Każda pora roku inspiruje nas do przygotowywania innych potraw. Na przykład latem najchętniej sięgamy po chłodniki, natomiast jesienią i zimą wybieramy zupy rozgrzewające, bogate w witaminy i minerały. Szukając pomysłów, warto zwrócić uwagę na warzywa, które akurat w bieżącym czasie dojrzewają. Idąc  tym tropem, tropem świeżości, przygotowaliśmy, kilka ciekawych pomysłów na jesienne zupy, oto one.

Pomysł nr 1. Zupa kalafiorowa 

Kalafiorowa zupa

Kalafior nie należy do najłatwiejszych warzyw uprawnych. Jednak jego wartości odżywcze i smak sprawiają, że nie zniechęca to posiadaczy ogródków do jego uprawiania. Wprawdzie to warzywo kapustne dostępne jest w Polsce przez cały rok, ale wczesna jesień to najwdzięczniejszy czas na jego zbiory.

Zupa kalafiorowa stanowi świetny pomysł na pierwsze danie lub kolację. Przygotowanie jej nie wymaga wiele czasu, bo wystarczy niecała godzina, aby cieszyć się walorami smakowymi, a także zdrowotnymi. Udowodniono, że kalafior ma właściwości przeciwnowotworowe, chroni przed wrzodami oraz wspomaga nasz organizm w walce z reumatyzmem.

W zupie kalafiorowej poza głównym, tytułowym składnikiem mogą znaleźć się inne – nie mniej wartościowe warzywa – takie jak marchew, czosnek, ziemniaki, koperek, czy dymka ze szczypiorkiem. Dodatkowo warto dołożyć do garnka nieco śmietany, która nada zupie delikatności, a także koloru i smaku. Istnieje też możliwość przygotowania zupy krem z kalafiora.

Pomysł nr 2. Zupa cebulowa 

Zupa cebulowa

Cebula w przeciwieństwie do kalafiora należy do warzyw dość prostych w uprawie i przechowywaniu, a najlepszym miesiącem na zbiory cebuli jest sierpień. Zapewne dlatego pomysł na jesienną zupę cebulową nasuwa się właściwie samoistnie.

W daniach głównych cebula zazwyczaj gra rolę dodatku. Jednak w przypadku zupy cebulowej to ona wysuwa się na pierwszy plan. To popularne właściwie na całym świecie warzywo działa bakteriobójczo i wspiera naszą odporność, co podczas chłodnych jesiennych dni jest szczególnie pożądane.

Zupa cebulowa dobrze komponuje się z czosnkiem i świeżym, chrupiącym chlebkiem lub bagietką. Niektórzy dodają do niej również odrobinę białego wina wytrawnego lub nieco mocniejszy alkohol (np. koniak, brandy).

Pomysł nr 3. Zupa dyniowa

Zupa dyniowa

Zbiory dyni odbywają się od lipca aż do pierwszych późnojesiennych przymrozków. To kojarzone z Halloween warzywo poza rolą świątecznego atrybutu może sprawdzić się także w jesiennej kuchni, o czym doskonale wiedzą miłośnicy zupy dyniowej. 

Co do właściwości dyni, panie zapewne zainteresuje fakt, że dynia jest warzywem niskokalorycznym, natomiast panowie powinni zwrócić szczególną uwagę na dużą zawartość cynku w tym warzywie. W kuchni dynia zamienia się zazwyczaj w zupę dyniową, a mówiąc ściślej – zupę krem z dyni, która uważana jest za jedną z kultowych jesiennych zup.

Zapewne wielu zastanawia się, co dodać do zupy dyniowej? Możliwości jest wiele, choć w przepisach powtarzają się takie składniki jak: ziemniaki, czosnek, cebula oraz marchew. Niektórzy dodają również imbir i kolendrę. Podobnie jak w przypadku zupy cebulowej, dyniową warto spróbować ze świeżym pieczywem.

Pomysł nr 4. Zupa brokułowa 

Zupa brokułowa

Popularne w Polsce brokuły dojrzewają w chłodnych miesiącach. Dlatego jesień to najlepszy moment, aby wykorzystać to zielone warzywo w swojej kuchni. Brokuł może stanowić dodatek do dania głównego, sałatki lub być podstawowym składnikiem pożywnej i smacznej zupy brokułowej.

Do szczególnych właściwości zdrowotnych brokułów zalicza się m.in. korzystny wpływ na pracę wzroku, a także regulacje poziomu cukru w organizmie. Ponadto brokuły polecane są osobą cierpiącym na anemię. Jeśli chodzi o zupy, mamy dwie opcje do wyboru, zupę krem (jak w przypadku dyni czy kalafiora) oraz zabielaną śmietaną zupę dyniową.

W obu przypadkach najczęściej brokuły łączy się z innymi bogatymi w witaminy i minerały warzywami; marchwią, cebulą, czosnkiem, pietruszką bez łodygi, ziemniakami i porem. Taki skład w przepisie zupy tworzy witaminową bombę, która doda nam energii podczas krótszych jesiennych dni. 

Sprawdź także, jakie warzywa i owoce dojrzewają we wrześniu