Kapustę kiszoną otrzymuje się poprzez pokrojenie świeżych warzyw – główek białej kapusty w cienkie paski, posypanie ich solą oraz ugniatanie. W ten sposób dochodzi do procesu fermentacji, podczas którego cukry przekształcane zostają w kwas mlekowy. Dzięki dobroczynnym bakteriom i zawartości różnych witamin, jest to produkt prozdrowotny, który bardzo dobrze wpływa na pracę organizmu ludzkiego. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Jak otrzymuje się kapustę kiszoną?

Kapusta kiszona znana jest od bardzo dawna, a wszystko dzięki swoim szerokim właściwościom prozdrowotnym i wyjątkowym walorom smakowym. Otrzymuje się ją w wyniku przeprowadzania procesu fermentacji, co ma znaczący wpływ na posiadane przez ten produkt wartości odżywcze oraz niską kaloryczność (w 100 g znajduje się tylko 12 kcal). Świeże, surowe główki kapusty zostają drobno poszatkowane, czyli pokrojone na cienkie paski, zasypane solą i ugniatane. Następnie zamyka się ją w szczelnie (np. w beczce czy dużych słojach) i pozostawia w temperaturze około 10°C. Bardzo często dodaje się również marchewkę, jabłko czy koper. W wyniku fermentacji i rozkładu sacharozy, glukozy i fruktozy przez bakterie powstaje kwas mlekowy, który nadaje charakterystycznego zapachu i smaku.

Właściwości odżywcze i prozdrowotne kapusty kiszonej

Bakterie kwasu mlekowego powstające w trakcie kiszenia dobroczynnie wpływają na florę bakteryjną jelit, a także układ odpornościowy człowieka. Kapusta kiszona posiada prozdrowotny wpływ na organizm ludzki, gdyż źródłem witaminy A, B, C, E oraz K, magnezu, potasu, żelaza, wapnia, a także błonnika. Przyczynia się do obniżania poziomu cholesterolu we krwi, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, jak i również pozytywnie wpływa na kondycję i stan skóry, gdyż witamina C i wchodzący w jej skład kwas askorbinowy bierze udział w tworzeniu kolagenu. Poprawia perystaltykę jelit i funkcjonowanie przewodu pokarmowego niwelując np. problem z zaparciami. Ponadto, kiszona kapusta posiada właściwości przeciwzapalne (pomaga w utrzymaniu prawidłowego stany jamy ustnej) i zawiera antyoksydanty, które zmniejszają ryzyko zachorowania na różnego rodzaju nowotwory.

Zastosowanie kapusty kiszonej w kuchni

Kapusta kiszona może być spożywana zarówno na surowo, jak i poddana gotowaniu czy smażeniu. Niezwykle popularna jest surówka z kwaszonej kapusty z dodatkiem jabłka, cebuli i marchewki. Ilość dań, do których przyrządzania można wykorzystać kapustę kwaszoną jest bardzo wiele. Z tego produktu przygotować można bigos, zupę (potocznie nazywaną kapuśniakiem), farsz do pierogów i krokietów, a także jako dodatek do mięs czy zapiekanek. Najwyższej jakości naturalną kapustę kwaszoną bez konserwantów posiada doświadczona Przetwórnia Owocowo-Warzywna Irena z Chabowa w województwie zachodniopomorskim, której właścicielem jest Zbigniew Kołodziej. Ta firma zajmując się przetwarzaniem oferuje kapustę kiszoną w pojemnikach 1, 3, 5, 10, 18, 30 i 120 kg, a także sok  woreczkach po 0,5 kg.