czas czytania: 3 min

Jak przygotować samochód do zimy – wskazówki

Jak przygotować samochód do zimy – wskazówki

Właściciele samochodów już wkrótce będą musieli zmierzyć się ze śniegiem, mrozem i oblodzonymi drogami. Aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnego stresu, poprawić komfort i bezpieczeństwo jazdy, powinniśmy odpowiednio przygotować auto do sezonu zimowego.

Zima jest najtrudniejszym okresem dla kierowców, na szczęście świadomość bezpieczeństwa na drodze rośnie – 90% polskich kierowców deklaruje, że używa opon zimowych.

W Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe, jednak dla własnego bezpieczeństwa oraz dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego należy wymienić opony, kiedy temperatura powietrza w ciągu dnia spada poniżej 7 °C. Zimowe opony zapewniają nam lepszą trakcję na błocie poślizgowym i śniegu oraz przede wszystkim krótszą drogę hamowania. Większość Polaków na jesieni zaczyna, więc jak co roku szukać serwisów wymiany opon, wielu z nich jak zwykle na ostatnią chwilę.

Wymiana opon to nie wszystko – przygotowując samochód do zimy warto sprawdzić, w jakim jest stanie ogólnym. Coraz więcej kierowców w okresie jesiennym robi przegląd samochodu.

Zanim spadnie śnieg, warto skontrolować zawieszenie i układ hamulcowy samochodu. Zużyte amortyzatory nie tylko zmniejszają żywotność opon, ale co ważniejsze, wydłużają drogę hamowania. Przed rozpoczęciem sezonu zimowego należy także sprawdzić kondycję akumulatora i jego napięcie. Jeżeli kierowca chce uniknąć niespodzianki i woli nie mieć problemów z odpaleniem silnika, musi mieć odpowiednio naładowany akumulator. Tego typu usługa jest w większości warsztatów bezpłatna. Warto również skontrolować zużycie klocków i tarcz, a także przewodów i płynów hamulcowych.

Istotne znaczenie szczególnie o tej porze roku, ma stan wycieraczek. Powinno się sprawdzić, czy wycieraczki nie przymarzają do szyby. Jeżeli wycieraczki słabo zbierają brud oznacza to, że ich pióra się zużyły i należy je wymienić na nowe. Przy okazji warto też zaopatrzyć się w niezbędny w okresie zimowym płyn do spryskiwaczy o niskiej temperaturze zamarzania.

Warto również wyposażyć się w dodatkowy sprzęt, który będzie przydatny podczas zimy. Niezbędne w odśnieżaniu auta będą: zmiotka, skrobaczka, odmrażacz do szyb w płynie oraz nieprzemakalne rękawiczki. Na wypadek zamarzniętego zamku warto mieć przy sobie odmrażacz do zamków. Dodatkowo przydatne mogą być przewody rozruchowe, linka holownicza oraz łańcuchy, które możemy wozić w bagażniku. Należy pamiętać również o konieczności posiadania kamizelki odblaskowej, która zapewni kierowcy widoczność w razie konieczności dokonania naprawy pojazdu.

Koniec listopada to ostatni dzwonek, aby przygotować samochód na nadchodzące mrozy i opady śniegu. Powinniśmy przede wszystkim zadbać o elementy wpływające na bezpieczeństwo jazdy, drobne zabiegi możemy wykonać przy samochodzie sami, natomiast zmianę opon czy przegląd techniczny powinniśmy zlecić serwisowi.