czas czytania: 6 min

Kiedy potrzebny jest adwokat z urzędu i komu przysługuje?

adwokat z urzędu

Prawo karne i jego znajomość jest niezwykle ważne. Dlatego też warto znać rolę, jaką pełni adwokat z urzędu w sprawie karnej. Obrońca przysługuje w końcu każdemu, na wszystkich etapach postępowania karnego. Na czym więc polega rola obrońcy w sądzie? Kiedy potrzebna jest jego pomoc? Jakie wreszcie funkcje posiada adwokat? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Komu przysługuje adwokat z urzędu?

Adwokata powinno się szukać jeszcze przed rozpoczęciem sprawy karnej. Najlepiej jak najwcześniej dowiedzieć się o przysługujących prawach. Pomóc w tym może kancelaria adwokacka i skorzystanie z jej oferty. Podjęcie odpowiednich działań podczas postępowania oraz wykazanie się inicjatywą dowodową sprawia, że postępowanie zostaje umorzone. Dlatego tak ważny jest obrońca. Adwokat z urzędu w sprawie karnej przysługuje w przypadku braku finansowych możliwości oraz związanej z tym trudnej sytuacji rodzinnej.

Jak wyznaczyć adwokata z urzędu?

By wyznaczyć adwokata z urzędu, należy wypełnić odpowiedni wniosek. Jest to możliwe zarówno w przypadku postępowania cywilnego, jak i karnego. Strona w sprawie cywilnej lub oskarżony w sprawie karnej, którzy ze względów finansowych nie mogą sobie pozwolić na obrońcę, mogą starać się o uzyskanie adwokata z urzędu. Ze składanego wniosku powinien wynikać brak możliwości poniesienia kosztów obrony bez negatywnego wpływu na koszty utrzymania (siebie oraz rodziny). Wówczas przysługuje adwokat z urzędu. 

Rola adwokata z urzędu w sprawie karnej

Usługi prawnicze i korzystanie z nich umożliwia powierzenie wszystkich szczegółów i aspektów sprawy wykwalifikowanemu specjaliście. Do głównych zadań adwokata z urzędu w sprawie karnej należą:

  • Wyjaśnienie problematycznych sytuacji: zasad postępowania oraz wymogów,
  • Pomoc przy przedstawianiu stanowiska,
  • Składanie odpowiednich wniosków: o wszczęcie koniecznych czynności,
  • Zgłaszanie dowodów,
  • Utrzymywanie linii obrony,
  • Przeprowadzenie skutecznej obrony.

Adwokat ma umożliwiony nieograniczony dostęp do oskarżonego i kontaktu z nim. Prawnik działa jako pełnomocnik oskarżonego. Jest jego głównym przedstawicielem podczas procesu. Jego głównym zadaniem jest ochrona oskarżonego i dążenie do osiągnięcia celu z zagwarantowanym prawem do obrony. Adwokat w sprawie karnej jako obrońca powinien się przede wszystkim kierować tzw. interesem prawnym oskarżonego. Specjalne przepisy procedury karnej opisują dokładne uprawnienia, jakie przysługują podczas trwania sprawy karnej oskarżonego. Chronią one wspomniany proces prawny oskarżonego.  

Zalety korzystania z pomocy adwokata

Do najważniejszych zalet związanych z korzystaniem z usług adwokata należą:

  • Zaoszczędzenie czasu oraz nerwów przez klienta,
  • Gwarancja właściwego postępowania,
  • Tajemnica obrończa: adwokat nie może niczego wyjawić bez udzielonej przez klienta zgody,
  • Doradztwo prawnicze.

Warto wiedzieć, że odpowiednie działania podjęte przez adwokata pozwalają na znaczną poprawę sytuacji oskarżonego. Ponieważ jest bezstronny i obiektywny, kieruje się jedynie jego dobrem. Równocześnie adwokat strzeże jego praw i dąży do tego, by ukazać klienta z jak najlepszej strony.

Chociaż nie istnieje wymóg posiadania adwokata, warto skorzystać z jego pomocy. Szczególnie jeśli nie znamy dobrze prawa i nie czujemy się na siłach samodzielnie się bronić. Adwokat z urzędu w sprawie karnej pozwala na otrzymanie skutecznej obrony bez konieczności przekraczania budżetu finansowego, szczególnie jeśli jesteśmy nim ograniczeni.