Dieta bezglutenowa to sposób odżywiania się eliminujący z codziennego jadłospisu gluten. Składnik ten zawiera większość zbóż np. pszenica. Dieta eliminacyjna jest szczególnie polecana osobom chorującym na celiakię i nietolerujących tego rodzaju produktów. Nie oznacza to jednak monotonii w posiłkach. Oto zestaw przepisów na nieskomplikowane bezglutenowe dania!

Zasady diety bezglutenowej – jadłospis

Celiakia to choroba trzewna, która wymaga usunięcia z jadłospisu glutenu, który wpływa negatywnie na jelito cienkie chorego i stan jego kosmków. Zdiagnozowanie jej przez gastrologa wymusza stosowanie na co dzień lekkostrawnej diety bezglutenowej. W związku z tym powinno się wykluczyć artykuły spożywcze o działaniu wzdymającym np. warzywa strączkowe, kapustę, owoce z pestkami czy konserwy. 

Zalecana jest przy tym dieta na nietolerancję laktozy. Po upływie ok. 2 miesięcy chory za zgodą lekarza może włączyć do jedzenia ciężkostrawne produkty. Dopiero wtedy przechodzi się do drugiego etapu, który trwa przez całe życie. Pacjent spożywa naturalne zamienniki glutenu, takie jak ziemniaki, soja, proso, ryż, gryka czy ciecierzyca. 

Do pozostałych artykułów bezglutenowych należą: nieprzetworzone mleko, jaja, ryby, kefir, biały i żółty ser, masło, olej roślinny, smalec, naturalna kawa, woda mineralna, jak również przyprawy np. pieprz, sól oraz wszelkie zioła i napary. Szukając produktów bezglutenowych, należy się kierować etykietami oraz polecanymi markami. O odpowiedni jadłospis przy takiej diecie należy zapytać zaufanego dietetyka

Jak przyrządzić śniadanie bezglutenowe?

Śniadanie bez glutenu to nie tylko chleb bezglutenowy, ale bardziej urozmaicone posiłki. Prosta i szybka do samodzielnego wykonania w domu jest jaglanka na bazie masła orzechowego. 

Składniki: 

  • kasza jaglana,
  • banan,
  • masło orzechowe (100%). 

Wykonanie: Ugotuj kaszę jaglaną przez ok. 15 min. Uwaga: Ważne, by nie dodać za dużo wody. Zmiksuj z bananem i 1-2 łyżkami masła. Drugą propozycją na pożywne śniadanie jest frittata, czyli jajeczna masa zapiekana z brokułami i serem ricottą. Przygotujesz ją z: brokułów (500 g), jaj (8 sztuk), sera typu ricotta (200 g), oliwy (4 łyżek) oraz gałki muszkatołowej (pół łyżeczki). 

Rozdzielone warzywa gotuj na wrzącej wodzie przez 3 min. Wybij jajka, wrzuć do miski i wymieszaj. Rozgrzej oliwę na patelni i wlej połowę jaj i dodaj ser. Przypraw gałką muszkatołową, pieprzem i solą. Zamieszaj. Omlet powinien się jednolicie ściąć.

Jakie są przepisy na dania bezglutenowe?

Dieta bez glutenu wcale nie oznacza braku urozmaicenia potraw. W skład prostych przepisów bezglutenowych wchodzą kotlety z jajek. Lista potrzebnych artykułów spożywczych składa się z:

  • 30 jaj,
  • 1 pęczka szczypiorku,
  • mąki ryżowej.

Przyda się poza tym olej (lub oliwa) oraz odrobina przypraw: soli i pieprzu.

Wykonanie: Ugotuj na twardo jajka przez 10 min. Pozostaw do ostygnięcia i obierz ze skorupek. Zmiksuj blenderem. Dołącz 3 surowe jajka i drobno pokrojony szczypiorek. Posól i popieprz. Wymieszaj. Ukształtuj wszystko na kotlety i obtocz w ryżowej mące. Następnie podsmaż na patelni na rozgrzanym tłuszczu, aż się zezłocą.

Dobrym pomysłem na bezglutenowy obiad w zgodzie z zalecaniami dietetyka są naleśniki z dodatkiem kurczaka. W tym celu zalej 1 szklanką gorącej wody siemię lniane. Odczekaj, aż ostygnie. Dodaj jajka, mąkę oraz dowolne przyprawy i ciepłe masło. Wymieszaj np. mikserem i pozostaw pod przykrywką na 30 min. 

W tym czasie pokrój w kostkę lub w paski mięso. Podsmaż kawałki z cebulką na patelni przez 5 min. Dołącz startą marchew, seler i pietruszkę. Duś przez 10 minut, a potem usmaż pokrojone w plasterki pieczarki. Wrzuć do rondelka i duś z resztą. Posyp solą i pieprzem. Dołącz natkę pietruszki i zalej śmietaną. Ponownie duś, a potem podsmaż naleśniki. Przełóż je nadzieniem np. startym serem. Lunch jest gotowy.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat diety lekkostrawnej? Przeczytasz o niej tutaj. 

Zastanawiasz się, czy skorzystać z usług dietetyka? Dowiedz się więcej.