czas czytania: 14 min materiał partnera

Filtry powietrza – co warto o nich wiedzieć i kiedy je wymieniać?

Filtry

O wydajnej i bezawaryjnej pracy samochodu decyduje wiele elementów. Również tych, które mogą wydawać się bardzo niepozorne, Nie można zapominać o tym, iż układy mechaniczne to w zdecydowanej większości przypadków system zależnych od siebie podzespołów, które jedynie wspólnie są w stanie zapewnić maksymalne osiągi. Zarówno jeżeli chodzi o komfort, jak i przyspieszenie. W tej sytuacji nie można pominąć filtrów. Co warto o nich wiedzieć?

Filtry powietrza

Powietrze odgrywa niezwykle istotną rolę, jeżeli chodzi o wydajną pracę jednostek napędowych. To właśnie dzięki niemu w silniku może następować proces spalania. Powietrze przyczynia się także do utrzymania właściwej temperatury silników. Niemniej jednak, w powietrzu atmosferycznym znajduje się wiele zanieczyszczeń. Niektóre z nich występują naturalnie, a niektóre powstają na skutek działań człowieka. Mowa tu o różnego rodzaju pyłach i osadach. Długotrwałe narażenie jednostki napędowej na działanie powietrza zanieczyszczonego mogłoby skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami, do których przede wszystkim należy zaliczyć znacznie krótszą żywotność jednostki. Jak chronić się przed zanieczyszczeniami? Najlepszym i jednocześnie najbardziej sprawdzonym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalistycznych filtrów.

Filtry powietrza odpowiadają za oczyszczenie powietrza przed wlotem do silnika. Nie można pominąć także filtrów kabinowych, które umożliwiają oddychanie wysokiej jakości powietrzem wewnątrz pojazdu. Najwyższej jakości filtry powietrza nabyć można w specjalistycznie wyposażonych hurtowniach. Zdecydowanie zalicza się do nich Sklep Przemysłowo-Motoryzacyjny, którego właścicielem jest Tomasz Błęcki. Dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu firma od lat zapewnia wszystkim zmotoryzowanym kompleksowe wsparcie w zakresie szybkiego do filtrów oraz łożysk samochodowych. Jakiego typu filtry jeszcze można spotkać?

Filtry oleju i paliwa

Kultura i wydajność jednostki napędowej zależą przede wszystkim od dwóch rodzajów cieczy. Mowa tu oczywiście o paliwie oraz oleju. Jeżeli chodzi o paliwo, bez względu na to, czy chodzi o benzynę, czy olej napędowy, to choć nowoczesne metody ich produkcji są w stanie usunąć znaczną część naturalnie występujących zanieczyszczeń, nie zmienia to jednak faktu, że nie da się ich usunąć całkowicie. Wysokiej jakości, czyste paliwo szczególnie ważne jest w silnikach wyposażonych w niezwykle czułe wtryskiwacze lub pomopowtryskiwacze. Ewentualne zabrudzenia mogłyby spowodować zatkanie się końcówek urządzeń wtryskowych, a co za tym idzie, całkowicie rozregulować pracę silnika.

Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o filtry oleju. Zanieczyszczony i używany przez długi czas olej prędzej, czy później przyczyni się do zatarcia silnika. Kiedy warto wymienić filtry? Zdecydowanie nie należy oszczędzać na tym procesie, tym bardziej że cena oryginalnych filtrów przeznaczonych nawet do samochodów klasy premium oscyluje w granicach kilkudziesięciu złotych. Wymiany filtrów warto dokonać przy każdej wymianie płynów technicznych, czyli co kilkanaście tysięcy kilometrów przebiegu.