Wiesz jak się skutecznie zareklamować w Panoramie Firm?

Zacznij teraz. Wypełnij formularz. Skontaktujemy się z Tobą. Doradzimy.

"Niniejszym listem referencyjnym chce wyrazić duże zadowolenie ze współpracy z firmą Eniro. Uprzejmie informuję, iż w listopadzie 2013 roku rozpoczęliśmy współpracę w zakresie Hurtowego Biura Numerów. Śmiało mogę potwierdzić, iż firma Eniro to godny polecenia partner biznesowy, rzetelny, słowny, wykazujący się profesjonalizmem na wszystkich płaszczyznach współpracy ..."

Orange. Systemy i usługi telekomunikacyjne, Warszawa

Administratorem danych jest Eniro Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Postępu 14A. Dane osobowe zbierane są w celu prowadzenia bazy danych Panorama Firm, a także w celach związanych z marketingiem bezpośrednim własnych produktów i usług (w tym przedstawiania ofert przez telefon, o ile została wyrażona stosowna zgoda), a także przesyłania informacji handlowych na adres e-mail (o ile została wyrażona stosowna zgoda) oraz udostępniania ich innym podmiotom współpracującym z Eniro na podstawie zawieranych umów. Każda osoba ma prawo wglądu w swoje dane osobowe oraz możliwość ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne.

Dodaj firmę do Panoramy Firm

Nie jestem właścicielem firmy

Chciałbym dodać firmę, kawiarnię, restaurację lub punkt usługowy do wyszukiwarki Panorama Firm.

Mam firmę

Chciałbym dodać swoją firmę lub sprawdzić czy znajduje się już w wyszukiwarce lokalnej Panorama Firm.

Twoja firma w Panoramie Firm

Dodaj firmę w mniej niż 60 sekund

Administratorem danych jest Eniro Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Postępu 14A. Dane osobowe zbierane są w celu prowadzenia bazy danych Panorama Firm, a także w celach związanych z marketingiem bezpośrednim własnych produktów i usług (w tym przedstawiania ofert przez telefon), a także przesyłania informacji handlowych na adres e-mail oraz udostępniania ich innym podmiotom współpracującym z Eniro na podstawie zawieranych umów. Każda osoba ma prawo wglądu w swoje dane osobowe oraz możliwość ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne.

Wynajęcie mieszkania – jak się do tego przygotować?

wynajem-mieszkania

Wiele osób traktuje zakup mieszkania jako inwestycję w przyszłość. W perspektywie długoterminowej, wynajem mieszkania daje dziś stałe, regularne źródło dochodu, w przyszłości zaś może posłużyć jako mieszkanie dla dorosłego dziecka. Gdy pojawi się nagła potrzeba spieniężenia nieruchomości, zawsze można ją sprzedać. Poniżej wskazówki, które ułatwią wynajem mieszkania.

Jak wynająć mieszkanie? Oto najważniejsze kroki:

Przygotowanie mieszkania do wynajęcia

W przypadku wynajmu mieszkania, wystrój lokalu powinien być podyktowany stylem życia lokatorów. Warto pamiętać, że zupełnie inne potrzeby będzie mieć małżeństwo z małym dzieckiem, inne zaś – grupa studentów. Aranżacja mieszkania przeznaczonego na wynajem musi być przemyślana – i co wydaje się dość oczywiste – przeprowadzona w miarę niskim kosztem. Lokatorzy zwykle niezbyt dbają o wynajmowane lokum, a po ich pobycie niezbędne będzie odświeżenie ścian.

Każdemu według potrzeb

W przypadku wynajmu mieszkania studentom niezbędne będzie wyposażenie pokojów w szafy, biurka z lampkami i jednoosobowe łóżka. W kuchni nie może zabraknąć podstawowych sprzętów, takich jak lodówka, kuchenka gazowa lub elektryczna oraz zlew. Przydatnym urządzeniem jest też piekarnik lub kuchenka mikrofalowa do szybkiego podgrzewania potraw. W przypadku użytkowników kuchenek gazowych, warto zainwestować w czujnik gazu. Nie kosztuje on wiele, a może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo lokatorów.

Innym ważnym pomieszczeniem jest łazienka. Powinna być przede wszystkim schludna i czysta. Oprócz urządzeń sanitarnych dobrze, jeśli zawiera pralkę i rozkładaną suszarkę na odzież. Sprzęty te znacznie ułatwią życie mieszkańcom.

W przedpokoju warto zadbać o wieszak na odzież wierzchnią, a także komodę do przechowywania czapek, rękawiczek i kluczy. W utrzymaniu czystości w przedpokoju pomoże również szafka na buty i wycieraczka.

Diabeł tkwi w szczegółach

Na ogólną poprawę wyglądu mieszkania wpływają drobne detale, takie jak czyste firanki czy przyciemniające zasłony, które pełnią zarazem funkcję użytkową. Na ścianach pokojów warto umieścić stylowe fotoobrazy, które można zakupić w niskiej cenie w marketach budowlanych. W wizualnym ocieplaniu wnętrza doskonale sprawdzają się też kwiaty doniczkowe. Niektóre z nich dodatkowo wyłapują i wchłaniają z powietrza dym nikotynowy. Warto wybrać takie rośliny, które nie wymagają szczególnej pielęgnacji ze strony lokatorów.

Co jeszcze warto zrobić:

 • dokonać niezbędnych napraw – naprawić cieknący kran, dokręcić odpadającą gałkę od mebla, naprawić zepsutą szafkę w kuchni;
 • odświeżyć ściany po poprzednich lokatorach – w mieszkaniach na wynajem świetnie sprawdza się kolor biały, który wprowadza świeżość i optycznie powiększa pomieszczenia;
 • przeprowadzić gruntowne sprzątanie – lokal musi sprawiać wrażenie czystego i schludnego;
 • zadbać o subtelne dodatki – takie jak nowe firanki, zasłony, narzuta na łóżko czy ozdobne poduszki;
 • zadbać o zapas kluczy – jest to ważne szczególnie w przypadku studentów, którzy wracają o różnych porach dnia.

Przygotowanie rzetelnego ogłoszenia

Ogłoszenie wynajmu mieszkania powinno zawierać najważniejsze informacje cenne dla potencjalnych najemców.

Dobrze skonstruowane ogłoszenie zawiera elementy takie jak:

 • adres – choć może wydawać się to banalne, wiele osób wciąż zapomina o podaniu w ogłoszeniu nazwy miasta, dzielnicy czy ulicy mieszkania; lokalizacja ma duże znaczenie dla osób, które poszukują lokalu do wynajęcia;
 • powierzchnia wynajmowanego mieszkania lub pokoju;
 • liczba pokojów w mieszkaniu, ich rodzaj (przejściowe czy rozkładowe);
 • rodzaj ogrzewania – wpływa na koszt, jaki ostatecznie ponosi lokator;
 • szacunkowy koszt mediów;
 • koszt czynszu;
 • koszty dodatkowe – m.in. wynajem garażu podziemnego;
 • informacje kontaktowe;
 • fotografie mieszkania – w przypadku sprzedaży prowadzonej za pośrednictwem Internetu, zamieszczenie zdjęć nieruchomości może znacznie przyspieszyć sprzedaż.

Weryfikacja najemcy

Nierzetelni najemcy są potencjalnym źródłem kłopotów. W skrajnych przypadkach pojawia się problem windykacji długów i należności od nieuczciwych najemców. O ile istnieje taka możliwość, warto udostępniać nieruchomość osobom sprawdzonym. Weryfikacji można dokonać, prosząc najemcę o okazanie dwóch dokumentów tożsamości (na przykład dowodu osobistego i paszportu), a następnie porównać dane w nich zawarte. Co więcej, właściciel korzystający z pomocy agenta nieruchomości ma możliwość sprawdzenia wiarygodności lokatora poprzez wgląd do bazy dokumentów zastrzeżonych. Dobrym pomysłem może być też prośba o okazanie przez najemcę zaświadczenia o dochodach – wówczas jest większe prawdopodobieństwo, że lokator będzie wypłacalny.

Stworzenie protokołu zdawczo – odbiorczego

Uchroni właściciela w przypadku pojawienia się poważnych szkód w mieszkaniu. W tym celu warto mieć przygotowane zdjęcia ukazujące stan lokalu przed wynajmem, które zostaną dołączone do protokołu zdawczo-odbiorczego.

Podpisanie umowy wynajmu

Dzięki niej obie strony, zarówno właściciel mieszkania, jak i wynajmujący mają pewność co do warunków i zasad, na jakie się zgadzają.

Najem okazjonalny – wentyl bezpieczeństwa dla właściciela

Umowa w postaci najmu okazjonalnego stanowi doskonale zabezpieczenie interesów właściciela w przypadku nieuczciwych najemców. Dzięki podpisanej umowie, ewentualna eksmisja nieuczciwych i niepłacących na czas lokatorów nie powinna sprawiać większych problemów.

Sporządzając umowę o najem okazjonalny należy pamiętać, aby znalazły się w niej takie elementy, jak:

 • czas określony – umowa musi być zawarta na z góry określony okres;
 • zapis, iż najemca podda się egzekucji z tytułu płatności czynszu i wydania lokalu;
 • dokument musi zostać zarejestrowany w urzędzie skarbowym, właściwym dla danej lokalizacji; właściciel ma na to 14 dni od dnia podpisania umowy.

Pobieranie kaucji z góry

Stanowi ona swego rodzaju zabezpieczenie dla właściciela nieruchomości. W pewien sposób odstraszy też nieuczciwych lokatorów.

Ograniczanie wizyt w mieszkaniu

W ten sposób zapewnia się lokatorom większą prywatność. Dobrą drogą przekazania pieniędzy za wynajem jest ich wpłata na konto bankowe. Osobista wizyta w mieszkaniu nie jest wówczas konieczna.

Sąsiad na miarę złota

Zaufana osoba mieszkająca nieopodal lokatorów może stanowić niezwykle cenne źródło informacji w razie potencjalnych problemów, takich jak nocne imprezy i związane z tym interwencje policyjne.

Pomoc ze strony pośrednika

Agent nieruchomości pobiera wprawdzie pieniądze za usługę, jednak ma więcej czasu i doświadczenia w oprowadzaniu osób zainteresowanych najmem. Warto rozważyć skorzystanie z jego pomocy.

Podatek do urzędu skarbowego

Należy pamiętać, że na barkach właściciela, który wynajmuje mieszkanie spoczywa obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego. Aktualnie obowiązująca ustawa o podatku dochodowym dotycząca osób nieprowadzących działalności gospodarczej zawiera dwie metody opodatkowania:

 • ryczałt ewidencjonowany – stawka 8,5%;
 • na podstawie zasad ogólnych – stawki 18% (obowiązuje do kwoty 85 528 zł) lub 32% (jest naliczana w przypadku przychodu powyżej 85 528 zł).

W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność w zakresie najmu, kwota podatku dochodowego ustalana jest jako podatek liniowy i wynosi 19%.

Warto pamiętać, że kwota podatku liniowego obliczana jest na podstawie dochodu, a więc przychodu pomniejszonego o koszty. Do kategorii kosztów należą m.in.: podatek od nieruchomości, opłaty na rzecz wspólnoty mieszkaniowej, ale również wydatki związane z umeblowaniem i remontem lokalu.