czas czytania: 30 min materiał partnera

Postępowanie polubowne windykacji należności

windykacja

Przy windykacji należności zarówno dla wierzyciela, jak i dla dłużnika, nie jest korzystne kierowanie sprawy na ścieżkę sądową. Wielokrotnie bowiem jest to działanie czasochłonne, generujące sporo stresu i pieniędzy, a także zamykające dalsze partnerstwo zwaśnionych podmiotów, w przypadku, kiedy mowa o dwóch firmach prowadzących ze sobą interesy. Jak zatem szybko i skutecznie ściągać długi? Jest na to sposób: windykacja polubowna prowadzona przez adwokatów oraz radców prawnych!

Na czym polega windykacja polubowna?

Windykacja polubowna polega na dążeniu do ściągnięcia długo od dłużnika, w takich sposób, aby dokonać tego bez angażowania w daną sprawę sądu, a następnie komorników. Pierwszym elementem, czy krokiem, który jest przeprowadzany przez adwokatów/radców prawnych, w tego typu działaniach, jest sporządzenie skonkretyzowanego wezwania do zapłaty. Może ono mieć charakter przypomnienia o dokonaniu zapłaty, stanowczego wezwania do uregulowania np. faktur, czy też może mieć znamiona wezwania do zapłaty z naliczonymi notami odsetkowymi. Istotne jest również to, aby taka forma prewindykacyjna, była wykonana różnymi środkami komunikacyjnymi: przede wszystkim pismem poleconym, oraz dodatkowo mailem, faksem, czy poprzez kontakt telefoniczny oraz bezpośredni.

Jeśli jednak takie działanie nie przyniesie pożądanego efektu, kolejnym krokiem windykacji polubownej, jest poinformowanie dłużnika o tym, że jego dane zostaną przekazane do biura informacji gospodarczej, a mianowicie do Rejestru Długów, co może przynieść zjawisko wystawienia długu na tzw. giełdzie długów. Wielokrotnie takie działanie powoduje, że nieuczciwy klient, czy kontrahent, chce nawiązać negocjacje – również my sami możemy zaproponować takie rozwiązanie. Adwokaci i radcy prawni, sięgają jednak po nie, wtedy kiedy wezwanie do zapłaty nie przyniosło efektów, i kiedy nasza sprawa „stoi przed drzwiami sądów”.

Negocjacje przy windykacji

Negocjacja z dłużnikiem to ostatnie narzędzie, które można wykorzystać przed złożeniem sprawy w sądzie. Istotne przy tym jest jednak to, aby cały proces był przeprowadzony na naszych warunkach. To wierzyciel musi określić, jakie terminy spłaty będą go satysfakcjonowały i czy w grę wchodzi płatność ratalna, lub w formie przekazania różnych cennych przedmiotów pod zastaw długu. Oczywiście, każdy przypadek powinien być rozwiązywany po uwzględnieniu wielu czynników i zapoznaniu się z kondycją finansową dłużnika. Nie zawsze bowiem brak regulowania należności wynika z ignorancji, czy wykorzystywania długu, jako nieformalnego sposobu „kredytowania” zobowiązań, co często wykorzystują duże firmy względem swoich słabszych kontrahentów. Pamiętać należy zatem o strategicznym podejściu, a także o wykorzystywaniu szerokiej gammy narzędzi prawnych. To jest jednak możliwe tylko dzięki współpracy z odpowiednimi ekspertami windykacyjnymi. Przykładem są ci z Kancelarii adwokata i radcy prawnego SYKULSKA & SYKULSKI s.c.