czas czytania: 14 min materiał partnera

Geodezyjny podział nieruchomości. O czym należy pamiętać?

geodeta

Podział działki, choć wydaje się być sprawą bardzo prostą, wymaga udziału doświadczonego geodety.  Wiele osób uważa, że linia narysowana na mapie całościowo załatwia sprawę, niestety przepisy prawne i procedury są w tym zakresie o wiele bardziej restrykcyjne. I należy ściśle ich przestrzegać.  O ile jako usługobiorcy nie musimy wykazywać się ich znajomością, o tyle specjalista już tak. O czym jeszcze należy pamiętać?

Pomoc geodety jest niezbędna

Wiele osób myśli, że chęć podziału działki wystarczy zgłosić na piśmie urzędnikowi lub- w przypadku sporu o nieruchomość- udać się do sądu, który dokona stosownego rozstrzygnięcia sprawy. Tymczasem pomoc doświadczonego geodety jest niezbędna. Tylko on posiada specjalistyczną wiedzę i kwalifikacje, które uprawniają go do geodezyjnego podziału nieruchomości na podstawie dokonanych wcześniej pomiarów geodezyjnych. Trzeba pamiętać także o tym, że nie każdy grunt da się podzielić.  Taką możliwość regulują odpowiednie przepisy prawne i nasze najszczersze prośby w stronę geodety niczego nie zmienią. Działkę nie zawsze da się rozparcelować zgodnie z wolą właściciela. Zdarza się, że ma on w głowie swój własny pomysł na dokonanie całej procedury, natomiast specjalista musi kierować się określonymi wytycznymi.  Nie ma  też co liczyć na to, że podział nieruchomości nastąpi z dnia na dzień. Cała procedura jest raczej czasochłonna i związana z pracą kilku urzędów, do których musimy się udać w celu uzyskania potrzebnych dokumentów i pozwoleń. Ma to jednak swoje dobre strony, ponieważ jeszcze przed dokonaniem podziału, właściciel pozna dokładną powierzchnię gruntów, które powstaną w jego wyniku. Dzięki temu planowanie potencjalnej inwestycji jest dużo prostsze i wygodniejsze. Zatrudniając geodetę koniecznie sprawdźmy czy posiada on kwalifikacje do geodezyjnego podziału nieruchomości. Nie każdy specjalista w tym fachu może pochwalić się podobnymi uprawnieniami. Jedną z polecanych firm w Łukowie, która świadczy usługi tego typu jest przedsiębiorstwo Geocentrum, którego właścicielem jest pan Jacek Misior.

Dwie, trzy, cztery lub więcej działek

Każdą działkę- zdatną do podziału- można podzielić więcej niż raz. Jeżeli parcela posiada kilku właścicieli, wymagana jest pisemna zgoda każdego z nich. W wyniku rozparcelowania, powstają nowe grunty, którym urzędnicy przypisują odrębną numerację. Warto o tym pamiętać, ponieważ numer nadany nieruchomości przed podziałem całkowicie zniknie z ewidencji. Decydując się na pomoc polecanego specjalisty mamy gwarancję, że działka zostanie podzielona w rozsądny sposób, a powstałe parcele będą kształtne, ustawne i łatwe do zagospodarowania.

Opracowanie artykułu:

Spółdzielcza 5a
21-400 Łuków woj. lubelskie