czas czytania: 2 min

Pomysł na biznes – herbaciarnia

Spożycie herbaty w Polsce nie jest może aż tak duże jak np. w Turcji, Irlandii czy Wielkiej Brytanii, ale nasz kraj mieści się w czołówce rankingu popularności tego napoju na świecie. W dużych miastach coraz częściej można natrafić na herbaciarnie kuszące swoim zapachem i klimatycznym wnętrzem. Stworzenie własnego miejsca degustacji i sprzedaży gorącego napoju, może być idealnym pomysłem na biznes. Zwłaszcza dla osób ceniących połączenie wybornego smaku i wysokiej jakości produktów, a także dużej wiedzy o herbatach z całego świata. Są to bowiem cechy najbardziej pożądane w tym biznesie. 

Jak założyć herbaciarnię?

Pierwszą rzeczą, o której trzeba pomyśleć planując własną herbaciarnię jest odpowiednia lokalizacja. Oprócz sklepu z herbatą, będziemy proponować klientom możliwość napicia się gorącego napoju na miejscu. Dzięki temu nasz lokal może być dobrym miejscem na spotkanie rodziny, znajomych czy par. W związku z tym, herbaciarnia musi znajdować się w miejscu często uczęszczanym, a zarazem otoczonym odpowiednim klimatem. Lepszą lokalizacją niż centrum handlowe będzie obiekt położony przy uczęszczanym parku czy popularnym deptaku.

Stwórz niezapomniany klimat

Kolejną kwestią jest wystrój i wyposażenie wnętrza. Nastrój, który będzie panować w herbaciarni zależy od rodzaju mebli, światła, muzyki oraz wybranych eksponatów. Zacznijmy od mebli. Z pewnością potrzebne będą szafki i regały odpowiednie do przechowywania herbaty. Nie obejdziemy się również bez stolików, krzeseł, a także lady. Koniecznym wyposażeniem będzie kasa fiskalna i waga. Jeśli chodzi o muzykę, warto dobrać ją, w zależności od krajów pochodzenia naszej herbaty. Na koniec, dobrze przyozdobić wnętrze starymi antykami i ozdobami, również adekwatnymi do naszego asortymentu. Im spójniejszy wystrój, tym lepszy ostateczny efekt.

Wybierz najlepsze produkty dostępne na rynku

Najważniejszą cechą naszej herbaciarni, która odróżni ją od innych, będzie wybór herbat najwyższej jakości. Przeciętną herbatę można kupić w każdym sklepie spożywczym. U nas muszą znaleźć się różnorodne gatunki, ale wyłącznie najwyższego sortu. Tutaj pojawia się problem wybrania dobrego i godnego zaufania dostawcy herbaty. Należy zwrócić uwagę na kraj pochodzenia surowca – smakosze tradycyjnie cenią herbaty z Chin, Japonii czy Sri Lanki (Cejlon), ale popularnością cieszą się także te z Indonezji czy Wietnamu.  Gdy znajdziemy dostawcę, warto sprawdzić, co jeszcze posiada w ofercie wybierany przez nas dostawca, gdyż w naszej herbaciarni powinny znaleźć się również akcesoria do parzenia gorącego napoju. Powyższe rady służą temu, aby klient oczarowany smakiem herbaty i zafascynowany atmosferą herbaciarni wrócił do nas i polecił to miejsce innym. 

Jak zdobyć klientów naszej herbaciarni?

Jednak sposobem, aby po raz pierwszy przyszedł on do naszego lokalu, jest reklama. W dzisiejszych czasach żaden biznes nie może się obyć bez ogłoszenia swojej oferty w Internecie. Warto zainwestować w stronę www oraz w reklamę w mediach społecznościowych – szczególnie Facebook i Instagram. Dodatkowo użytkownicy warto zadbać, aby herbaciarnię łatwo można było znaleźć na mapach Google czy Panoramy Firm oraz w wyszukiwarkach lokalnych. Teraz stworzenie własnego biznesu, jakim jest herbaciarnia pozostawiam jedynie Waszej inwencji. Przy odrobinie kreatywności, wytrwałości i oddania, możecie stworzyć własny biznes, który zafascynuje zarówno znajomych, jak i wszystkich odwiedzających gości.