną witryną, w dużej mierze zależy od dostawcy – firmy, która wynajmuje tego typu maszyny wraz z regularnym uzupełnianiem zapasów. Takie przedsiębiorstwa często są w stanie spełnić indywidualne prośby swojego klienta biznesowego, zapewniając zautomatyzowaną sprzedaż napojów zimnych i gorących, a także przekąsek słodkich oraz słonych.

Jak podkreśla firma AGARICUS VENDING, która od lat dostarcza swoje automaty do dużych korporacji i małych przedsiębiorstw, największym zainteresowaniem cieszą się takie maszyny jak model Luce Snack Eco. Pozwala on bowiem na sprzedaż zarówno słodkich soków oraz wody mineralnej, jak i popularnych batonów. Przedsiębiorcy dbają również  o to, by w takich maszynach znajdowały się świeże, wysokokaloryczne i smaczne kanapki z mięsem, jajkiem, a także te w wersji wegetariańskiej. Tego typu produkty z automatów vendingowych ubywają najszybciej.

Automaty na pieniądze, kartę, a może kod z aplikacji?

Zastanawiając się nad tym, w jakie automaty vendingowe inwestują polscy pracodawcy, nie można zapomnieć o funkcjonalności tego typu maszyn. Dla pracowników korporacji, w których obecne są sprzęty z artykułami spożywczymi, ważne jest bowiem to, jakie towary one oferują oraz w jaki sposób można je nabyć. W dzisiejszych czasach nie każdy dysponuje monetami, a coraz częściej wymagamy obsługi bezgotówkowej – kartą lub poprzez smartfon. Czy takie rozwiązania zapewniają automaty vendingowe?

Odpowiedź brzmi: TAK. Niestety płatności kartą czy kodem z aplikacji możliwe są tylko w przypadku najnowocześniejszych urządzeń, których wciąż na rynku brak. Pracodawcy podejmujący współpracę z wypożyczalniami automatów vendingowych powinni zatem zwracać szczególną uwagę na ich funkcje, sprawność działania oraz prostotę obsługi.

Na czym polega wynajem automatu vendingowego dla firmy?

Automaty vendingowe wynajmują często duże korporacje, banki, różnego rodzaju pracownie, a nawet zakłady przemysłowe, magazyny i centra logistyczne. Wypożyczanie takich urządzeń polega zaś na podpisaniu umowy z wypożyczalnią, która zagwarantuje również obsługę serwisową oraz regularne dostawy towarów, którymi wypełniony powinien być automat. Sposobów rozliczeń za współpracę jest wiele. Jakie warianty wynajmu  automatów vendingowych można spotkać?

Niektóre firmy proponują rozliczenie, w ramach którego firma zamawiająca automat pokryje wszystkie koszty artykułów spożywczych. W takiej wersji pracodawca oferuje pracownikom darmowe przysmaki/napoje lub pokrywa ich cenę np. w 50%. Inny model wypożyczenia automatów vendingowych polega na całkowitym ponoszeniu kosztów zakupu produktów przez klientów-pracowników. W uproszczeniu można zatem przyjąć, że to pracodawca pozwala określonej wypożyczalni na wstawienie do swojego biura danej maszyny. Liczyć może on przy tym na niższe ceny napojów i przekąsek.