czas czytania: 13 min materiał partnera

Awarie układu zawieszenia – przyczyny i naprawa

Zawieszenie

Układy zawieszenia montowane we współcześnie produkowanych samochodach znacznie odbiegają technologicznie od tych, które wytwarzane były jeszcze nie tak dawno. Dziś ogromny nacisk kładzie się głównie na komfort podróżowania. Bardziej skomplikowany układ oznacza, oczywiście w razie wystąpienia awarii, zdecydowanie trudniejsze naprawy. Co tak naprawdę odpowiada za szybsze zużywanie się komponentów zawieszenia i jak radzić sobie z awariami?

Awarie układu zawieszenia – przyczyny

Największym zagrożeniem dla żywotności podzespołów układu zawieszenia jest oczywiście eksploatacja. Szczególnie ta niewłaściwa. Nie da się w tym przypadku pominąć kwestii jakości nawierzchni, po której najczęściej porusza się auto. Jeżeli są to autostrady, drogi krajowe, czy ekspresowe, to można mieć pewność, iż zawieszenie sprawdzi się przez wiele sezonów. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku dróg lokalnych. Różnego rodzaju nierówności terenu, dziury, czy wybrzuszenia, choć rzadko są w stanie całkowicie zniszczyć zawieszenie, to znacznie przyczyniają się do jego szybszego zużycia.

Pomiędzy elementami zaczynają tworzyć się luzy, a amortyzatory tracą swoje właściwości absorbujące siłę uderzenia. Ogromnym zagrożeniem dla układu zawieszenia, rozpatrywanego jako system zależnych od siebie podzespołów, jest także regularne przeciążanie samochodu. Często dochodzi wtedy do tzw. zmęczenia materiałowego, a zawieszenie staje się bezużyteczne. W takim przypadku bardzo często uszkodzone zostają także wahacze, stabilizatory, czy końcówki drążków kierowniczych. Co zrobić, aby przywrócić zawieszeniu dawną świetność?

Układ zawieszenia – naprawy

Niestety poszczególne części układu zawieszenia nie są częściami, które nadają się do procesu regeneracji. Ich zniszczenie lub wyeksploatowanie wiąże się z zakupem nowych. Jak to bywa w przypadku samochodów, naprawy nie są tanie, aczkolwiek na jakości części zawieszenia, wręcz nie należy oszczędzać i wybierać produktów z najniższej półki. Klasa średnia jest w stanie zadowolić zdecydowaną większość zmotoryzowanych. Najatrakcyjniejszą ofertą części samochodowych pochwalić się mogą jedynie najlepsi dystrybutorzy.

Zdecydowanie należy do nich firma ALPOL, która dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu od lat zapewnia kierowcom rzetelną pomoc w zakresie łatwego dostępu do części zamiennych marek takich jak Audi, BMW, czy Toyota. Wszyscy zainteresowani mogą znaleźć tu m.in. osłony amortyzatorów, odboje, mocowania amortyzatorów, sprężyny zawieszenia, czy łożyska. Można liczyć na części zarówno oryginalne, jak i najwyższej jakości zamienniki.

Opracowanie artykułu:

Jana Kilińskiego 78
22-400 Zamość woj. lubelskie