czas czytania: 2 min

Jak wybrać dobrą szkołę nauki jazdy?

źrodło: Photogenica

W ponad 70 proc. gospodarstw domowych w Polsce znajduje się przynajmniej jeden samochód. Powoduje to, że kurs na prawo jazdy to jedna z najpopularniejszych form edukacji pozaszkolnej w naszym kraju. Wielu nastolatków rozpoczyna kurs jeszcze przed ukończeniem 18 roku życia, aby jak najszybciej zdobyć dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów.

Kurs, a następnie egzamin na popularne „prawko” to stres i duże emocje dla większości osób, które do nich podchodzą. Dlatego też wybierając szkołę jazdy należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które mogą w istotny sposób zwiększyć szanse na to, że już pierwsze podejście do sprawdzianu państwowego zakończy się powodzeniem. Jak się do tego zabrać?

Przede wszystkim, warto zapytać o rekomendacje. Przyjaciele i znajomi, którzy mają kurs za sobą albo są w trakcie, będą najlepszą reklamą danej szkoły. Osoby znające dany ośrodek mogą obiektywnie ocenić czy materiał był przekazany w przyswajalny sposób i który instruktor jest najlepszy. W tej sytuacji poczta pantoflowa działa najlepiej.

Oprócz rekomendacji, warto zapoznać się ze statystykami danej placówki, czyli jaka jest zdawalność egzaminu po ukończeniu kursu. Ilość osób, które zdały egzamin za pierwszym razem jest dobrym miernikiem skuteczności w nauczaniu. Niektóre szkoły jazdy, które szczycą się dobrymi wynikami podnoszą wręcz z tego powodu ceny. W zamian – przynajmniej w teorii – gwarantują klientom wysoką jakość i renomę. Cena to istotny czynnik, który zawsze warto przeanalizować i porównać z konkurencją. W każdej szkole zakres materiału jest niemal identyczny, wiec ceny nie powinny się od siebie w sposób istotny różnić. Wspomniana wcześniej skuteczność oraz wysoka zdawalność kursantów może jednak tę cenę windować.

Bardzo ważnym aspektem, który należy sprawdzić przed wybraniem danej szkoły, to dyspozycyjność instruktorów jazdy. Tutaj również warto skorzystać z zasłyszanych opinii o tych najlepszych i sprawdzić jak często będzie można zorganizować z nimi zajęcia. Im częściej, tym lepiej.

Dodatkowymi atutami każdej szkoły będą uaktualniane na bieżąco materiały. W Polsce zasady egzaminów zmieniają się dosyć często, dlatego należy się upewnić, że szkoła korzysta z aktualnych podręczników. Różnorodność dostępnych pojazdów również może być ważnym argumentem. W trakcie nauki warto poznać różne typy samochodów, co z pewnością posłuży w przyszłości, po zdanym egzaminie. Trzeba pamiętać, że nauka jazdy to przede wszystkim nauka, jak być bezpiecznym kierowca, a nie jak zdać egzamin i to właśnie tym należy się kierować wybierając szkołę nauki jazdy.