Dietetycy oraz wszelkie poradniki dotyczące zdrowego żywienia zgodnie twierdzą, że jeżeli pić wodę, to tylko tę niegazowaną. I to w dużych ilościach.  Minimalne zapotrzebowanie organizmu na ten płyn wynosi 1,5 litra dziennie, choć wartość ta zmienia się zależnie od różnych czynników. Woda sodowa traktowana jest na półce z napojami niczym fanaberia. Tymczasem specjaliści zgodnie twierdzą, że ma ona korzystny wpływ na nasze zdrowie. Dlaczego warto sięgać po wodę gazowaną?

Charakterystyka wody sodowej

Woda gazowana różni się od niegazowanej zawartością dwutlenku węgla. Wybierając wodę niegazowaną możemy mieć pewność, że znajdują się w niej jedynie śladowe ilości tegoż właśnie gazu. Wodę sodową możemy zaś podzielić na trzy rodzaje, w zależności od nasycenia płynu dwutlenkiem węgla. I tak na sklepowych półkach spotkamy wodę:

  • niskonasyconą dwutlenkiem węgla (CO2) -  poniżej 1500 mg/l,
  • średnionasyconą CO2 – od 1500 do 4000 mg/l,
  • wysokonasyconą CO2 – powyżej 4000 mg/l.

Jak informuje specjalista z firmy Mako, która jest uznanym producentem napojów gazowanych – właśnie to zróżnicowane stężenie CO2 w wodzie wpływa na jej wyjątkowe walory smakowe. Zwolennicy wody sodowej twierdzą wręcz, że gasi ona pragnienie znacznie lepiej niż zwykła woda niegazowana.

Zalety spożywania wody gazowanej

Kiedy dwutlenek węgla rozpuszcza się w wodzie tworzy lekki kwas węglowy. To właśnie on sprawia, że woda sodowa posiada lekko kwaśny odczyn. Zależnie od zawartości dwutlenku węgla, woda bąbelkowa może przyjmować wartość pH od 4 do 6,5. Warto podkreślić, że w takim środowisku mikroorganizmy rozwijają się dużo wolniej, dzięki czemu napój zachowuje świeżość na dłużej. Lekki kwas węglowy, który znajduje się w wodzie sodowej, wspomaga utrzymywanie prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Napój ten wzmaga wydzielanie soków trawiennych, dlatego też zalecany jest w przypadku niektórych schorzeń. Woda sodowa pomocna jest w leczeniu nadkwasoty żołądka, zaburzeń w funkcjonowaniu jelit oraz infekcji pęcherza moczowego. Powinny jej jednak unikać osoby, które cierpią na zespół jelita drażliwego. Wody sodowej nie powinno się łączyć z lekami ze względu na to, że wzmaga działanie środków chemicznych.

Dostępność wody gazowanej

Woda gazowana jest szeroko dostępna w sklepach. Znajdziemy ją w wersji butelkowej. Wielu przedsiębiorców decyduje się również na zakup dystrybutora z wodą gazowaną, co jest znacznie wydajniejszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o zapewnienie wody pracownikom. Na rynku dostępne są również wody gazowane w butelce typu syfon, która zapobiega wygazowaniu się napoju.