czas czytania: 5 min materiał partnera

Dlaczego warto wynająć dźwig samojezdny na plac budowy?

dźwig samojezdny

Odkąd pojawiła się możliwość stosowania dźwigów w budownictwie, czas budowy zdecydowanie się skrócił. W dzisiejszych czasach są one wykorzystywane nie tylko w przypadku dużych obiektów i wieżowców. Przydają się nawet podczas stawiania domów jednorodzinnych. Czy mobilne wygrywają ze stacjonarnymi? Jakie są największe zalety dźwigów samojezdnych i czy warto je wynajmować?

Szerokie zastosowanie

Żurawie stacjonarne są raczej zarezerwowane do dużych inwestycji, które wymagają długotrwałego wykorzystania dźwigów o sporym maksymalnym udźwigu. Dźwigi samojezdne są zatem doskonałym rozwiązaniem na mniejsze place budowy. Na ich korzyść przemawia przede wszystkim szerokie zastosowanie na niemal wszystkich etapach budowy. Może być używany nie tylko w przypadku prac przeładunkowych, ale też montażowych. Mimo niedużych rozmiarów, ich teleskopowe ramię może osiągać naprawdę pokaźne rozmiary i unieść ciężary o masie nawet kilkudziesięciu ton. Cechy te sprawiają, że z powodzeniem mogą zastępować swoich większych i mniej funkcjonalnych, stacjonarnych braci. Zarówno maksymalny udźwig, jak i rozmiary dźwigów samojezdnych są mocno zróżnicowane. Mogą występować w wersjach niewielkich, przystosowanych do raczej lekkich rozładunków (np. elementów wykonanych z lekkiego tworzywa) oraz tych naprawdę dużych.

 

Dźwig samojezdny przydaje się w przypadku:

  • miejscowego tynkowania;
  • wstawiania okien;
  • rozładunku i przenoszenia materiałów budowlanych;
  • mocowanie elementów dachu;
  • prace naprawcze na wysokościach (transport materiałów).

Mobilność i krótkotrwały wynajem

Jak już sama nazwa wskazuje, jedną z zalet dźwigu samojezdnego jest jego duża mobilność. Składa się z mechanizmu umieszczonego na solidnym pojeździe, przez co można je transportować do niemal każdego miejsca w Polsce. Wytrzymałe i szerokie opony sprawdzają się zarówno na nawierzchniach ubitych, jak i w przypadku trudnodostępnych piasków i gliny. Dźwigów mobilnych nie trzeba wynajmować na cały czas budowy i płacić za dni, kiedy będą bezużyteczne. Możliwe jest zarezerwowanie tylko tych terminów, które najbardziej odpowiadają kierownikowi budowy. Montaż i demontaż żurawi stacjonarnych jest na tyle pracochłonny, że zawsze wynajmujemy je na długi okres. Firmy wynajmujące dźwigi samojezdne mogą świadczyć usługi w naprawdę obszernym rejonie. Przykładowo, usługi dźwigowe Balast oferują swoje dźwigi na terenie całego województwa opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego. Mobilne dźwigi pojawią się na Twoim placu budowy zawsze wtedy, kiedy będą potrzebne.

Opracowanie artykułu:

św. Józefa 8
46-050 Kąty Opolskie woj. opolskie