czas czytania: 16 min materiał partnera

Czym należy się kierować podczas wyboru trumny?

trumna

Śmierć bliskich to coś, czego chcemy za wszelką cenę uniknąć. Kiedy jednak pojawia się w rodzinie, zwykle nie mamy doświadczenia w przygotowaniach do pogrzebu, gdyż nigdy nie myślimy o tym zawczasu. Warto wiedzieć, czym należy się kierować podczas wyboru trumny, aby nie tylko dobrze się prezentowała, ale również była dopasowana do sylwetki zmarłego. Na co musisz zwracać uwagę?

Jak wybrać trumnę?

Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na wzrost oraz wagę zmarłego. I choć standardowe rozmiary pasują do większości sylwetek, zdarza się, że konieczne będzie wykonanie trumny na zamówienie. Dotyczy to nie tyle osób nienaturalnie małych (gdyż dla tych można wykorzystać mniejsze, dziecięce rozmiary), ile przede wszystkim dużych i otyłych. W przypadku śmierci dziecka trumienki występują w wielu różnych wymiarach, w zależności od wieku malucha. Niemowlęce są najmniejsze, natomiast dla starszych dzieci również znajdziemy kilka standardowych modeli u każdego producenta. Na niekorzyść działają zarówno zbyt małe trumny, jak i zbyt duże, w których ciało wygląda nienaturalnie i nieestetycznie.

Należy pamiętać, że nigdy nie pozostajemy sami w obliczu tragedii. Grażyna Wojciechowska z Zakładu Pogrzebowego Aaron przypomina, że jej firma to nie tylko pomoc w organizacji pochówku, ale również fachowe doradztwo i wsparcie na każdym etapie przygotowań – od momentu odbioru ciała zmarłego, aż do dnia pogrzebu.

Rodzaje trumien i zdobienia

Kiedy już znamy potrzebne wymiary, czas na wybór materiału oraz ewentualnych zdobień. Poprzez estetycznie wykonane trumny zwykle chcemy upamiętnić śmierć bliskiego, dlatego staramy się, aby wszystko wyglądało schludnie, a ceremonia przebiegła w spokoju i zadumie.

Najpopularniejsze rodzaje materiału na trumnę:

  • Metal – najczęściej stal, brąz lub miedź. Można je pomalować na dowolny kolor.
  • Szkło i ceramika – materiały te są raczej zarezerwowane w przypadku kremacji. Trumny ze szkła lub ceramiki są delikatne i bardzo kosztowne.
  • Tworzywa sztuczne – raczej rzadko się je stosuje, jednak niektórzy producenci trumien mają je w swojej ofercie.
  • Drewno – zwykle jest to sosna, dąb lub olcha. Rodzaje te różnią się nie tylko pod względem wizualnym, ale również trwałości. Drewno może być wykończone na wiele różnych sposobów np. malowane, lakierowane lub olejowane.

Oprócz samych trumien istotne są również zdobienia. Wewnętrzny materiał powinien być w delikatnym, żałobnym kolorze. Wielobarwne tkaniny są często stosowane w przypadku trumienek dziecięcych. Dodatkowe ozdoby mogą stanowić złocone lub srebrzone zawiasy oraz rzeźbiona powierzchnia trumny. Ceny są zróżnicowane, najtańsze dziecięce trumny dostaniemy już za kilkaset złotych, natomiast ekskluzywne wersje mogą kosztować kilka tysięcy.