Wiesz jak się skutecznie zareklamować w Panoramie Firm?

Zacznij teraz. Wypełnij formularz. Skontaktujemy się z Tobą. Doradzimy.

"Niniejszym listem referencyjnym chce wyrazić duże zadowolenie ze współpracy z firmą Eniro. Uprzejmie informuję, iż w listopadzie 2013 roku rozpoczęliśmy współpracę w zakresie Hurtowego Biura Numerów. Śmiało mogę potwierdzić, iż firma Eniro to godny polecenia partner biznesowy, rzetelny, słowny, wykazujący się profesjonalizmem na wszystkich płaszczyznach współpracy ..."

Orange. Systemy i usługi telekomunikacyjne, Warszawa

Administratorem danych jest Eniro Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Postępu 14A. Dane osobowe zbierane są w celu prowadzenia bazy danych Panorama Firm, a także w celach związanych z marketingiem bezpośrednim własnych produktów i usług (w tym przedstawiania ofert przez telefon, o ile została wyrażona stosowna zgoda), a także przesyłania informacji handlowych na adres e-mail (o ile została wyrażona stosowna zgoda) oraz udostępniania ich innym podmiotom współpracującym z Eniro na podstawie zawieranych umów. Każda osoba ma prawo wglądu w swoje dane osobowe oraz możliwość ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne.

Dodaj firmę do Panoramy Firm

Nie jestem właścicielem firmy

Chciałbym dodać firmę, kawiarnię, restaurację lub punkt usługowy do wyszukiwarki Panorama Firm.

Mam firmę

Chciałbym dodać swoją firmę lub sprawdzić czy znajduje się już w wyszukiwarce lokalnej Panorama Firm.

Twoja firma w Panoramie Firm

Dodaj firmę w mniej niż 60 sekund

Administratorem danych jest Eniro Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Postępu 14A. Dane osobowe zbierane są w celu prowadzenia bazy danych Panorama Firm, a także w celach związanych z marketingiem bezpośrednim własnych produktów i usług (w tym przedstawiania ofert przez telefon), a także przesyłania informacji handlowych na adres e-mail oraz udostępniania ich innym podmiotom współpracującym z Eniro na podstawie zawieranych umów. Każda osoba ma prawo wglądu w swoje dane osobowe oraz możliwość ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne.

Samochody z zagranicy. Jak je sprowadzić do Polski?

samochody-zagraniczne

Import zagranicznego auta na własną rękę, choć obarczony pewnymi formalnościami, wciąż się opłaca. Jak kupić samochód za granicą? Czego unikać? Czym się kierować przy zakupie modelu i na co zwrócić szczególną uwagę? O tym już za chwilę.

Na wstępie warto podkreślić, że obywatel Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo do zakupu auta z każdego kraju Unii Europejskiej.

Sprowadzanie samochodu z zagranicy. Co należy wiedzieć?

Jednym z najpopularniejszych kierunków, które obierają Polacy w poszukiwaniu dobrej jakości auta wciąż są Niemcy. Atrakcyjne ceny, duży wybór pojazdów, do tego stosunkowo niewielka odległość sprawiają, że niemieckie auta cieszą się wśród rodaków dużą popularnością.

Zagrożenia płynące z zakupu auta za granicą

Zakup samochodu z Francji czy Niemiec może być świetną inwestycją, którą będziemy pozytywnie wspominać podczas każdej przejażdżki wymarzonym autem. Warto jednak być ostrożnym i pamiętać o ewentualnych kłopotach związanych z tą procedurą.

Trudności, jakie nabywca może napotkać na swojej drodze, mogą wynikać ze spraw prawno-podatkowych, takich jak:

 • przebite numery samochodu – znana praktyka wielu oszustów;
 • korekta przebiegu auta – czyli po prostu cofanie licznika; warto dokładnie sprawdzić tę kwestię przed zakupem samochodu;
 • zastaw z tytułu bankowego – samochody bywają często wpisane jako zabezpieczenie umowy kredytowej;
 • auto nieprzerejestrowane – w takiej sytuacji warto szczególnie dbać o tzw. ciągłość umów; sprawę można rozwiązać w Wydziale Komunikacji poprzez okazanie oryginałów wszystkich umów;
 • brak karty pojazdu – uniemożliwia rejestrację samochodu w Polsce;
 • sfałszowana książka serwisowa – przeglądy auta nie były dokonywane w autoryzowanej stacji;
 • pominięta kwestia wypadku – wielu właścicieli nie chce przyznać, że sprzedawane auto jest powypadkowe. Na szczęście, sprawę tę można zbadać we własnym zakresie. W tym celu można przyjrzeć się przedniej szybie – jeśli znajduje się na niej marka samochodu to mamy pewność, że auto jest bezwypadkowe. Jeśli zamiast tego na szybie znajduje się nazwa producenta, można mieć pewność, że szyba była wymieniana, a samochód ma historię wypadkową. Naszą podejrzliwość powinien wzbudzić też niski przebieg. W celu oszacowania rzeczywistego stanu auta, warto udać się do fachowca.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując auto z zagranicy?

 • test grubości lakieru – pozwala sprawdzić, czy auto przeszło naprawy blacharskie;
 • stan układu hamulcowego – warto zweryfikować sprawność zacisków hamulcowych, a także stan hamulca ręcznego.;
 • stan silnika – w tym celu można podłączyć interfejs diagnostyczny, który wykryje wszelkie nieprawidłowości.

O co warto poprosić właściciela auta?

 • co najmniej dwa dokumenty potwierdzające tożsamość sprzedającego i samochodu;
 • dowód nabycia auta;
 • dowód wpłaty polisy OC;
 • książka pojazdu, książka gwarancyjna lub książka napraw;
 • rachunki napraw.

Sprowadzanie aut z zagranicy. Kwestie formalne i koszty

Zakup auta poza granicami kraju wiąże się z formalnościami prawno-organizacyjnymi. Nabywca samochodu musi zmierzyć się z kwestiami takimi jak:

 • Tłumaczenie dokumentów

Tego typu usługa zlecona tłumaczowi przysięgłemu kosztuje nabywcę auta około 100 zł.

 • Urząd celny

Nowy właściciel zobowiązany jest do odprowadzenia podatku stanowiącego procent od wartości auta. Stawka ta wynosi 3,1% dla samochodu z silnikiem o pojemności skokowej do 2 000 cm3 i 18,6% dla pojazdu o pojemności powyżej 2 000 cm3. Uiszczenie opłaty jest kolejnym krokiem na drodze do rejestracji samochodu z zagranicy na terytorium Polski.

 • Badania techniczne

Auto sprowadzone z zagranicy musi przejść przegląd w stacji badania pojazdów. Po przejściu tej procedury, nowy właściciel otrzymuje zaświadczenie o przeprowadzeniu przeglądu, a także Dokument Identyfikacyjny Pojazdu. Badania techniczne to koszt około 100 zł.

 • Proces rejestracji – niezbędne dokumenty

Koszt rejestracji prowadzonej przez Wydział Komunikacji zamyka się w kwocie 250 złotych. Tymczasowe tablice rejestracyjne należy wymienić na właściwy komplet. Po okazaniu dokumentów, nowy właściciel otrzymuje tablice rejestracyjne, tymczasowy dowód rejestracyjny i naklejkę na szybę. Należy pamiętać o konieczności wykupienia ubezpieczenia OC. Po dwóch tygodniach od tej procedury można odebrać stały dowód rejestracyjny.

Podczas rejestracji pojazdu należy mieć przy sobie komplet dokumentów, takich jak:

 • dowód osobisty;
 • tłumaczenie przysięgłe dokumentów;
 • zaświadczenie o przeprowadzeniu badania technicznego;
 • zaświadczenie o uiszczeniu akcyzy;
 • tablice rejestracyjne;
 • VAT-25;
 • umowę kupna-sprzedaży samochodu (lub faktura VAT).

Warto pamiętać, że od 1 stycznia 2016 roku kupujący nie ma obowiązku wnoszenia opłaty recyklingowej, dzięki czemu w jego kieszeni pozostaje 500 złotych.

Auta z zagranicy. Jak przetransportować je do Polski?

Decydując się na zakup auta z zagranicy, należy przemyśleć kwestię transportu pojazdu do kraju. W tym miejscu należy pamiętać o kilku możliwościach. Po pierwsze, kupujący może skorzystać z usług specjalistycznej firmy transportowej. Po drugie, nabywca ma prawo holować pojazd za pośrednictwem zarejestrowanego pojazdu. Po trzecie, świeżo zakupionym autem można pojechać bezpośrednio do kraju docelowego. W tej sytuacji niezbędne jest ubezpieczenie obowiązujące we wszystkich państwach, przez które będzie się przejeżdżać, a także posiadanie tymczasowych tablic rejestracyjnych.

Dlaczego warto kupić samochód za granicą?

 • dobra jakość w stosunku do ceny – samochody sprowadzane z krajów zamożniejszych od Polski prezentują wyższą wartość od modeli sprzedawanych za tą samą cenę na terytorium naszego kraju;
 • lepszy stan techniczny w porównaniu do aut używanych dostępnych na polskim rynku;
 • możliwość zakupu bez pośrednika;
 • duży wybór pojazdów – imponujący rynek samochodów używanych;
 • oryginalne i trudno dostępne w Polsce modele.

Minusy zakupu auta za granicą:

 • kwestie formalne;
 • nieuczciwi pośrednicy;
 • koszty związane ze sprowadzeniem pojazdu – konieczny jest transport samochodu i rejestracja auta z zagranicy.

Zakup samochodu z zagranicy z udziałem pośrednika

Skierowanie kroków w stronę pośrednika wcale nie jest złym rozwiązaniem, pod warunkiem, że trafimy na osobę uczciwą i profesjonalną. Pomoc ze strony autobrokera pozwala zaoszczędzić dużo czasu i ograniczyć formalności. Należy bowiem pamiętać, że samodzielny wyjazd za granicę w celu znalezienia atrakcyjnego auta wiąże się z dodatkowymi kosztami, takimi jak przejazd w obie strony, zapewnienie noclegu, koszty dodatkowe związane z podróżowaniem w towarzystwie sprawdzonego mechanika czy ewentualna pomoc tłumacza.

Pomoc ze strony autobrokera daje kupującemu realne wsparcie w znalezieniu dopasowanego do naszych potrzeb i możliwości finansowych auta. Na barkach pośrednika spoczywa przejrzenie ofert, zakup, przetransportowanie, opłacenie i przygotowanie do rejestracji samochodu. Wystarczy, że kupujący udziela niezbędnych informacji, określa swój budżet na ten cel zakupowy, a także zgadza się na warunki zaproponowane przez autobrokera. Choć usługa jest oczywiście płatna, pozwala zaoszczędzić sporo nerwów, szczególnie tym osobom, które o zakupie samochodu mają blade pojęcie.