Czarna rzepa jest rośliną pochodzącą z wybrzeży Morza Śródziemnego, a w Polsce występująca tylko w postaci odmian uprawnych, lecz całkiem popularna, ze względu na swoje pomocne właściwości odżywcze i lecznicze. Jakie przydatne składniki zawiera? Na co możemy ją stosować? W jaki sposób zintegrować ją z naszą dietą? Wszystko o tym przeczytacie w poniższym artykule.

Jakie są właściwości czarnej rzepy?

Czarna rzepa jest prawdziwą bombą witaminową, której zdecydowanie nie powinno zabraknąć na twoim stole. To bulwiaste warzywo o ostrym smaku zawiera wiele różnorodnych substancji, świetnych dla naszego zdrowia, jak na przykład glikozydy i fitoncydy, rafanina i rafanol, cukry, enzymy, duże ilości witaminy C, B1 i B2, PP oraz sole potasu, żelaza, wapnia, magnezu, siarki i fosforu.

Dzięki zawartości tych substancji czarna rzepa ma cały szereg pożądanych właściwości. Zwiększa ukrwienie skóry, pobudza wydzielanie śliny, soków trawiennych i żółci, hamuje rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych, działa odkażająco i przeciwłojowo, antybakteryjnie w przewodzie pokarmowym, pomaga walczyć z kaszlem, zapaleniem górnych dróg oddechowych, kamicą moczową, niedokrwistością, nerwobólami i zapaleniem korzonków. Po te wszystkie właściwości zdrowotne możemy udać się, zamiast do apteki, do sklepu spożywczego

Jakie jest zastosowanie czarnej rzepy?

Czarna rzepa swoje zastosowanie znajduje zarówno w kuchni, przemyśle kosmetycznych, jak i lecznictwie. Można użyć jej do przygotowania obiadu równie dobrze, jak w medycynie naturalnej. Z jednej strony jest surówka z czarnej rzepy, z drugiej – produkowany na bazie wyciągu z niej lek na wątrobę raphacholin. Używana jest również w przemyśle kosmetycznym, szczególnie w szamponach przeciwłupieżowych, ze względu na swoje działanie przeciwłojotokowe i bakteriobójcze, oraz preparatach antytrądzikowych, jako że nie tylko oczyszcza skórę, ale i poprawia jej ukrwienie.

W jakiej postaci spotkamy czarną rzepę?

Sok z rzepy

Jest wiele sposobów na przygotowanie soku z czarnej rzepy. Najprostszym z nich jest starcie warzywa i wyciśnięcie z niego soku przez gazę, jednak tak przygotowany napój może nie każdemu przypaść do gustu. Do rzepy możemy dodać inne składniki, na przykład marchew, buraki, albo jabłka.

Aby przygotować detoksykujący sok z  czarnej rzepy, do sokowirówki wrzuć kawałki brokułu, rzepy, marchwi, czerwonej kapusty, jabłek, gruszki i czerwonej papryki. Jeśli zależy nam na zdrowych kościach, polecany jest sok składający się ze szklanki czerwonych wiśni, słodkiego ziemniaka i ćwiartki dużej rzepy.

Nalewka

Nalewkę z czarnej rzepy możemy przygotować zarówno z soku, jak i świeżego warzywa. W przypadku użycia tego pierwszego mieszamy go z spirytusem 70% w proporcjach 1:1, natomiast używając startej rzepy, powinniśmy jedną jej część wymieszać z pięcioma częściami alkoholu. Tak przygotowaną mieszankę powinniśmy przez 2 tygodnie trzymać w szczelnie zamkniętym słoju, a później zażywać 2-3 razy w tygodniu.

Starta rzepa

Zwykła starta rzepa może być świetnym dodatkiem do obiadu, pełnym zdrowotnych właściwości. Aby ją przygotować, wystarczy zetrzeć rzepę na tarce o dużych oczkach i dodać do niej oliwy z oliwek. Taka sałatka wpływa odtruwająco na wątrobę, przyczyniając się do wydalania ksenobiotyków.