czas czytania: 5 min

Myjnia bezdotykowa samochodowa – jak myć auto i ile kosztuje?

Bezdotykowa myjnia samochodowa stanowi dobrą i niedrogą, a do tego łatwo dostępną metodę pielęgnacji auta. Wśród kierowców można znaleźć zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników tego rozwiązania. Jak myć samochód w myjni bezdotykowej?

Myjnia bezdotykowa – jak działa?

Jak korzystać z myjni bezdotykowych? Poniżej krótkie omówienie poszczególnych programów.

Na wstępie warto wspomnieć, że do skorzystania z myjni bezdotykowej niezbędne będą monety o drobnych nominałach lub specjalne żetony. Gdy samochód znajduje się już na stanowisku, wystarczy wrzucić monetę i wybrać program. W zależności od potrzeb, użytkownik może wybierać kilka programów po kolei i uzyskać w ten sposób pełne mycie bądź też wybrać jedynie program ogólnego płukania w celu odświeżenia auta.

Program 1: Mycie

Program podstawowy rozpoczynamy od wrzucenia pieniędzy do automatu. Za pomocą lancy wydobywającej gorącą wodę demineralizowaną z proszkiem, zmywamy brud i zanieczyszczenie. Pamiętamy przy tym, aby trzymać lancę w odległości 10-30 cm od karoserii. Rozpoczynamy mycie wstępne aktywną pianą. Proces czyszczenia warto rozpocząć od felg, następnie przejść do mycia nadwozia, kolejno maski, szyb i dachu. W czasie mycia auta, lusterka i antena powinny być złożone. Cały proces powinien potrwać około 10 minut. Zalecana jest tu duża staranność – wówczas uzyskujemy najlepsze efekty. Na ten etap powinniśmy przeznaczyć najwięcej czasu i pieniędzy. Optymalnym wydatkiem jest tu 10 złotych.

UWAGA: Mycie należy przeprowadzać w sposób ostrożny. Trzeba pamiętać o tym, że nie wolno myć wlotów z przodu auta. W sytuacji, gdy woda wraz z proszkiem przedostanie się do wlotów powietrza przez filtr, a następnie dotrze do silnika, w dużym stopniu zniszczy go. Proszki myjące prowadzą do wypłukania olejów w silniku.

Program 2: Spłukiwanie

Gdy dokładnie umyliśmy auto, oczyszczamy karoserię z piany. Program polega na dokładnym spłukaniu auta wodą demineralizowaną. W tym miejscu warto zwrócić szczególną uwagę na zakamarki i dokładnie wymyć z nich resztki detergentu. W zależności od przeznaczonego na tę czynność czasu, zapłacimy za nią około 3 zł.

Program 3: Woskowanie

Przed rozpoczęciem programu woskowania, należy dokładnie spłukać pianę i zanieczyszczenia z karoserii. Jedynie wtedy woskowanie ma sens. Polimery stanowią zabezpieczenie szyb i lakieru przed drobnymi zarysowaniami.

Program 4: Spłukiwanie końcowe z nabłyszczaniem

Program ten odbywa się poprzez polanie samochodu wodą ze środkiem nabłyszczającym. Dla dobrego efektu, czynność tę wykonujemy od 5 do 10 minut.

Program 5: Osuszanie auta

Program ten nie jest dostępny na wszystkich myjniach. Dokładne osuszenie samochodu zapobiega powstawaniu nieestetycznych plam i zacieków na karoserii. Dmuchawa z ciepłym powietrzem jest najlepszym rozwiązaniem. Drobne detale takie jak lusterka można wysuszyć przy pomocy miękkiej ściereczki z mikrofibry.

Niektóre myjnie bezdotykowe oferują dodatkowe programy mycia auta, m.in. możliwość mycia felg.

Najważniejsze zalety myjni bezdotykowej

Zwolennicy korzystania z myjni bezdotykowej wymieniają następujące zalety tego rozwiązania. Oto one:

 • szybkie mycie – pozwala na wymycie szkodliwej dla auta soli drogowej, błota i wszelkich zanieczyszczeń z podwozia i karoserii;
 • bezproblemowe – wystarczy umyć samochód przy pomocy lancy;
 • skuteczne – woda wypływająca z lancy pod ciśnieniem dobrze radzi sobie z różnego rodzaju brudem, takim jak zaschnięte liście w okolicy podwozia czy odchodami ptaków;
 • ogólnodostępne – myjnie bezdotykowe znajdują się na terenie całego kraju – są zwykle ulokowane niedaleko stacji benzynowych;
 • wielofunkcyjne – na myjniach bezdotykowych dostępne są różne programy mycia, od działania aktywną pianą, poprzez spłukiwanie, na nabłyszczaniu kończąc;
 • bezpieczne dla lakieru – lanca dostarczająca wody pod ciśnieniem w myjni bezdotykowej stanowi dobrą alternatywę dla ostrych szczotek, stosowanych w myjniach dotykowych;
 • tanie – najtańsza opcja umycia auta; korzystając z programu podstawowego, samochód można odświeżyć już za około 10 złotych.

Myjnia bezdotykowa – cena

W zależności od miasta, naszej dokładności, wybranego programu i konkretnej myjni, za pełne umycie samochodu zapłacimy około 15 – 20 złotych. Najtańszy program polegający na odświeżeniu auta będzie nas kosztować około 10 złotych.

Zasadnicze wady myjni bezdotykowych

W niektórych myjniach jakość świadczonych usług pozostawia wiele do życzenia. Wśród wad myjni bezdotykowych należy wymienić:

 • zbyt niskie ciśnienie wody z lancy;
 • niskiej jakości środki myjące – mogą negatywnie wpłynąć na jakość mycia;
 • zbyt zimna woda;
 • uszkodzenia auta – w przypadku niewłaściwego użytkowania lancy, może dojść do regularnego przedostawania się wody do wewnątrz, a tym samym powolnego uszkadzania elementów samochodu, m.in. silnika; ponadto nieostrożne mycie podwozia czy progów może spowodować korozję samochodu;
 • niedokładność – wielu użytkowników myjni bezdotykowych skarży się na mały poziom dokładności mycia; pomimo usilnych zabiegów, na umytym aucie pozostają czasem nieestetyczne smugi.

Myjnia bezdotykowa vs dotykowa – która lepsza?

Wśród miłośników myjni dotykowych panuje przekonanie, że najlepsze efekty wizualne można uzyskać poprzez mycie ręczne. W stwierdzeniu tym zawarte jest dużo prawdy, bowiem nawet najlepsze myjnie nie wyczyszczą i nie wypolerują auta tak, jak nasze ręce.

Alternatywą dla myjni bezdotykowej jest dostępna niemal przy każdej stacji benzynowej automatyczna myjnia dotykowa. Ich minusem jest jednak dość wysoka cena. Problemem jest też ryzyko uszkodzenia powłoki lakierniczej w przypadku, gdy szczotki są zabrudzone błotem. Zanim przystąpimy do mycia auta w myjni automatycznej, należy złożyć lusterka i wykręcić antenę, aby nie doszło do ich uszkodzenia. Zbyt częste korzystanie z myjni szczotkowych prowadzi do matowienia i porysowania lakieru. Z kolei największą zaletą myjni automatycznej jest oszczędność czasu i duża dostępność na terenie całego kraju. Aby umyć auto, kierowca nie musi nawet wysiadać z samochodu.

Każda z myjni ma swoje wady i zalety. Warto wypróbować każdego z tych rozwiązań i wybrać dla siebie najbardziej optymalne.

Mycie auta przed domem – wolno czy nie?

Samodzielne mycie auta na własnej posesji lub tuż przed nią, choć wydaje się rozwiązaniem najtańszym, wcale takim nie jest. Zgodnie z ustawą o ochronie środowiska, mycie samochodu w miejscach do tego nieprzeznaczonych wiąże się z zanieczyszczaniem gleby, a nawet wód gruntowych. Nieznajomość prawa szkodzi – o czym przekonał się już niejeden kierowca, który został przyłapany przez Straż Miejską na pucowaniu auta przed blokiem lub domem. Mandat za złamanie zakazu wynosi 500 zł. Za tę kwotę mamy około 25 wizyt w myjni bezdotykowej, gdzie do naszej dyspozycji pozostają środki chemiczne wraz z wodą, myjka ciśnieniowa, a także programy umożliwiające nabłyszczanie, woskowanie i osuszanie auta. Nie warto zatem szukać oszczędności tam, gdzie i tak ich nie znajdziemy.