Większości rzeczy, które są nam obce chcemy unikać, ponieważ boimy się, że są one złe. Podobnie jest z bakteriostatykami. Jednak musimy wiedzieć, że nie wszystko działa na naszą niekorzyść. Bakteriostatyki dają wiele pozytywnego. Ich działanie sprawia, że możemy dłużej cieszyć się żywnością, a do tego zmniejsza ryzyko występowania zatruć pokarmowych. Czym dokładnie są bateriostatyki oraz jakie są ich główne rodzaje?

Czym jest bakteriostatyk i jak się go stosuje?

Bakteriostatytkiem określa się substancję lub grupę substancji, które działają w synergii. Poprzez zjawisko bakteriostazy, biakteriostatyki wpływają na zahamowanie rozwoju mikroorganizmów odpowiedzialnych za psucie się żywności. Poza tym baketriostatyki hamują wzrost drobnoustrojów chorobotwórczych, takich jak np. Staphylococcus aureus, Salmonella, Escherichia Coli, Clostridium botulinum, czy Listeria motocynogenes. Dzięki temu działanie bakteriostatyków minimalizuje ryzyko związane z zatruciami pokarmowymi, a nawet w skrajnych przypadkach może uchronić przed utratą życia.

Być może większość z nas nie jest tego świadoma, lecz niemal każdy codziennie spotyka się z bakteriostatykami. Dzieje się tak ze względu na to, że powszechnie występują one w żywności, w szczególności możemy je znaleźć w jedzeniu z przedłużonym okresem przydatności do spożycia. Oczywiście nie powinniśmy się martwić tym, że spożywamy bakteriostatyki, ponieważ są one niebezpieczne dla ludzi tylko w bardzo dużych ilościach.

Wydłużenie terminu przydatności do spożycia żywności przy użyciu bakteriostatyków jest proste. Przykładem może być mleczan sodu, który jest pochodną kwasu mlekowego. Ta jedna z soli słabych kwasów stosowana jest w produktach mięsnych, których odczyn jest lekko kwaśny. Działanie mleczanu sodu powoduje cofaniu dysocjacji, dzięki czemu tworzy się niezdysocjonowany jon mleczanowy charakteryzujący się większą o kilkadziesiąt razy aktywnością w hamowaniu rozwoju drobnoustrojów w porównaniu do zdysocjonowanych form silnych kwasów. Skutkiem aktywności jonu słabego kwasu jest wydłużenie fazy wzrostu drobnoustrojów, a także zmniejszenie tempa ich rozmnażania, dzięki czemu wyroby mięsne mają wydłużony termin trwałości.

Rodzaje bakteriostatyków

Patrząc na opakowania żywności z pewnością w ich składzie znaleźliśmy wiele nazw, które były nam obce. Część z nich to bakteriostatyki lub konserwanty. Producenci żywności wykorzystują je, aby wydłużyć termin spożycia jedzenia. Jakie jednak bakteriostatyki są dodawane do żywności? W ofercie firmy Agrema Poland znajdziemy najczęściej spotykane, a także najbardziej rozpoznawalne, czyli m.in.:

      ·        benzoesan sodu,

      ·        dwuoctan sodu,

      ·        mleczan potasu / dwuoctan potasu,

      ·        mleczan sodu / octan sodu,

      ·        mleczan wapnia,

      ·        octan sodu,

      ·        propionian sodu,

      ·        propionian wapnia,

      ·        sorbinian potasu.

Poza wyżej wymienionymi bakteriostatykami istnieją również inne, których same nazwy wskazują na to, czym one są. Do takich zaliczają się:

      ·        bakteriostatyk BACTER-STOP 62PLPDA,

      ·        bakteriostatyk BACTER-STOP 62SLDA,

      ·        bakteriostatyk BACTER-STOP FRESH Dry,

      ·        bakteriostatyk BIOCANNO FRESH DRY,

      ·        bakteriostatyk BIOCANNO FRESH Liquid.