Sok z brzozy jest polecany na wiele różnych dolegliwości i zawiera szereg przydatnych składników takich jak naturalne przeciwutleniacze, garbniki, aminokwasy, miedź, żelazo, wapń, potas. Kto powinien sięgać po sok brzozowy, a kto raczej go unikać? Jeśli rozważasz jego stosowanie w celu poprawy swojego zdrowia, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, czy to właściwe rozwiązanie dla ciebie.

Jakie właściwości ma sok z brzozy?

Sok z brzozy jest szeroko znany w medycynie ludowej. Pozyskiwana z pnia, liści lub dojrzewających pączków, tak zwana bzowina, ma wiele właściwości zdrowotnych. Oczywiście, jeśli zmagamy się z poważnymi przypadłościami lub przyjmujemy leki, nie powinniśmy stosować soku z brzozy jako ich zamiennika. W takiej sytuacji najlepiej skonsultować się z lekarzem w kwestii tego, czy będzie on odpowiednim sposobem na uzupełnienie naszej terapii.

Sok brzozowy, który kupimy w aptece lub sklepie ze zdrową żywnością, może być stosowany na:

  • reumatyzm i rwę kulszową – maść z soku brzozowego wtarta w bolesne miejsce złagodzi bóle reumatyczne,
  • kamienie nerkowe – sok ze świeżych liści brzozy przyśpiesza wydalanie moczu i zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych,
  • wzmocnienie odporności – zapobiega infekcjom wirusowym, w związku z czym szczególnie polecane jest jego picie wczesną wiosną,
  • nowotwór – w medycynie ludowej sok brzozowy stosowany jest w celu zapobiegania nowotworowi płuc,
  • grypę – łagodzi bóle gardła, mięśni i kości, może pomóc w zbiciu wysokiej temperatury,
  • wrzody – picie soku z brzozy łagodzi dokuczliwe objawy chorób układu pokarmowego,
  • anemię – dzięki wysokiej zawartości witamin, pozwala zaspokoić zapotrzebowanie między innymi  na żelazo, potas i magnez,
  • choroby serca – dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy wspomaga funkcjonowanie układu krwionośnego.

Jednak woda brzozowa nie jest rozwiązaniem odpowiednim dla każdego. Powinny unikać go osoby, które zmagają się z problemami zdrowotnymi takimi jak:

  • nadwrażliwość objawiająca się reakcjami skórnymi, jak wysypka, swędzenie,
  • uczulenie na pyłek brzozy,
  • niewydolność układu moczowego, niedrożność dróg moczowych,
  • obrzęki występujące przy niektórych schorzeniach serca i nerek.

Jak stosować sok z brzozy?

Możemy zastanawiać się: sok z brzozy – jak pić ten specyfik? Przede wszystkim, kupując go, warto dokładnie przyjrzeć się temu, jaki ma on skład. Niektóre dostępne na rynku soki brzozowe zawierają dodatkowy cukier. Natomiast jeśli nie odpowiada nam jego specyficzny smak, możemy dodawać  do niego na przykład miód lub sok z malin.

Sok brzozowy powinniśmy pić 3 razy dziennie, po około 70 mililitrów, czyli mniej więcej ćwierć szklanki dziennie. Jednorazowa terapia za jego pomocą trwa około 2-3 tygodnie. W tym czasie powinniśmy unikać kawy, alkoholu, szpinaku, szczawiu, czekolady i mięsa. Aby uzyskać najlepsze efekty, sok z brzozy powinno się pić na zimno, w celu zachowania jak największej ilości jego składników.

Woda z brzozy może również być używana również do ciała i włosów. Świetnie działa między innymi w walce z trądzikiem, oczyszcza i rozjaśnia cerę, a także likwiduje przebarwienia, kiedy stosujemy ją jako tonik. Alternatywnie, możemy używać jej jako wcierki lub odżywki. Sok brzozowy wzmacnia cebulki i likwiduje łupież, a wcierany w skórę głowy przyśpieszy porost włosów.