Wiesz jak się skutecznie zareklamować w Panoramie Firm?

Zacznij teraz. Wypełnij formularz. Skontaktujemy się z Tobą. Doradzimy.

"Niniejszym listem referencyjnym chce wyrazić duże zadowolenie ze współpracy z firmą Eniro. Uprzejmie informuję, iż w listopadzie 2013 roku rozpoczęliśmy współpracę w zakresie Hurtowego Biura Numerów. Śmiało mogę potwierdzić, iż firma Eniro to godny polecenia partner biznesowy, rzetelny, słowny, wykazujący się profesjonalizmem na wszystkich płaszczyznach współpracy ..."

Orange. Systemy i usługi telekomunikacyjne, Warszawa

Administratorem danych jest Eniro Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Postępu 14A. Dane osobowe zbierane są w celu prowadzenia bazy danych Panorama Firm, a także w celach związanych z marketingiem bezpośrednim własnych produktów i usług (w tym przedstawiania ofert przez telefon, o ile została wyrażona stosowna zgoda), a także przesyłania informacji handlowych na adres e-mail (o ile została wyrażona stosowna zgoda) oraz udostępniania ich innym podmiotom współpracującym z Eniro na podstawie zawieranych umów. Każda osoba ma prawo wglądu w swoje dane osobowe oraz możliwość ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne.

Dodaj firmę do Panoramy Firm

Nie jestem właścicielem firmy

Chciałbym dodać firmę, kawiarnię, restaurację lub punkt usługowy do wyszukiwarki Panorama Firm.

Mam firmę

Chciałbym dodać swoją firmę lub sprawdzić czy znajduje się już w wyszukiwarce lokalnej Panorama Firm.

Twoja firma w Panoramie Firm

Dodaj firmę w mniej niż 60 sekund

Administratorem danych jest Eniro Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Postępu 14A. Dane osobowe zbierane są w celu prowadzenia bazy danych Panorama Firm, a także w celach związanych z marketingiem bezpośrednim własnych produktów i usług (w tym przedstawiania ofert przez telefon), a także przesyłania informacji handlowych na adres e-mail oraz udostępniania ich innym podmiotom współpracującym z Eniro na podstawie zawieranych umów. Każda osoba ma prawo wglądu w swoje dane osobowe oraz możliwość ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne.

Wymiana opon – ile kosztuje i kiedy wymienić?

wymiana-opon

Przełom października i listopada do idealny czas na wymianę opon z letnich na zimowe. Co warto wiedzieć o doborze opon? Z jakimi kosztami wiążę się ta czynność? Gdzie i w jakich warunkach przechowywać opony letnie? O tym w naszym poradniku.

Kiedy należy wymienić opony?

Poza standardową sezonową ich wymianą, warto pomyśleć nad nowym zestawem w sytuacjach, gdy opona:

 • jest silnie zużyta – widać to doskonale po stanie bieżnika; zgodnie z przepisami wysokość bieżnika nie powinna mieć mniej niż 1,6 mm w przypadku samochodów osobowych;
 • ma niewłaściwe rozmiary – nieodpowiednie dobranie opony do wielkości pojazdu również wymaga zamiany ich na właściwy model;
 • nosi oznaki starzenia – z uwagi na bezpieczeństwo, opon 10-letnich i starszych lepiej w ogóle nie użytkować; zła konserwacja również może przyczynić się do szybszego niszczenia opony;
 • jest nierównomiernie zużyta – tego typu symptomy mogą świadczyć o problemie tkwiącym w samym aucie, na przykład złym funkcjonowaniem skrzyni biegów lub kłopotami z zawieszeniem;
 • jest przebita – niektóre uszkodzenia (mniejsze niż 5 mm) można naprawić bez wymiany opon na nowe, choć nie w każdym przypadku jest to możliwe.

W sytuacji, gdy opony sezonowe są sprawne, warto sprawdzić ich ciśnienie, a także je odpowiednio wyważyć. Szczególnie tę ostatnią czynność należy przeprowadzić u wulkanizatora.

Węższe czy szersze? Jakie opony warto wybrać?

Liczba opon dostępnych na rynku jest tak ogromna, że potrafi wprowadzić mętlik w głowie najbardziej doświadczonemu kierowcy. Wśród ekspertów panuje przekonanie, że optymalnym rozwiązaniem, szczególnie dla użytkowników odśnieżanych dróg miejskich, jest zakup opony zimowej o rozmiar węższej od tej używanej latem. Wówczas mamy pewność, że auto ma dobrą przyczepność na śniegu, a zarazem ma stosunkowo krótką drogę hamowania.

Nowe czy używane?

Wymiana opon stanowi swego rodzaju inwestycję w bezpieczeństwo siebie i swoich bliskich, jak również innych użytkowników drogi. Z tego też powodu dobrze zapłacić nieco więcej i zdecydować się na zakup nowych opon. Wówczas mamy pewność, że opony mają prawidłową strukturę, przyczepność i doskonały stan bieżnika. Komplet opon objęty jest wówczas dodatkowo gwarancją. Zakup używanych opon zawsze stanowi pewne ryzyko. Na bezpieczeństwie po prostu nie warto oszczędzać.

Gdzie przechowywać opony letnie?

Dobrym i najtańszym rozwiązaniem jest przechowywanie opon we własnym garażu. W takiej sytuacji warto pamiętać, że opony powinny być umieszczone w pozycji pionowej, w ciemnym i suchym miejscu. Wartą rozważenia opcją jest przechowanie kompletu opon w serwisie. Za tego typu usługę zapłacimy około 80 złotych.

Ile kosztuje wymiana opon?

W zależności od konkretnej firmy wulkanizacyjnej i miejscowości, usługa wymiany opon waha się od 40 do 80 złotych. Do tej ceny należy doliczyć koszty zakupu nowych opon. Na ostateczną kwotę kompletu opon zimowych wpływa przede wszystkim marka, a co za tym idzie, standard ich wykonania (może to być klasa ekonomiczna, średnia lub premium).

OPONY ZIMOWE

W grupie ekonomicznej wymienia się opony marek takich jak:

 • Dębica Frigo Directional – koszt 90 zł;
 • Dayton DW 510 EVO – 150 zł za sztukę;
 • Kelly Winter ST – wydatek rzędu 150 zł.

Wśród opon zimowych w klasie średniej warto wymienić:

 • Continental ContiWinterContact TS850 – koszt 230 zł za sztukę;
 • Nokian WR D4 – 200 zł za oponę.

W grupie premium popularne są opony zimowe marek takich jak:

 • Nokian WR SUV 3 – cena 380 zł za sztukę
 • Pirelli SottoZero Serie 3 – 950 zł za oponę;

OPONY LETNIE

W klasie ekonomicznej warto wymienić następujące modele opon:

 • Maxxis M6029 Malaguti – koszt 80 zł za oponę;
 • Goodride SP06 155/80R13 – 90 zł za sztukę.

Klasę średnią wśród opon letnich reprezentują opony:

 • Goodyear Efficientgrip Performance – koszt 230 zł za sztukę;
 • Silverstone Synergy M5 185/55R15 – cena 155 zł za oponę.

Klasa premium:

 • Michelin Primacy 3 205/55R16 – cena 330 zł oponę;
 • Dunlop SP Sport MAXX – cena 320 zł za sztukę.

Co brać pod uwagę przy wyborze opon?

 • rozmiar auta i moc silnika – w przypadku aut z dużymi silnikami zdecydowanie nie warto kupować najtańszych opon;
 • stan opon – różnica pomiędzy oponami nowymi a używanymi jest znaczna;
 • przeznaczenie – inne są potrzeby użytkowników mieszkających w odśnieżanym przez drogowców mieście, inne zaś na wsiach i zapomnianych małych miejscowościach.

Czym się różnią opony zimowe od letnich?

Aby uzyskać jak najlepsze właściwości podczas trudnych warunków atmosferycznych, opony zimowe wykonuje się z mieszanki krzemionkowej. Dzięki zastosowaniu tych materiałów, opony zachowują lepszą elastyczność zimą i nie tracą sprężystości nawet przy niskich temperaturach. Ponadto, opony zimowe cechuje wyraźniejsza rzeźba bieżnika. Z kolei zaś opony letnie wykonane są z bardziej sztywnej gumy, która dobrze sprawdza się podczas upalnych miesięcy w roku. Bieżnik pokryty jest dodatkowo rowkami obwodowymi, służącymi do odprowadzania wody.

Pewnym kompromisem pomiędzy oponami zimowymi i letnimi są opony całoroczne, zwane też wielosezonowymi. Bieżnik tego typu opony stanowi połączenie właściwości opony letniej i zimowej. Ogumienie całoroczne poradzi sobie dobrze na zaśnieżonej drodze, choć nie będzie tak sprężyste jego jej zimowy odpowiednik. Z kolei w letnich miesiącach roku może szybciej niż opona letnia ulegać wyeksploatowaniu.

Pewną innowację na rynku opon wprowadziła francuska firma Michelin, tworząc jeszcze inny rodzaj ogumienia, mianowicie oponę letnio-zimową. Model Michelin CrossClimate, bo o nim mowa, to nic innego jak opona letnia z homologacją zimową. Zdradza to chociażby bieżnik, typowy dla opony letniej, choć wykonany z bardziej wytrzymałej mieszanki gumowej, która sprawdza się nie tylko przy niskich, ale również przy wysokich temperaturach.

Wymiana opon – kiedy należy ją przeprowadzić?

Wymiana opon letnich na zimowe powinna być przeprowadzona najlepiej pod koniec października. W okolicy 1. listopada polskie drogi są zwykle śliskie i niebezpieczne, warto więc przed wyjazdem na cmentarze dokonać niezbędnych prac. Specjaliści zalecają wymianę opon na zimowe wówczas, gdy temperatura spada do 7 stopni Celsjusza. Odpowiednio wczesne przygotowanie auta do trudniejszych warunków pozwoli ograniczyć ryzyko wypadku na drodze.

Z kolei wymianę opon z zimowych na letnie dobrze jest przeprowadzić w okolicach kwietnia, kiedy temperatura na dworze się zwiększa. Rozgrzane opony zimowe zaczynają się wówczas ślizgać, a to wyraźny znak, że z uwagi na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu należy wymienić je na letnie.

Zmiany ogumienia lepiej nie zostawiać na ostatnią chwilę – wówczas unikniemy w serwisach kolejek i niepotrzebnego stresu.