Ser smażony to tradycyjny przysmak regionu wielkopolskiego. Wyjątkowy smak produktu przyczynił się do wzrostu jego popularności na terenie całego kraju, a nawet poza jego granicami. Ser smażony został doceniony nawet przez Francuzów, którzy słyną z produkcji najlepszych serów na świecie. Jak powstaje ser smażony oraz w jaki sposób można go wykorzystać w kuchni?

Produkcja sera smażonego

Jak wyjaśnia nam specjalista z firmy Top, która zajmuje się produkcją i hurtową sprzedażą wielkopolskiego przysmaku -tradycyjny ser smażony produkuje się z twarogu. Ważne jest, by cały proces produkcji – od momentu pozyskania mleka do uzyskania produktu końcowego- nie przekroczył tygodnia. Początkowo mleko należy odtłuścić, potem następuje jego podgrzanie i schłodzenie do odpowiedniej temperatury. Następnie dodaje się do niego zakwas z mleka pasteryzowanego i paciorkowców mlekowych. Powoduje on ukwaszenie się mleka i powstanie charakterystycznego skrzepu. Tak przygotowany półprodukt poddrzewa się ponownie do momentu aż skrzep oddzieli się od serwatki, którą należy usunąć. Pozostała część twarogu także pozbawiana jest nadmiaru płynów, a następnie zostaje pokruszona , rozdrobniona i poddana procesowi dojrzewania, który nazywany jest zgliwieniem. Samo dojrzewanie sera smażonego trwa zazwyczaj 2-3 dni. W tym czasie nabywa on niepowtarzalnych walorów smakowych oraz zyskuje charakterystyczny zapach. Na samym końcu zgliwiały ser zostaje zmieszany z masłem, po czym smaży się go z dodatkiem soli i innych przypraw, najczęściej kminku.

Zastosowanie sera smażonego w kuchni

Ser smażony charakteryzuje się specyficznym lekko pikantnym smakiem i kremowym kolorem. Rozpływa się w ustach co wiele osób uważa za jego największą zaletę. Wielkopolski przysmak można wykorzystać na wiele sposobów. Najczęściej spożywa się go wraz ze świeżym, chrupkim pieczywem. Doskonale sprawdza się również jako fondue. W tym celu należy stopić ser w specjalnym kociołku, który pomoże w utrzymaniu ciepła przysmaku. Następnie można moczyć w nim kiełbaski, kabanosy, kawałki kurczaka, ryby czy bagietki. Niektórzy polecają także spróbować niecodziennego połączenia smażonego sera i banana. Duet ten podobno świetnie się uzupełnia. W niektórych regionach Wielkopolski ser smażony podawany jest na obiad wraz z ziemniakami.

Ser smażony z certyfikatem

Wielkopolski ser smażony został umieszczony w unijnym rejestrze jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Miało to miejsce 21 kwietnia 2009 roku. To duży sukces, ponieważ do tej pory w Polsce udało się zarejestrować jedynie kilka tradycyjnych produktów. Należy do nich oscypek, bryndza podhalańska, miód wrzosowy oraz cztery rodzaje regionalnych miodów pitnych.