Bez wody nie ma życia – to fakt potwierdzony naukowo. Ludzki organizm składa się z niej aż w 70%.  Odpowiada ona za transport tlenu i składników odżywczych oraz wspomaga wszystkie procesy życiowe oraz umożliwia regulację ciepłoty ciała i wydalanie produktów przemiany materii. Wszystkie reakcje chemiczne jakie zachodzą w ludzkim ciele są od niej zależne, a ogólnie przyjęte jest, że na jeden kilogram masy ciała należy dostarczyć 30 mililitrów wody.

Na czym polega prawidłowe nawadnianie organizmu

Aby zapobiec odwodnieniu należy pamiętać o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości płynów każdego dnia, ponieważ zawartość wody szybko ulega zmianie – wydalamy ją na skutek procesów zachodzących w ciele poprzez układ moczowy, pokarmowy, w trakcie oddychania a także przez skórę, w postaci potu. O jej niedobory wcale nie tak trudno, i chociaż o tej podstawowej potrzebie fizjologicznej przypomina nam pragnienie – bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że pijemy za mało.

Zapotrzebowanie na wodę może być kwestią indywidualną zależną od wielu czynników – od rodzaju wykonywanej aktywności, spożytych posiłków, masy ciała czy zmian hormonalnych. Zatem ile litrów wody powinno się dziennie wypijać? Ogólne zapotrzebowanie wyliczone na podstawie ogólnego spożycia pokazuje, że w przypadku kobiet wystarczające są około 2 litry wody dziennie, a u mężczyzn 2,5 litra. Nie każdy jednak lubi pić wodę, a często jej pożycie prosto z kranu jest wręcz niezdrowe z powodu bakterii i zanieczyszczeń, które mogą zalegać w rurach doprowadzających, więc w jakiej formie można ją sobie dostarczać?

Krótka historia wody sodowej

O tym, że woda mineralna smakuje lepiej niż zwykła wiadomo już od wieków, ale dopiero w latach 40 XVIII w.  udało się ją sztucznie nasycić. Chemicy, którzy przeprowadzili pierwszą karbonizację szybko odkryli, że woda gazowana podbija podniebienia. Powszechnie uważano, że jest smaczniejsza oraz szybciej gasi pragnienie. W XX wieku na ulicach pojawiły się więc pierwsze saturatory, i w ten sposób spopularyzowano picie gazowanych wód mineralnych.

Współcześnie na rynku dostępny jest szeroki wybór wód mineralnych niegazowanych oraz nasyconych CO2, dzięki czemu każdy klient sklepu czy dyskontu może wybrać produkt odpowiedni dla siebie. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj woda gazowana Vena w butelce syfonowej, którą charakteryzuje neutralny smak oraz dostępność w ekologicznych opakowaniach zwrotnych, dzięki czemu możemy zadbać nie tylko o zdrowie, ale i o otaczające nas środowisko.