Alkohol jest jednym z nieodłącznych elementów, jakie kojarzą nam się przede wszystkim z wszelkiego typu imprezami rodzinnymi czy wypadami na miasto wraz ze znajomymi. Pod tym pojęciem kryje się jednak wiele rodzajów napojów alkoholowych, których podział oraz krótką charakterystykę postaramy się przybliżyć w naszym artykule. Oto podstawowe informacje na temat napojów alkoholowych.

Czym jest napój alkoholowy?

Pod pojęciem napoju alkoholowego znajdziemy wszystkie płynne produkty, które posiadają w swoim składzie etanol, który w połączeniu z wodą daje nam popularny spirytus. Według polskiego prawa do kategorii napojów alkoholowych należy zaliczyć wszystkie produkty płynne przeznaczone do konsumpcji, które zawierają więcej niż 0,5% alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego.

Jak klasyfikowane są napoje alkoholowe?

W kwestii klasyfikowania napojów alkoholowych w głównej mierze zależy on od zawartości procentowej alkoholu w danym trunku. W związku z tym napoje alkoholowe klasyfikowane są w następujący sposób:

  • Napoje alkoholowe wysokoprocentowe - Są to napoje alkoholowe, które w swoim składzie zawierają minimum 15% alkoholu. Wśród najbardziej znanych wysokoprocentowych napojów alkoholowych wyróżniamy oczywiście różnego typu wódki (czyste i smakowe), spirytus, nalewki i likiery, które tworzone są na bazie alkoholu destylowanego wraz z różnymi dodatkami smakowymi (np. owoce, zioła oraz cukier).

  • Napoje alkoholowe średnio i niskoprocentowe - Są to wszystkie rodzaje napojów alkoholowych, które nie posiadają w swoim składzie spirytusu takie jak na przykład wino, piwo czy miody pitne. Jeżeli chodzi o podział tych alkoholi, to mamy tutaj oczywiście bardzo dużo możliwości, ponieważ wina dzielimy ze względu na ich kolorystykę (czerwone, białe, różowe) oraz walory smakowe (wytrawne, półwytrawne, półsłodkie i słodkie), zaś w kwestii piw najpopularniejszy podział to piwa jasne oraz ciemne.

  • Koktajle - Do tej kategorii należą wszystkie napoje alkoholowe tworzone poprzez połączenie wódki z sokami czy też syropami barmańskimi, dodając do nich również różnego rodzaju przyprawy oraz barwniki.

Legalna sprzedaż napojów alkoholowych

Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 26 października 1982 roku dotyczącej wychowania w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi alkohol może być sprzedawany wyłącznie osobom trzeźwym powyżej 18 roku życia tylko przez punkty, które posiadają na to zezwolenie, a jednym z takich miejsc jest hurtownia Lever Sp.j.