czas czytania: 3 min

Jak chronić skórę przed słońcem?

Słońce nieodłącznie kojarzy nam się z latem, wakacjami, dobrą zabawą i odpoczynkiem.  To właśnie w słoneczne zakątki kuli ziemskiej najchętniej uciekamy, gdy w Polsce  zaczyna się jesień i zima. Jednak lekarze biją na alarm – zbyt częste i nieodpowiedzialne  przebywanie na słońcu, może skończyć się nie tylko udarem cieplnym, ale także  nowotworem skóry. Nie oznacza to jednak, że musimy uciekać przed słońcem! Wystarczy,  że będziemy z niego korzystać bezpiecznie.  

Dlaczego potrzebujemy słońca?

Trzeba też pamiętać, że to właśnie słońce jest jednym z najważniejszych źródeł witaminy  D. Dzięki syntezie skórnej, pod wpływem promieniowania słonecznego UVB, możemy  dostarczyć aż 90 procent dziennego zapotrzebowania na tę właśnie witaminę. A to – co  także podkreślają specjaliści – bardzo ważny sprzymierzeniec w walce z osteoporozą, a  także w profilaktyce chorób serca i niektórych nowotworów.  

Istnieje kilka rodzajów promieniowania. Wśród nich znaczący wpływ na naszą skórę mają  promieniowania UVA i UVB, które docierają do ziemi. Promieniowanie UVA jest obecne  cały rok, także w pochmurne dni i wnika głęboko w skórę. To właśnie ono odpowiedzialne  jest za powstawanie zmian skórnych, starzenie i tworzenie się wolnych rodników. Drugi  rodzaj promieniowania ultrafioletowego, tzw. promieniowanie UVB. To ono odpowiada za  efekt opalenizny, a także za poparzenia słoneczne. Promienie UVB przenikają przez  wodę, a to oznacza, że opalić (i poparzyć!) możemy się także podczas kąpieli w jeziorze  czy morzu.  

Czy słońce może zaszkodzić?

Choć nie wszystkim może się to podobać – lekarze dermatolodzy ostrzegają by latem ograniczyć  ekspozycję na słońce w godzinach od 10 do 14. To właśnie wtedy promieniowanie jest  najsilniejsze. Istotne jest także to, by regularnie stosować kremy z filtrem ochronnym.  Osoby o jasnej karnacji powinny wybierać kremy z wysokim filtrem – najlepiej powyżej 15  SPF. Ci z ciemniejszą mogą pozwolić sobie na nieco niższy filtr ochronny.  

Specjaliści przestrzegają, ze nie wystarczy jednorazowa aplikacja kremu. Smarowanie  powinniśmy powtarzać kilka razy dziennie i po każdej kąpieli w morzu czy basenie.  Szczególną opieką powinniśmy objąć dzieci – te bez wyjątku, muszą być dokładnie  posmarowane kremem o wysokim czynniku ochronnym. W przypadku najmłodszych  najlepiej sprawdzą się kremy 30-50 SPF.  

Gdy już dojdzie do poparzenia słonecznego należy jak najszybciej posmarować skórę głęboko nawilżającym kremem, najlepiej z dodatkiem pantenolu. Często sprawdzają się  też naturalne kosmetyki na bazie aloesu czy chłodzące żele do ciała. Jeśli skóra jest  mocno podrażniona, konieczna może być wizyta u lekarza, który przepisze odpowiednie  środki.