Jak sprzedać mieszkanie – bez pośredników czy z ich udziałem?

jak-sprzedac-mieszkanie

Przeprowadzka do nowo wybudowanego domu, wyjazd za granicę czy po prostu chęć spieniężenia spadku – są różne motywy, którymi ludzie kierują się przy sprzedaży mieszkania. Niezależnie od okoliczności, sprzedaż nieruchomości wiąże się z formalnościami prawno-organizacyjnymi. Pomóc w dopięciu spraw na ostatni guzik może agent z biura nieruchomości, który jednak za swoją usługę pobierze niemałą prowizję. Jak sprzedać mieszkanie – bez pośredników czy z ich udziałem? Argumenty “za” i “przeciw” każdego z tych rozwiązań przedstawiamy w poniższym artykule. Zapraszamy!

Sprzedaż mieszkania. Niezbędne kroki

Jak przygotować się do sprzedaży mieszkania? Poniżej kilka kroków, które ułatwią znalezienie nabywcy.

 • Oszacowanie wartości nieruchomości

Do rzetelnej oceny wartości mieszkania niezbędny będzie rzeczoznawca majątkowy. Prowizja, jaką należy zapłacić ekspertowi stanowi około 4% wartości mieszkania. Ci, którzy chcą dokonać na tym polu oszczędności, mogą oszacować nieruchomość samodzielnie.

 • Przygotowanie oferty sprzedaży

Warto pamiętać, że oferta sprzedaży zamieszczona w Internecie powinna przedstawiać szczegółowe zdjęcia nieruchomości. Fotografie muszą wiernie odzwierciedlać rzeczywisty wygląd mieszkania. W przypadku nieruchomości z balkonem warto zaprezentować również widok najbliższej okolicy. Ciekawym pomysłem jest dołączenie w ogłoszeniu mapki z rozkładem pomieszczeń. Fotografie oferowanej nieruchomości stanowią ważny element szybkiej i sprawnej sprzedaży.

W treści ogłoszenia powinna znaleźć się informacja na temat infrastruktury znajdującej się niedaleko lokalu, takiej jak przystanki autobusowe, dworzec PKP i PKS, żłobki, przedszkola i szkoły, a także odległość od sklepów i szpitala. Tego typu informacje będą cenne dla potencjalnych nabywców.

Niezbędne jest też podanie metrażu mieszkania z wyszczególnieniem wielkości pokoju dziennego, kuchni, łazienki i sypialni. Dodatkową informacją będzie podanie roku budowy i materiału, z którego wybudowano obiekt. Dla potencjalnych zainteresowanych interesujący może wydać się też dostęp do garażu czy piwnicy.

 • Przygotowanie mieszkania

Tuż przed wykonaniem zdjęć należy zadbać o porządek w mieszkaniu – czysty lokal dobrze świadczy o sprzedającym, a także wzbudza pozytywne emocje u potencjalnych kupujących.

Do osobistego przemyślenia pozostaje kwestia, czy lepiej sprzedać mieszkanie z ubytkami i w związku z tym ustalić niższą kwotę, czy też zainwestować w niezbędne remonty, a poniesione nakłady uwzględnić w kwocie końcowej mieszkania. Prace takie jak wymiana instalacji elektrycznej, kaloryferów i starych okien poprawią standard mieszkania, a tym samym zwiększą prawdopodobieństwo szybszego spieniężenia nieruchomości.

Kolejną ważną kwestią jest przeprowadzenie niezbędnych napraw. Cieknący kran czy zepsuty mebel nie zrobią dobrego wrażenia na oglądających mieszkanie. Przed zaprezentowaniem lokum potencjalnym zainteresowanym warto też odświeżyć i odnowić ściany.

 • Wybór kanału sprzedaży

Możliwości dotarcia do potencjalnych kupujących jest wiele. W czasach współczesnych jedną z najskuteczniejszych metod reklamy jest Internet. Moc mediów społecznościowych sprawia, że w ten sposób łatwiej można dotrzeć z ofertą do zainteresowanych osób.

Starą i wciąż skuteczną metodą jest poczta pantoflowa. Warto poinformować znajomych o tym, że sprzedajemy mieszkanie. Może się okazać, że oni sami lub ich bliscy znajomi będą zainteresowani kupnem.

Bardzo dobrym pomysłem jest również reklama w postaci baneru zawieszonego na balkonie. Krótka informacja o sprzedaży wraz z podaniem numeru telefonu, umieszczona na dużym, dobrze widocznym transparencie ułatwi sprzedaż mieszkania.

 • Przygotowanie dokumentów niezbędnych do sprzedaży

Do sprzedaży mieszkania niezbędny będzie aktualny odpis z księgi wieczystej. Kolejnym dokumentem jest akt notarialny zakupu nieruchomości lub postanowienie sądu o nabyciu prawa w drodze spadku, bądź też akt notarialny stwierdzający otrzymanie nieruchomości na zasadzie darowizny.

 

Odpis z księgi wieczystej można zdobyć w formie papierowej lub drogą elektroniczną za pośrednictwem e-KW. W pierwszym przypadku odpis odbiera się z sądu rejonowego właściwego dla miasta, w którym znajduje się mieszkanie. Za każdy rodzaj odpisu pobierana jest opłata skarbowa.

 • Kontakt z potencjalnymi zainteresowanymi

Warto pamiętać, że sprzedaż mieszkania wiąże się ze spotkaniami i oprowadzeniem po mieszkaniu potencjalnych zainteresowanych. Konsekwencją sprzedaży nieruchomości bez pośredników jest konieczność bycia dyspozycyjnym w czasie, w którym potrzebują kupujący.

 • Finalizacja transakcji

Proces kończy się wizytą w wybranej przez siebie kancelarii notarialnej, w której następuje sprzedaż zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. W sytuacji sprzedaży nieruchomości z rynku wtórnego do kwoty, którą należy zapłacić u notariusza doliczany jest podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości transakcji. Zwyczajowo podatek ten składa strona kupująca w kancelarii, notariusz zaś jest zobowiązany przekazać kwotę na konto właściwego urzędu skarbowego.

Sprzedaż mieszkania – z pośrednikiem czy bez?

Osoby, które mają problemy ze znalezieniem chętnych na zakup mieszkania lub też nie mają czasu, aby osobiście załatwiać wszelkie formalności, mogą zwrócić się do agenta nieruchomości, który sprawnie przeprowadzi nas przez proces sprzedaży. Warto pamiętać, że rozwiązanie to ma swoje mocne i słabe strony. Oto one:

Sprzedaż mieszkania z udziałem pośrednika

Zalety rozwiązania:

 • oszczędność czasu – większość formalności załatwia agent nieruchomości;
 • mniej problemów – w sprzedaż mieszkania niezbędne jest osobiste zaangażowanie; w sytuacji, gdy agent nieruchomości zajmuje się wszystkim, właściciel nie odczuwa ciężaru większości obowiązków;
 • wycena nieruchomości;
 • wsparcie w skompletowaniu dokumentów;
 • wykonanie zdjęć mieszkania;
 • kompleksowe działania marketingowe – m.in. promocja ogłoszenia w prasie i Internecie;
 • negocjacja warunków umowy i kwot sprzedaży;
 • gwarancja bezpieczeństwa transakcji.

Wady

 • koszty – agent nieruchomości pobiera opłatę od sprzedaży mieszkania; prowizja wynosi 1-3% jego wartości;
 • brak pełnej kontroli nad procesem sprzedaży – agent nieruchomości praktycznie od początku do końca czuwa nad sprzedażą nieruchomości;
 • nieprofesjonalni pośrednicy – należy korzystać ze sprawdzonych i polecanych agentów nieruchomości; pośrednik powinien wylegitymować się licencją w obrocie nieruchomościami, która świadczy o jego prawie do wykonywania zawodu; numer licencji można dodatkowo sprawdzić, wchodząc na stronę Ministerstwa Infrastruktury.

Jak sprzedać mieszkanie bez pośredników?

Zakup mieszkania z pośrednikiem wiąże się z koniecznością zawarcia umowy pośrednictwa sprzedaży na wyłączność tylko z jednym biurem nieruchomości. W sytuacji transakcji, do której dochodzi pomiędzy nabywcą a klientem, agent nieruchomości pobiera wynagrodzenie za usługę. W związku z tym, sprzedaż mieszkania bez pomocy agenta nieruchomości wiąże się z pewnymi oszczędnościami.

Umowa na wyłączność wprawdzie nie zamyka drogi do szukania kupca na własną rękę, jednak należy pamiętać, że w takim przypadku biuro nieruchomości również pobierze prowizję od sprzedaży. 

Skorzystanie z usług agenta nieruchomości ma tę zaletę, że pozwala znacząco odciążyć właściciela z obowiązków, takich jak chociażby dyspozycyjność przejawiająca się w konieczności umawiania się na oglądanie mieszkania z osobami zainteresowanymi zakupem.

Podsumowując, każde z rozwiązań ma swoje mocne i słabe strony. Przed podjęciem decyzji o współpracy z konkretnym agentem nieruchomości warto zapoznać się z opiniami krążącymi w Internecie na temat efektywności jego pracy, aby uniknąć niepotrzebnych rozczarowań.