czas czytania: 18 min materiał partnera

Jak zadbać o bezawaryjność maszyn rolniczych?

kombajn

Zmechanizowanie gospodarstwa zdecydowanie poprawiło komfort produkcji rolnictwa. Obecnie maszyny rolnicze są wykorzystywane na każdym jej etapie – od przygotowania gleby, aż po magazynowanie i dystrybucję zbiorów. Niestety, nawet najwyższej jakości sprzęty mogą ulegać awarii, w szczególności wtedy, kiedy niedostatecznie o nie dbamy. Jak często powinniśmy kontrolować stan maszyn rolniczych i w obrębie których elementów najczęściej występują usterki?


Jak często serwisować maszyny?


Regularne sprawdzanie stanu technicznego maszyn rolniczych jest bardzo ważne. Zapewnia nie tylko szybką i sprawną pracę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Wiele wypadków wynika ze słabej jakości sprzętów, które z biegiem lat uległy nadmiernej eksploatacji. Niestety, rolnicy bardzo często bagatelizują problem, co w późniejszym czasie może odbijać się nie tylko na zdrowiu, ale również na finansach. Regularna kontrola serwisowa maszyn przede wszystkim wydłuża ich żywotność. Urządzenia, które nie są naprawiane, gdy pojawiają się drobne usterki, szybciej ulegają eksplatacji. Im bardziej dbasz o swoje maszyny, tym dłużej będą Ci służyły. Zepół techniczny serwisu maszyn rolniczych MST AGRO podkreślają, że warto kontrolować wszystkie urządzenia przed rozpoczęciem pracy i po jej zakończeniu. Zawsze należy sprawdzić, stan techniczny eksplatowanej maszyny, ponieważ dana część jest zawsze narażona na uszkodzenia podczas pracy . Często towarzyszą temu różne nietypowe dźwięki – zgrzytanie, stukanie itd. Ważne jest również uzupełnienie płynów eksploatacyjnych. Jeśli zauważysz cokolwiek niepokojącego, konieczne będzie wezwanie specjalisty, który posiada nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale też udokumentowane kwalifikacje.


 Jak skutecznie zlokalizować awarie?


Profesjonalna diagnostyka pozwala bardzo precyzyjnie określić stan techniczny danej maszyny. Nie potrzeba do tego demontażu poszczególnych podzespołów. W swojej pracy stosujemy specjalistyczne urządzenia, którymi dysponują profesjonalni diagności, a przede wszystkim 20-letnie doświadczenie co warto podkreślić. Profesjonalna diagnostyka to celowe koncernowe działanie, aby mechanik w serwisie nie był zbyt dobrym przyjacielem klienta. Z tego tytułu w trudnych sprawach jesteśmy wzywani zarówno przez klientów indywidualnych, jak i dilerów i działy techniczne importerów.Elementy ulegające awariom w maszynach rolniczych:


  • Instalacje elektryczne – kluczowym elementem jest diagnostyka komputerowa. W przypadku nowych modeli maszyn bardzo często usterki wynikają z problemów związanych z elektryką urządzenia.
  • Części ruchome – wiele napraw mechanicznych dotyczy części najbardziej ruchomych, które najszybciej są eksploatowane. Przy zastosowaniu odpowiednich smarów można ograniczyć ich rozregulowanie i ścieranie się.
  • Naprawa sterowników – to element szczególnie istotny w przypadku najbardziej innowacyjnych maszyn. Dane sterownika można odzyskać nawet w przypadku ekstremalnych sytuacji.

Opracowanie artykułu:

Jabłoniowa 7
60-185 Skórzewo woj. wielkopolskie