Wiesz jak się skutecznie zareklamować w Panoramie Firm?

Zacznij teraz. Wypełnij formularz. Skontaktujemy się z Tobą. Doradzimy.

"Niniejszym listem referencyjnym chce wyrazić duże zadowolenie ze współpracy z firmą Eniro. Uprzejmie informuję, iż w listopadzie 2013 roku rozpoczęliśmy współpracę w zakresie Hurtowego Biura Numerów. Śmiało mogę potwierdzić, iż firma Eniro to godny polecenia partner biznesowy, rzetelny, słowny, wykazujący się profesjonalizmem na wszystkich płaszczyznach współpracy ..."

Orange. Systemy i usługi telekomunikacyjne, Warszawa

Administratorem danych jest Eniro Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Postępu 14A. Dane osobowe zbierane są w celu prowadzenia bazy danych Panorama Firm, a także w celach związanych z marketingiem bezpośrednim własnych produktów i usług (w tym przedstawiania ofert przez telefon, o ile została wyrażona stosowna zgoda), a także przesyłania informacji handlowych na adres e-mail (o ile została wyrażona stosowna zgoda) oraz udostępniania ich innym podmiotom współpracującym z Eniro na podstawie zawieranych umów. Każda osoba ma prawo wglądu w swoje dane osobowe oraz możliwość ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne.

Dodaj firmę do Panoramy Firm

Nie jestem właścicielem firmy

Chciałbym dodać firmę, kawiarnię, restaurację lub punkt usługowy do wyszukiwarki Panorama Firm.

Mam firmę

Chciałbym dodać swoją firmę lub sprawdzić czy znajduje się już w wyszukiwarce lokalnej Panorama Firm.

Twoja firma w Panoramie Firm

Dodaj firmę w mniej niż 60 sekund

Administratorem danych jest Eniro Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Postępu 14A. Dane osobowe zbierane są w celu prowadzenia bazy danych Panorama Firm, a także w celach związanych z marketingiem bezpośrednim własnych produktów i usług (w tym przedstawiania ofert przez telefon), a także przesyłania informacji handlowych na adres e-mail oraz udostępniania ich innym podmiotom współpracującym z Eniro na podstawie zawieranych umów. Każda osoba ma prawo wglądu w swoje dane osobowe oraz możliwość ich poprawiania. Podanie danych jest dobrowolne.

Tradycje wielkanocne a różne zakątki Polski

blog_wielkanoc

Wielkanoc to święto chrześcijan, obchodzone na pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa. Uznawane za najważniejsze w kalendarzu liturgicznym, a także za najradośniejsze. Ale Święta Wielkanocne to także, zbierane od stuleci, zwyczaje, mające swoje źródła w tradycjach ludowych, różniących się w zależności od regionu.

Ponieważ nasza firma posiada placówki w całym kraju, podczas spotkania integracyjnego wyszło na jaw, jak to obchodzi się te radosne święta w różnych zakątkach Polski. Okazuje się bowiem, że pod płaszczem chrześcijańskim obchodów Wielkanocy kryją się niesamowite historie o ludowym podłożu, powtarzane od wieków i przechodzące z pokolenia na pokolenie.

Wędrując palcem po mapie Polski, nie sposób pominąć obyczaju tworzenia gigantycznych palm wielkanocnych na Kurpiach i w Beskidach, niedaleko Bielska-Białej, a w Poniedziałek Wielkanocny psot hałaśliwych przebierańców, zwanych „śmiergustnikami”.

Z kolei na południu Małopolski, niedaleko Limanowej, kultywowana jest tradycja tzw. „dziadów śmigustnych” – owinięte słomą, zakamuflowane gargulce, które krążą po wsi w noc po Wielkanocy, straszą okoliczną ludność wodą, w zamian za drobne podarki. Zupełnie inne tradycje pojawiają się na Warmii, gdzie po dziś dzień, 7 kwiecień to czas palenia kukły „Judasza”. W Krakowie w Niedzielę Palmową, figurka „Jezusa Palmowego” objeżdża na osiołku wszystkie kościoły w mieście. Na Śląsku odbywa się przemarsz wielkanocny z udziałem pochodu konnego.

Jeszcze więcej obrzędów związanych jest z Poniedziałkiem Wielkanocnym. Oblewanie wodą miało symbolizować nie tylko oddalenie grzechów, ale także powodzenie dziewcząt wśród męskiej części społeczności. Do dziś istnieje przeświadczenie, że im mocniej dziewczyna zostanie oblana, tym szybciej wyjdzie za mąż. Z kolei niedaleko Cieszyna, biło się małymi rózgami, co traktowano jako wytarcie czy osuszenie wylanej wody. Warto wspomnieć, że w różnych miejscach gospodarze w ten dzień szli na pola i do swoich obejść, aby pokropić je święconą wodą, jako zapowiedź dobrobytu i oddalenia wszelkich nieszczęść przyrody.

Zwyczajów świątecznych jest u nas dostatek. Warto pamiętać także o robieniu palemek, malowaniu pisanek, chodzeniu z koszyczkiem wielkanocnym, gdzie poszczególne elementy wkładane do koszyczka, posiadają swoją ukształtowaną w świadomości symbolikę.

Wydaje się, że ta aura łączenia chrześcijańskiego obrządku ze zwyczajami ludowymi, sprawia, że Wielkanoc poza rangą religijną zyskuje drugie znaczenie. Wszak to okres przez wielu określany jako dziękczynienie budzącej się do życia przyrodzie czy wypraszanie łask na nadchodzący rok – „co by ludziom się wiodło, płodziło, a na polach kwitło i rozwijało”.